صفحه اصلی > اخبار جهان 


نسخه چاپي      ارسال به دوست Building a sustainable value chain in food production

  لزوم ساخت زنجیره تأمینی باثبات در بخش محصولات غذایی

  برای جلوگیری از کمبود غذا، کشورها باید زنجیره تامین خود را ارتقا دهند. علی‌رغم بحران جهانی غذا که در سال 2008-2007 روی داد، این بار کمبود غذا مساله‌ای حائز اهمیت نیست. بخش تامین محصولات غذایی ثابت به خوبی کار خود را انجام می‌دهد و محصولات غذایی و غلات باید به جایی که بیشترین نیاز به آن‌ها وجود دارد، منتقل شوند.

            

 به گزارش غلات نیوز و به نقل از میلر، محدود کردن تجارت باعث می‌شود به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آسیب برسد و حتی در بازار ترس ایجاد شود. همان‌طور که کشورها در حال مبارزه با ویروس کرونا هستند، باید تلاش خودشان را نیز انجام دهند تا زنجیره تامین غذایی‌شان به درستی به کار خود ادامه دهد.
برای کنترل کردن بحران کووید 19، دولت‌های جهان کارهایی انجام داده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش شدید حمل و نقل محصولات و خدماتی که روی سیستم حمل و نقل تکیه دارند و همچین مهاجرات کارگران و کارمندان هم به صورت داخلی و هم به صورت بین‌المللی، اشاره کرد. کارگران کمتری حالا مشغول به کار هستند که این امر هم باعث ایجاد اخلال در سیستم حمل و نقل می‌شود و هم محدودیت‌هایی ایجاد می‌کند که باعث توقف انتقال بیماری در داخل و خارج از مرزها خواهد شد. این عوامل شامل ایجاد اخلال در حمل و نقل زنجیره تامین غذا، انتقال محصولات غذایی و محصولات کشاورزی، تهدید کردن ایمنی غذایی و مواد مغذی به خصوص برای جمعیت آسیب‌پذیر می‌شود.
لجیستیک در زنجیره تامین غذا شامل همه فعالیت‌هایی است که جریان ورودی محصولات کشاورزی، خروجی آن و خدمات مرتبط با آن مانند نقل و انتقالات، انبارداری، بسته‌بندی و مدیریت نوآوری را ممکن می‌سازد. تاثیر لجیستیک بر بخش غذا و کشاورزی بسیار مشهود است و اهمیت آن به خصوص در دوران بحران بیشتر مشخص می‌شود. ایجاد اخلال می‌تواند تاثیرات بدی روی کیفیت محصولات غذایی، تازگی و ایمنی آن گذاشته و دسترسی به بازارها و قابلیت پرداخت هزینه را سخت کند.
غذا و کشاورزی در همه کشورها در پی بحران کووید 19 تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و تاثیر آن در سیستم کشاورزی متفاوت بوده و بعضی کشورها بیشتر از کشورهای دیگر اثرات آن را شاهد بوده‌اند. بیشتر فعالیت‌های کشاورزی در فصول به خصوص باید صورت پذیرد و به وضعیت آب و هوا نیز بستگی دارد. تاخیر در انجام یک فعالیت می‌تواند روی کل پروسه تولید و نیز روی میزان بازدهی و خروجی موثر باشد.
زنجیره تامین را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد؛ محصولات ثابت (گندم، ذرت، سویا و دانه‌های روغنی) و محصولات با ارزش بالا (میوه‌ها، سبزی‌ها و شیلات). تولید محصولات غذایی ثابت به گونه‌ای است که مساله کمبود نیروی کار در نتیجه ویروس کرونا، تاثیر کمتری روی تولید آن‌ها داشته اما لجیستیک برای توزیع محصولات، مورد نیاز است که به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و به سختی می‌توان این محصولات را به شهرها، استان‌ها، نواحی و کشورهای مختلف منتقل کرد. چشم‌انداز تولید سال 2020 مطلوب است اما مساله لجستیک، مساله‌ای کلیدی و حائز اهمیت است. برای مثال، در برزیل که صادرکننده کلیدی این محصولات ثابت است، گزارش‌هایی در مورد بروز مشکل در لجستیک اعلام شده که زنجیره تامین را در ریسک قرار داده است. با نگاهی به سطح بین‌المللی، خواهیم دید که اگر بندرهای اصلی مانند Santos در برزیل یا Rosario در آرژانتین بسته شوند، مشکلاتی در تجارت جهانی به وجود خواهد آمد. صادرکنندگان کلیدی باید تمام تلاششان را به کار گیرند تا راه حلی برای کاهش اخلال در وضعیت لجستیک پیدا کرده و به این ترتیب محصولات غذایی ثابت میان کشورها جابه‌جا شوند. در واقع بحران کووید 19 شانسی برای شناسایی نواقص و پرداختن به آن‌ها است. باید اجزای لجستیک به درستی تست شده و به آن‌ها اجازه داده شود تا جابه‌جایی محصولات صورت بگیرد. نیروی کار بندرها را باید پرسنلی مهم دانست و سلامتشان را مد نظر قرار داد. گزارش‌هایی در مورد فقدان راننده کامیون به دلیل به قرنطینه و بیماری نیز به گوش رسیده است.
به طور کلی کاهش درآمد و ایجاد خلل در زنجیره تامین، نشان می‌دهد که میزان کلی تجارت احتمالا بین 13 تا 32 درصد در سال 2020 کاهش پیدا خواهد کرد. سازمان تجارت جهانی (WTO) انتظار دارد در سال 2021 وضع تجارت بهتر شود اما عواملی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد تجارت محصولات کشاورزی کمتر از تجارت دیگر کالاها تحت تاثیر قرار می‌گیرد. نخست اینکه غذا محصولی ثابت و ضروری برای همه است و جایگزینی واردات با تولید داخلی، به طور محدود انجام‌شدنی است. دوم مقدار قابل توجه تجارت محصولات کشاورزی است که با حجم انبوه صورت می‌گیرد و لجستیک تجاری در بسیاری مسیرها تا حد زیادی به صورت خودکار در آمده‌ و تداخل انسانی در آن کم است. سوم اینکه در حالی که ارزش زنجیره جهانی غذا نیز در حال پیچیده شدن است، بخش‌بندی بین‌المللی نیروی کار در بخش غذا و کشاورزی نسبت به دیگر بخش‌ها کمتر صورت می‌گیرد و در آخر اینکه قیمت‌های بین‌المللی غذا شروع به کاهش کرده و این بخشی است که کمتر می‌تواند به ایجاد محدودیت در تجارت بپردازد و برای مثال ممنوعیت صادرات یا مالیات ایجاد کند.
چشم‌انداز تولید غذا در جهان مثبت است و میزان ذخایر نیز بالا است، قیمت بین‌المللی غذا پایین است و تجارت این محصولات گسترده‌تر شده و کشورهای واردکننده و صادرکننده بیشتری ورود کرده‌اند، کودها و دیگر محصولات این‌چنینی قیمتی ثابت دارند و بسیاری موارد دیگر. قانون‌گذاران در سال 2020 تجربه بیشتری در مواجهه با بحران‌ها دارند و خود را بیشتر آماده می‌کنند.
اما به هر حال همه کشورها وسایل لازم برای مدیریت تاثیرات ناشی از بحران‌ها را ندارند و کشورهایی هستند که تکیه بالایی به واردات دارند. بعضی کشورها مانند کشورهای آفریقای سیاه، آسیب‌پذیر هستند و ممکن است در معرض سایر بحران‌ها مانند آفات و بیماری‌هایی دیگر قرار بگیرند که شرایط نامطلوب آب و هوایی و عدم ایمنی نیز بی‌تاثیر نیست. به همین دلیل پشتیبانی و همکاری بین‌المللی و مداخلاتی باید صورت گیرد تا از جمعیت آسیب‌پذیر این کشورها حمایت شده و جلوی ناامنی غذایی گرفته شود.
هیچ یک از کشورها در سراسر جهان برای این بحران آماده نبودند اما با در دست گرفتن فرمان زنجیره تامین و حرکت دادن آن و همچنین جست‌وجوی همکاری بین‌المللی برای باز نگه داشتن تجارت، کشورها می‌توانند جلوی کمبود غذا را گرفته و از جمعیت‌های آسیب‌پذیرشان محافظت کنند.
منابع : FAO-Biannual Report on Global Food Markets
Covid-19: From a global health crisis to a global food crisis?, Maximo Torero Cullen


