صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست مدیرعامل کارخانه آرد جوانه شوشتر مطرح کرد:

  سال 97، سالی پر فراز و نشیب برای صنعت آسیابانی کشور

  اختصاصی/ مرتضی سنادی‌زاده با بیان اینکه سال 97 براي صنعت آسياباني ايران، فراز و نشيب‌هاي فراواني داشت و با اخبار و اتفاقات خوب و بد توأم بود، گفت: اين اميد كه سال آينده با وضعيت بهتر و بازار فعال‌تری نسبت به سال جاري روبه‌رو باشيم، با تجربه‌اي كه از سال 97 برای صنعت آسیابانی حاصل آمد، دور از ذهن به نظر می‌آید و تا زماني كه عزم جدي و تعهد به توليد ملي و تقويت اقتصاد كشور اسلامي ما نباشد، هرگونه گشايشي در امور از جانب مسئولين و تصميم‌گيرندگان، دور از انتظار خواهد بود.

            

مدیرعامل کارخانه آرد جوانه شوشتر در گفت‌وگو با غلات نیوز بیان کرد: برخلاف سال گذشته، وضعيت كمي و كيفي گندم امسال در اكثر نقاط كشور از سطح مطلوبی برخوردار بود و احتمال كمبود گندم نيز تا انتهاي سال حادث نشد كه اين امر در توليد كيفي کارخانه‌های آردسازي تاثير بسياري بر جای گذاشت. همچنين پرداخت مابه‌التفاوت افزايش بها به جهت كاركرد كارخانه‌های آرد كه از سال ٩٣ تاكنون مسكوت مانده بود، از اخبار خوشحال‌كننده براي واحد‌هاي آسياباني كشور در سال جاری بود.
سنادی‌زاده ادامه داد: از ديگر اتفاقات در اين سال، راه‌اندازي سامانه فروش آرد ساير مصارف بود كه در اصل به جهت شفاف‌سازي و ساماندهي مصرف آرد، خارج از حيطه نانوايان سنتي و آرد يارانه‌اي راه‌اندازي گردید. اينكه اين سامانه تا چه حد مي‌تواند مفيد واقع گردد، به عملكرد شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان متولي و کارخانه‌های آرد و همچنين خريداران به عنوان كاربران اين سامانه بستگي دارد اما امید است كه با كامل‌تر شدن اين سامانه و رفع مشكلات آن به وضعيت مطلوب و خصوصا باثباتی در امر تجارت گندم و آرد در کشورمان دست يابیم.
وی افزود: اما از سوی دیگر می‌توان امسال را  يكي از سال‌هاي پر از التهاب و تغيير در ميان سنوات اخير دانست كه موجب بي‌ثباتي‌هاي مكرر در امر توليد و توزيع آرد شده و بسياري از كانال‌هاي تجارت مانند آردهاي غيريارانه‌اي، آردهاي صنفي و صنعتي و همچنين صادرات آرد را دستخوش تلاطم زيادي نمود. تغييرات فراوان در قوانين و دستور‌العمل‌ها، در نهايت منجر به تغييرات در شرايط خريد گندم و يا فروش محصولات در کارخانه‌ها شد و وضعيت بي‌ثبات و نامطلوبي را براي آسیابانان كشور ايجاد نمود.
اينكه در مقطعي خريد گندم براي ساير مصارف آزاد باشد و در زماني محدود گردد، در يك زمان گندم ارائه شده در سامانه به راحتي در دسترس بوده و در زمان ديگر دچار محدوديت شود، خريداران آرد به راحتي به آرد دسترسي داشته باشند اما پس از مدتي بسياري از آنان از این امر محروم گردند و توان خريد از سامانه را از دست بدهند همچنين صادرات آرد آزاد بوده و گندم آن به راحتي قابل ابتياع باشد اما پس از مدتي صادرات آرد ممنوع شده و تنها به گندم عبور موقت محدود گردد، همه مثال‌هايي از بي‌ثباتي و تزلزل در تصميم‌گيري است كه در نهايت براي توليدكننده منجر به ضرر و زيان می‌شود.
سنادی‌زاده معتقد است وضعيت گندم و اختلاف زياد ميان ارزش ريال و ساير ارزهاي رايج، می‌تواند عاملي براي اين‌گونه محدوديت‌ها باشد و اینکه به جهت حفظ ميزان ضروري گندم و آرد در داخل كشور اين‌گونه تصميمات اتخاذ گردد اما متاسفانه به دليل عدم كارشناسي و همچنين تعجيل در اتخاذ تصميم، نتيجه تمام اين دستور‌العمل‌ها منجر به افزايش قاچاق آرد در داخل كشور و يا خارج از كشور و افزايش قيمت آردهاي موجود در بازار و به تبع آن بازار سياه شد.
مدیرعامل کارخانه آرد جوانه شوشتر در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد: ميانه سال جاري نيز با افزايش بي‌سابقه قيمت‌هاي كالا و خدمات در بازار، ضربه ديگري به توليد وارد آمده و عاملي در ايجاد التهاب و در عين حال بلاتكليفي در بازار شد. بيشترين ضرر و زيان در سال جاري از جانب شركت‌هاي پتروشيمي به بازار وارد گردید كه بهاي پليمر توليدي خود را بعضا به صورت غيرقانوني افزايش داده و در نهايت تاثير آن بر كيسه و مواد بسته‌بندي به عنوان دومين هزينه جاري پس از مواد اوليه براي کارخانه‌های آرد بسيار شديد بود.
شركت‌هاي پتروشيمي به عنوان يكي از اصلي‌ترين منابع ارزآوری در كشور با وجود ارائه ارز خود در سامانه نيما با بهايي بيشتر از ارز دولتي و كسب درآمد ريالي بيشتر از قبل، متاسفانه بدون ضابطه اقدام به افزايش قيمت پلي‌پروپيلن نمودند و بهاي كيسه بافته شده از اين ماده تا سه برابر ميزان تعيين شده و قرارداد شده با کارخانه‌های آرد افزايش يافت، اين در حالي است كه هيچ‌گونه راهكاري در پرداخت اين رقم به كارخانه‌ها طراحي نشد و مسئولين ذي‌ربط بدون توجه به آسيب‌هاي ايجاد شده براي توليد از كنار اين امر به راحتي گذشته و بازار را به حال خود رها نمودند.
سنادی‌زاده در ادامه تصریح کرد: آنچه بيش از هر امري، كارخانه‌های آردسازي و به طور حتم ساير واحدهاي توليدي در كشور به آن نياز دارند، ثبات در بازار است و مي‌توان تصور كرد علاوه بر تحريم‌هاي موجود و تورم ناشي از تصميمات غلط اقتصادي، اينك از جانب ارگان‌هاي تصميم‌گيرنده با تصميمات خلق‌الساعه و بدون پشتوانه علمي و اصولي و همچنين قول و قرارهاي به عمل نرسيده نيز ضربات طاقت‌فرساي بيشتري بر بدنه توليد وارد آيد. اما متاسفانه در نهايت با حذف سهم پنجاه درصدي سبوس حاصل از توليد، آخرین حلقه تضعيف صنعت آردسازي در سال جاری کامل گشت.

