صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست در حاشیه دیدار نوروزی مدیران کارخانه‌های تهران و البرز و مدیرعامل غله منطقه یک کشور

  آسیابانان چالش‌های خود را با دکتر یوسفی در میان گذاشتند

  اختصاصی/ در حاشیه دیدار نوروزی دکتر محمود یوسفی، مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک با مدیران کارخانه‌های آرد تهران و البرز که روز گذشته طی جلسه‌ای در شرکت غله و خدمات بازرگانی تهران برگزار گردید، چالش‌های آسیابانان مطرح و برای رفع آن‌ها در سال جاری تبادل نظر شد.

            

ابتدا مهندس مرتضوی، رئیس خانه صنعت و معدن تهران به چالش مدیریت حمل و نقل در صنعت آردسازی اشاره نمود و گفت: حمل و نقل، شاه کلید توزیع است و ممکن است در موقعیت‌هایی دچار بحران شود که این مسأله نگران‌کننده است و باید فکری برای آن شود.
در ادامه، مدیران آردسازی حاضر در جلسه ضمن عرض تبریک سال نو به دکتر یوسفی، به چالش‌هایی که سال گذشته در صنعت آسیابانی پشت سر گذاشتند، اشاره نمودند.
در بخش بعدی، فرشاد معماریان، مدیرعامل کارخانه آرد تهران باختر به نمایندگی از انجمن آردسازان به ارائه اظهاراتی پرداخت. وی با بیان اینکه سال 97 با همه سختی‌ها و فراز و نشیب‌هایی که داشت، گذشت و سال جاری ممکن است با وجود برخی تحریم‌ها سالی سخت به‌ویژه در بخش تولید و اقتصاد باشد، اظهار کرد: افزایش چشمگیر هزینه‌های سربار تولید، هزینه‌های مرتبط با پرسنل و بیمه، قطعات یدکی و نرخ کیسه، می‌طلبد در مدیریت هزینه‌ها تعامل و کمک را از سوی شرکت غله که یکی از شرکای اصلی کار ماست، داشته باشیم.
معماریان ادامه داد: حمل و نقل، بخش عمد‌ه‌ای از کار ماست که باید به آن توجه شود. با مسئولین شرکت خلیج فارس در این خصوص جلسه‌ای تشکیل دادیم اما متأسفانه به جمع‌بندی و نتیجه دلخواه نرسیدیم. علی‌رغم توافق برای افزایش میزان کرایه حمل، متأسفانه عملیات حمل و نقل به درستی صورت نگرفت و ما مجبور شدیم به جهت اینکه وظیفه‌مان را در قبال تأمین آرد و نان مردم انجام دهیم، از بخش خصوصی کمک بگیریم که این مسأله حدود 30 الی 35 درصد بالاتر از تعرفه‌های افزایش یافته شرکت بین‌المللی حمل و نقل خلیج فارس برای ما هزینه‌بر بوده و در حال حاضر نیز هست. لذا درخواست ما این است که بخشی از فعالیت‌های شرکت خلیج فارس برون‌سپاری شود.
مدیرعامل کارخانه آرد تهران باختر در ادامه خاطرنشان کرد: بخشی از ظرفیت گندم ما از سیلوهای تفاهمی برداشت می‌شد اما در حال حاضر ظرفیت این سیلوها کاهش یافته و شاید در تعدادی از کارخانه‌ها هم به صفر رسیده باشد. سیلوهای تفاهمی علاوه بر اینکه می‌تواند کاهش هزینه‌های حمل و نقل را برای ما به دنبال داشته باشد، در بحث ارتقاء کیفیت گندم و مدیریت بحران نقش بسزایی دارد. ضمن اینکه در شرایطی هم که حمل و نقل استانی دچار مشکل شود، کمبود گندم تفاهمی می‌تواند برای کارخانه‌ها دردسرساز شود لذا درخواست ما این است که ظرفیت سیلوهای تفاهمی به سرعت ارتقاء یابد.
معماریان در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: نیاز است که در بحث پراکندگی سیلوها بازنگری شود. چند هاب نگهداری گندم در سطح استان‌های تهران و البرز وجود دارد که به نوعی می‌توان آن‌ها را مدیریت کرد تا ما در هزینه‌های مربوط به حمل و نقلمان نیز کاهش داشته باشیم.
وی افزود: همواره استان‌های خوزستان و گلستان تأمین‌کننده گندم کیفی مورد نیاز کارخانه‌های تهران بوده‌اند اما متأسفانه با وضعیتی که امسال در اثر سیل در این دو استان پیش آمد، در حال حاضر وضعیت چگونگی گندم کیفی برای ما نگران‌کننده است و ما باید از حالا به فکر جایگزین برای نیاز گندم کیفی‌مان باشیم.
در ادامه این جلسه، دکتر یوسفی خاطرنشان کرد: سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به نام رونق تولید نام‌گذاری شده و وظیفه ما این است که در صنایع تولیدی گندم، آرد و نان ورود کرده و مشکلات و موانع را رفع کنیم.
وی در ادامه با اشاره به چالش‌های پیرامون حمل آرد با شرکت خلیج فارس اظهار کرد: تا زمانی که انحصار حمل و نقل آرد در اختیار شرکت خلیج فارس باشد، مشکلات رفع نخواهد شد. علی‌رغم مساعدت‌هایی که به این شرکت داشته‌ایم، باز هم شاهد تجمع رانندگان بوده‌ایم. قطعاً اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، تبدیل به یک بحران خواهد شد.
شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک به این مسأله ورود کرده و برنامه‌هایی را در آینده نزدیک در جهت رفع این موانع و چالش‌ها اجرا خواهد نمود.
دکتر یوسفی همچنین به اقدامات انجام شده شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک پیرامون تأمین گندم 9 هزار ریالی کارخانه‌ها اشاره نمود و در ادامه گفت: برای افزایش کیفیت گندم تحویلی به کارخانه‌ها، تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است و درصدد هستیم با حمایت شرکت بازرگانی دولتی ایران از مناطق دارای گندم کیفی به میزان بیشتری برای تهران سهمیه تعریف شود که البته این وعده از سوی دکتر سیف داده شده است.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک خطاب به آسیابانان حاضر در جلسه تصریح کرد: قطعاً اگر در سال 98 کنار یکدیگر قرار گیریم و گام برداریم، مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت. امید است در سال جاری با توجه به ثابت بودن چندین ساله نرخ آرد و افزایش هزینه‌های سربار تولید و مشکلات ناشی از آن برای آردسازان، روی این مسأله تجدید نظر شود.
وی در خاتمه تأکید کرد: حتماً به مسأله حمل و نقل آرد ورود خواهیم کرد و طی جلساتی که در این زمینه با اتحادیه‌های نانوایان و کارخانه‌های آرد داشته‌ایم، امیدواریم تا پایان سال جاری به جمع‌بندی برسیم و رقیبی را در کنار شرکت خلیج فارس داشته باشیم تا در صورت بروز مشکل در اسرع وقت وظیفه آردرسانی را بر عهده بگیرد. در این راستا پیشنهاد‌هایی پیرامون راه‌اندازی اپلیکیشن snapp آرد مطرح شده و درصدد هستیم که درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنیم.
در بخش پایانی جلسه عباس ارشدی، معاون عضو هیأت مدیره و معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور به تغییرات در قانون فروش سبوس از سوی کارخانه‌های آرد اشاره نمود و گفت: بر اساس تصمیماتی که در تاریخ 30/11/97 اتخاذ گردید، مقرر شد از 1/12/97 فروش سبوس به صورت سیستمی و در تعهد کارخانه‌ها قرار گیرد و واحدهای آردسازی بر اساس آنچه تعریف شده، سبوس را توزیع نمایند.