 

                                     تاریخ:      چهارشنبه ٢١ آبان ١٣٩٩        ساعت:     ١٢:٣٦

 


خروج
رکوردی دیگر برای کانادا در حمل و نقل ریلی غلات

راه آهن ملی کانادا (CN) برای دهمین ماه متوالی رکورد انتقال بیش از 84/2 میلیون تن غلات کانادایی و غلات پردازش شده را زد. این مقدار، حجم غلات انتقال یافته در فصل 2021-2020 را از طریق راه آهن به 5/14 میلیون تن رساند که 2 میلیون تن بیشتر از رکورد قبلی است.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۷,۲۹۳ down
chf فرانک سويس ۴۷,۲۹۸ down
sek کرون سوئد ۵,۰۳۲ down
nok کرون نروژ ۴,۹۶۱ down
dkk کرون دانمارک ۶,۸۵۸ down
inr روپيه هند ۵۷۴ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۴۵۷ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۱۶۹ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۴۰,۳۷۷ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۱۷ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۱ up
cad دلار کانادا ۳۳,۰۹۷ up
nzd دلار نيوزيلند ۳۰,۲۲۴ down
zar راند ۲,۷۵۵ down
try لير ترکيه ۵,۶۶۴ up
rub روبل روسيه ۵۷۰ down
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۲,۸۸۶ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۲,۵۳۹ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۰ down
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۶۴۱ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۶۱۴ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۱۸۱ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۲ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۶۹۸ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۷,۹۹۳ down
lyd دينار ليبی ۹,۴۷۸ up
cny یوان چين ۶,۴۹۱ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۹,۸۴۰ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۳۸۵ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۸,۱۰۱ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۷ down
eur یورو ۵۱,۰۱۳ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۹,۹۹۶ down
gel لاری گرجستان ۱۲,۷۵۸ up
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۷۹ down
afn افغانی افغانستان ۵۴۸ up
byn روبل جديد بلاروس ۱۶,۳۱۰ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۲۰ down
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۷,۳۶۴ down
tjs سومونی تاجيکستان ۳,۷۱۷ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۹۸ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

کیفیت در حوزه آرد و نان استان رقم خورده است مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم مطرح کرد:
استاندارد دستگاه‌های پخت نان رها شده است در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد؛
جهش تولید فقط با حمایت میسر می‌شود در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
حمل آرد بزرگترین چالش ما مدیرعامل کارخانه آرد اتحاد مطرح کرد:
وقتی کاهش نمک هم مشکل نانوایان را حل نمی‌کند! در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

اینستا
زرین خوشه
آرد اطلس
رفیعیان
جوانه شوشتر
فدک رودان
صدف هرمزگان
الیگودرز
مرشدی
نهاوند
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک

گالری ویدئو آرشیو ...