صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست مدیرعامل کارخانه آرد جوانه شوشتر مطرح کرد:

  سال 97، سالی پر فراز و نشیب برای صنعت آسیابانی کشور

  اختصاصی/ مرتضی سنادی‌زاده با بیان اینکه سال 97 براي صنعت آسياباني ايران، فراز و نشيب‌هاي فراواني داشت و با اخبار و اتفاقات خوب و بد توأم بود، گفت: اين اميد كه سال آينده با وضعيت بهتر و بازار فعال‌تری نسبت به سال جاري روبه‌رو باشيم، با تجربه‌اي كه از سال 97 برای صنعت آسیابانی حاصل آمد، دور از ذهن به نظر می‌آید و تا زماني كه عزم جدي و تعهد به توليد ملي و تقويت اقتصاد كشور اسلامي ما نباشد، هرگونه گشايشي در امور از جانب مسئولين و تصميم‌گيرندگان، دور از انتظار خواهد بود.

            

مدیرعامل کارخانه آرد جوانه شوشتر در گفت‌وگو با غلات نیوز بیان کرد: برخلاف سال گذشته، وضعيت كمي و كيفي گندم امسال در اكثر نقاط كشور از سطح مطلوبی برخوردار بود و احتمال كمبود گندم نيز تا انتهاي سال حادث نشد كه اين امر در توليد كيفي کارخانه‌های آردسازي تاثير بسياري بر جای گذاشت. همچنين پرداخت مابه‌التفاوت افزايش بها به جهت كاركرد كارخانه‌های آرد كه از سال ٩٣ تاكنون مسكوت مانده بود، از اخبار خوشحال‌كننده براي واحد‌هاي آسياباني كشور در سال جاری بود.
سنادی‌زاده ادامه داد: از ديگر اتفاقات در اين سال، راه‌اندازي سامانه فروش آرد ساير مصارف بود كه در اصل به جهت شفاف‌سازي و ساماندهي مصرف آرد، خارج از حيطه نانوايان سنتي و آرد يارانه‌اي راه‌اندازي گردید. اينكه اين سامانه تا چه حد مي‌تواند مفيد واقع گردد، به عملكرد شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان متولي و کارخانه‌های آرد و همچنين خريداران به عنوان كاربران اين سامانه بستگي دارد اما امید است كه با كامل‌تر شدن اين سامانه و رفع مشكلات آن به وضعيت مطلوب و خصوصا باثباتی در امر تجارت گندم و آرد در کشورمان دست يابیم.
وی افزود: اما از سوی دیگر می‌توان امسال را  يكي از سال‌هاي پر از التهاب و تغيير در ميان سنوات اخير دانست كه موجب بي‌ثباتي‌هاي مكرر در امر توليد و توزيع آرد شده و بسياري از كانال‌هاي تجارت مانند آردهاي غيريارانه‌اي، آردهاي صنفي و صنعتي و همچنين صادرات آرد را دستخوش تلاطم زيادي نمود. تغييرات فراوان در قوانين و دستور‌العمل‌ها، در نهايت منجر به تغييرات در شرايط خريد گندم و يا فروش محصولات در کارخانه‌ها شد و وضعيت بي‌ثبات و نامطلوبي را براي آسیابانان كشور ايجاد نمود.
اينكه در مقطعي خريد گندم براي ساير مصارف آزاد باشد و در زماني محدود گردد، در يك زمان گندم ارائه شده در سامانه به راحتي در دسترس بوده و در زمان ديگر دچار محدوديت شود، خريداران آرد به راحتي به آرد دسترسي داشته باشند اما پس از مدتي بسياري از آنان از این امر محروم گردند و توان خريد از سامانه را از دست بدهند همچنين صادرات آرد آزاد بوده و گندم آن به راحتي قابل ابتياع باشد اما پس از مدتي صادرات آرد ممنوع شده و تنها به گندم عبور موقت محدود گردد، همه مثال‌هايي از بي‌ثباتي و تزلزل در تصميم‌گيري است كه در نهايت براي توليدكننده منجر به ضرر و زيان می‌شود.
سنادی‌زاده معتقد است وضعيت گندم و اختلاف زياد ميان ارزش ريال و ساير ارزهاي رايج، می‌تواند عاملي براي اين‌گونه محدوديت‌ها باشد و اینکه به جهت حفظ ميزان ضروري گندم و آرد در داخل كشور اين‌گونه تصميمات اتخاذ گردد اما متاسفانه به دليل عدم كارشناسي و همچنين تعجيل در اتخاذ تصميم، نتيجه تمام اين دستور‌العمل‌ها منجر به افزايش قاچاق آرد در داخل كشور و يا خارج از كشور و افزايش قيمت آردهاي موجود در بازار و به تبع آن بازار سياه شد.
مدیرعامل کارخانه آرد جوانه شوشتر در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد: ميانه سال جاري نيز با افزايش بي‌سابقه قيمت‌هاي كالا و خدمات در بازار، ضربه ديگري به توليد وارد آمده و عاملي در ايجاد التهاب و در عين حال بلاتكليفي در بازار شد. بيشترين ضرر و زيان در سال جاري از جانب شركت‌هاي پتروشيمي به بازار وارد گردید كه بهاي پليمر توليدي خود را بعضا به صورت غيرقانوني افزايش داده و در نهايت تاثير آن بر كيسه و مواد بسته‌بندي به عنوان دومين هزينه جاري پس از مواد اوليه براي کارخانه‌های آرد بسيار شديد بود.
شركت‌هاي پتروشيمي به عنوان يكي از اصلي‌ترين منابع ارزآوری در كشور با وجود ارائه ارز خود در سامانه نيما با بهايي بيشتر از ارز دولتي و كسب درآمد ريالي بيشتر از قبل، متاسفانه بدون ضابطه اقدام به افزايش قيمت پلي‌پروپيلن نمودند و بهاي كيسه بافته شده از اين ماده تا سه برابر ميزان تعيين شده و قرارداد شده با کارخانه‌های آرد افزايش يافت، اين در حالي است كه هيچ‌گونه راهكاري در پرداخت اين رقم به كارخانه‌ها طراحي نشد و مسئولين ذي‌ربط بدون توجه به آسيب‌هاي ايجاد شده براي توليد از كنار اين امر به راحتي گذشته و بازار را به حال خود رها نمودند.
سنادی‌زاده در ادامه تصریح کرد: آنچه بيش از هر امري، كارخانه‌های آردسازي و به طور حتم ساير واحدهاي توليدي در كشور به آن نياز دارند، ثبات در بازار است و مي‌توان تصور كرد علاوه بر تحريم‌هاي موجود و تورم ناشي از تصميمات غلط اقتصادي، اينك از جانب ارگان‌هاي تصميم‌گيرنده با تصميمات خلق‌الساعه و بدون پشتوانه علمي و اصولي و همچنين قول و قرارهاي به عمل نرسيده نيز ضربات طاقت‌فرساي بيشتري بر بدنه توليد وارد آيد. اما متاسفانه در نهايت با حذف سهم پنجاه درصدي سبوس حاصل از توليد، آخرین حلقه تضعيف صنعت آردسازي در سال جاری کامل گشت.