 

                                     تاریخ:      سه شنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٨        ساعت:     ١١:٠٥

 


خروج
کاهش صادرات گندم اتحادیه اروپا و تلاش برای افزایش آن

اختصاصی/ صادرات گندم اتحادیه اروپا بین ماه‌های جولای تا آوریل به صورت کلی به 1/16 میلیون تن رسیده که کاهش 47/1 درصدی را به نسبت سال قبل نشان می‌دهد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۲/۰۲
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۴,۵۷۴ down
chf فرانک سويس ۴۱,۳۸۸ down
sek کرون سوئد ۴,۵۱۴ down
nok کرون نروژ ۴,۹۳۹ up
dkk کرون دانمارک ۶,۳۲۲ down
inr روپيه هند ۶۰۳ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۰۳۶ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۹,۶۳۳ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۷,۵۲۳ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۴ down
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۴ up
cad دلار کانادا ۳۱,۴۳۲ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۸,۰۳۳ down
zar راند ۲,۹۸۲ down
try لير ترکيه ۷,۲۰۵ down
rub روبل روسيه ۶۵۷ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۱ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۹۷۶ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۳ eq
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۹۵۷ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۸۳۲ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۴۰۹ up
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۷,۴۷۸ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۶۹۹ down
lyd دينار ليبی ۳۰,۲۰۴ up
cny یوان چين ۶,۲۶۱ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۱,۶۶۸ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۱۶۱ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۶,۸۰۱ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۴۰ eq
eur یورو ۴۷,۲۰۰ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۰۷۰ up
gel لاری گرجستان ۱۵,۵۸۵ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۸۲ down
afn افغانی افغانستان ۵۴۲ down
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۰۵۵ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۸ up
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۰,۷۱۰ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۰ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۱ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

بهبود کیفیت آرد در کارخانه‌های نان صنعتی به کمک بهبوددهنده رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های صنعتی کشور مطرح کرد:
رفع تحریم ها مساوی با افزایش توان صادراتی ایران مدیرعامل کارخانه آرد داران مطرح کرد :
تحولي بزرگ در حوزه گندم ، آرد و نان با ورود دولت الكترونيك رئيس انجمن صنفي كارخانجات آرد استان اصفهان مطرح كرد :
اجرای دقیق برنامه حمل و تخصیص گندم متناسب با میزان مصرف هر استان مدیر آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور تأکید کرد:
گمرک جمهوری اسلامی ایران شرایط واردات گندم عبور موقت را تسهیل بخشد سیف در گفت‌وگوی اختصاصی با غلات نیوز تأکید کرد:
کیفیت پایین گندم‌های دریافتی از سیلوی بخش خصوصی مدیرعامل کارخانه آرد کرج (کردان):

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد داران
زر
آذر غله
مرشدی
کارخانه آرد هرندی
مراوه تپه
 صنایع پخت مشهد
 سنبل ماهدشت
سرچشمه شاهرود
کنگان
دره شهر
اطمینان
کیسه نان
شهاب کیا آرمان
مریانجکار
جوانه شوشتر
پویان صنعت
گل آرد زاگرس
آشخانه
شمس آذر