 

                                     تاریخ:      شنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٧        ساعت:     ٠٩:٣٥

 


خروج
ارائه سه نرخ برای یک محصول، زمینه فساد را فراهم می‌کند

اختصاصی/ رئیس کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران در خصوص خبری که مبنی بر کشف هزاران کیسه آرد یارانه‌ای دپو شده آلوده در کارگاه جنوب تهران منتشر شد، گفت: قطعا تا زمانی که برای یک محصول، سه نرخ متفاوت ارائه می‌شود، فساد جریان پیدا می‌کند.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۲,۱۳۵ down
chf فرانک سويس ۴۲,۳۵۲ down
sek کرون سوئد ۴,۳۵۰ down
nok کرون نروژ ۴,۶۸۵ down
dkk کرون دانمارک ۶,۱۹۲ down
inr روپيه هند ۵۸۵ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۱۸۱ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۹۶۸ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۸۳۰ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۷۰ up
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ down
cad دلار کانادا ۳۱,۶۹۴ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۶,۵۸۶ down
zar راند ۲,۸۵۶ down
try لير ترکيه ۷,۳۲۹ up
rub روبل روسيه ۶۵۷ eq
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۰۹ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۸,۷۲۳ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۵ eq
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۵۱۶ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۶۶۲ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۲۷ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۳۸۹ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۸۷ down
lyd دينار ليبی ۲۹,۸۱۲ down
cny یوان چين ۵,۹۲۵ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۷,۳۸۹ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۰۵۰ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۵,۳۰۸ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۴۰ eq
eur یورو ۴۶,۲۳۸ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۸۴۴ down
gel لاری گرجستان ۱۴,۲۳۹ up
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۸۱ down
afn افغانی افغانستان ۵۳۷ up
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۵۳۶ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۸ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۰,۲۷۰ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۳۳۷ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۷ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

اصلاح الگوی تولید و مصرف نان کامل با حضور باشگاه هواداران نان کامل در نمایشگاه ایبکس محقق شد:
آسیابانان نیاز به نگاه ویژه دولت دارند مدیرعامل کارخانه وحدت سراوان:
iran Grain الگویی از یک کنفرانس بین‌المللی غلات در ایران دکتر یزدجردی در گفت‌وگو با غلات نیوز:
کتاب صنعت نان در گذر زمان به همت مرشدگوهر منتشر می‌شود؛

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

تابان
آذر-غله
آردیا
مرشدی
پویان
 نان سحر
صنایع پخت مشهد
مریانج کار
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.