 

                                     تاریخ:      شنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٧        ساعت:     ٠٩:٣٥

 


خروج
حمل داخلی گندم با کشتی برای اولین بار امسال درکشور رقم خورد/ قیمت نان در دست تصمیم‌گیری است

اختصاصی/ نشست خبری دکتر یزدان سیف، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، صبح امروز در محل شرکت بازرگانی دولتی ایران برگزار شد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۳/۰۱
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۳,۴۱۱ down
chf فرانک سويس ۴۱,۵۲۵ down
sek کرون سوئد ۴,۳۵۳ up
nok کرون نروژ ۴,۷۹۵ up
dkk کرون دانمارک ۶,۲۷۸ down
inr روپيه هند ۶۰۳ eq
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۷,۹۷۰ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۷,۶۳۲ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۰۰۸ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۱ down
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۴ up
cad دلار کانادا ۳۱,۳۳۶ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۷,۳۰۴ down
zar راند ۲,۹۱۷ down
try لير ترکيه ۶,۹۲۵ down
rub روبل روسيه ۶۵۳ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۶ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۸,۹۰۰ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۱ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۴۷۰ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۸۰۴ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۸۳ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۷,۵۰۱ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۶۵ up
lyd دينار ليبی ۳۰,۰۱۳ down
cny یوان چين ۶,۰۸۰ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۱,۳۷۲ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۰۳۵ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۵,۱۴۶ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۸ down
eur یورو ۴۶,۸۸۲ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۰۷۹ down
gel لاری گرجستان ۱۵,۱۴۷ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۸۹۳ down
afn افغانی افغانستان ۵۲۴ down
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۲۵۶ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۷ down
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۰,۰۷۳ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۰ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۰ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

مقررات سخت بانکی پیش روی تولیدکنندگان رئیس هیأت مدیره شرکت نوفن تحکیم مطرح کرد:
بهبود کیفیت آرد در کارخانه‌های نان صنعتی به کمک بهبوددهنده رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های صنعتی کشور مطرح کرد:
رفع تحریم ها مساوی با افزایش توان صادراتی ایران مدیرعامل کارخانه آرد داران مطرح کرد :
تحولي بزرگ در حوزه گندم ، آرد و نان با ورود دولت الكترونيك رئيس انجمن صنفي كارخانجات آرد استان اصفهان مطرح كرد :
اجرای دقیق برنامه حمل و تخصیص گندم متناسب با میزان مصرف هر استان مدیر آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور تأکید کرد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد داران
زر
آذر غله
مرشدی
کارخانه آرد هرندی
مراوه تپه
 صنایع پخت مشهد
 سنبل ماهدشت
سرچشمه شاهرود
کنگان
دره شهر
اطمینان
کیسه نان
شهاب کیا آرمان
مریانجکار
جوانه شوشتر
پویان صنعت
گل آرد زاگرس
آشخانه
شمس آذر