صفحه اصلی > گفتگو 


نسخه چاپي      ارسال به دوست مدیرکل هماهنگی‌های خریدهای داخلی شرکت بازرگانی دولتی:

  با راه‌اندازی سامانه پهنه‌بندی داده‌های کشاورزی، خرید گندم از دلال و واسطه منتفی شده است

  اختصاصی/ سید مومن نیافر گفت: یکی از ویژگی‌های خرید تضمینی امسال، این است که خرید دقیقاً مطابق اطلاعات کشاورزان در سامانه پهنه‌بندی داده‌های کشاورزی که اطلاعات گندم‌کاران در آن لحاظ شده، صورت می‌گیرد.

            

با این تمهیدات می‌توان گفت که خرید گندم از واسطه و دلال منتفی شده و ما گندم را مستقیماً از کشاورز خریداری می‌کنیم و نیز وجه گندم را دقیقاً به شماره حسابی که کشاورز در بانک کشاورزی اعلام نموده، از طریق سامانه‌ای که طراحی شده واریز می‌نماییم.

مدیرکل هماهنگی‌های خریدهای داخلی شرکت بازرگانی دولتی در گفت‌وگو با غلات نیوز بیان کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران در راستای تکالیف قانونی خود در اصلاح قانون خریدهای تضمینی، از شروع سال زراعی جاری یعنی از اوایل مهرماه سال گذشته، تمهیدات لازم را به جهت خرید گندم فراهم نمود و در اختیار کشاورزان قرار داد. به همین منظور از همان زمان موضوع مکان‌های واجد شرایط و عوامل اجرایی مورد نیاز را در سطح کشور برآورد کردیم که طبق برآوردهای ما حدود هزار مرکز خرید در سطح کشور باید مستقر می‌شد.

لذا شرکت بازرگانی دولتی این مسأله را در دستور کار قرار داد، شاخص‌ها و شرایط خود را نیز اعلام کرد و به همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی بخش خصوصی اعلام نیاز نمود تا بتواند در امر خرید از همه ظرفیت‌های واجد شرایط ملکی و غیرملکی در بخش خصوصی استفاده نماید. در همین راستا ما تا قبل از پایان سال 96 همه راهکارهای لازم را تقریباً به سطح کشور ابلاغ نمودیم و سازوکارهای اجرایی از جمله دستورالعمل قیمت، شرایط مراکز خرید، شرایط عوامل مورد نیاز، ظرفیت‌های لازم و مکان‌هایی را که لازم داشتیم، در سراسر کشور به نمایندگی‌های‌ شرکت بازرگانی دولتی ایران ابلاغ کردیم و خوشبختانه از اول امسال که خرید تضمینی گندم و کلزا آغاز شد، با آمادگی لازم وارد چرخه خرید شدیم و خوشبختانه کارها به خوبی پیش می‌رود.

خرید امسال مطابق سامانه پهنه‌بندی صورت می‌گیرد

نیافر ادامه داد: یکی از ویژگی‌های خرید تضمینی امسال این است که دقیقاً مطابق اطلاعات کشاورزان در سامانه پهنه‌بندی داده‌های کشاورزی که اطلاعات گندم‌کاران در آن لحاظ شده، صورت می‌گیرد. کشاورزان قبل از اینکه گندم را به مراکز خرید تحویل دهند، اطلاعاتشان در سامانه پهنه‌بندی مراکز خدمات کشاورزی ثبت خواهد شد و متناسب با سطح زیر کشت و برآوردی که از سوی متولی زراعت و تولید صورت می‌گیرد، ما گندم را از کشاورز خریداری خواهیم کرد. بنابراین با این تمهیدات می‌توان گفت که خرید گندم از واسطه و دلال منتفی شده و ما گندم را مستقیماً از کشاورز خریداری می‌کنیم و وجه گندم را هم دقیقاً به شماره حسابی که کشاورز در بانک کشاورزی اعلام نموده، از طریق سامانه‌ای که طراحی شده واریز می‌نماییم. بنابراین ما در خرید امسال از سه سامانه آنلاین استفاده می‌کنیم. نخست، سامانه پهنه‌بندی داده‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، دوم سامانه بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی و سوم سامانه پرداخت نقدی بانک کشاورزی که چند سالی است با همکاری شرکت بازرگانی دولتی و بانک کشاورزی طراحی شده است. ما از همه دستاوردهای فناوری اطلاعات استفاده خواهیم کرد به جهت اینکه گردش نقدینگی و گردش مقداری گندم به شکل آنلاین در این سه سامانه جریان یاید و نیز برای دستگاه‌های نظارتی و فروشندگان گندم که کشاورزان هستند، شفاف و قابل دسترسی باشد.

استفاده 70 درصدی از مراکز بخش خصوصی در فصل خرید 97

مدیرکل هماهنگی‌های خریدهای داخلی شرکت بازرگانی دولتی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: در 70 الی 80 درصد از پروسه خرید تضمینی، از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده شده است. چندین سال است که دولت دیگر مراکز ملکی خود را توسعه نمی‌دهد و حتی در تعدادی موارد، مراکز دولتی را به بخش خصوصی واگذار کرده است. بنابراین در راستای سیاست‌های کلان کشور از ظرفیت‌های بخش خصوصی که عمدتاً کارخانه‌های آردسازی، سیلوداران بخش خصوصی و شبکه اتحادیه تعاون روستایی هستند، به عنوان مراکز غیرملکی استفاده می‌گردد.
وی در ادامه اظهار کرد: مراکز تعاون روستایی، مراکز کوچک و موقت هستند که عمدتاً با هدف ارائه تسهیلات به کشاورزان در فواصل مسافتی نزدیک به مراکز تولید احداث شده‌اند. طبق برآوردهایی که ما انجام داده‌ایم، ظرف سال‌های گذشته حدوداً بیش از 60 درصد از گندمی که از سوی مراکز تعاون روستایی خریداری می‌شود، ظرف مدت همان ماه به مراکز بلندمدت انتقال داده خواهد شد. در بسیاری از مراکز نیز همزمان با خرید، گندم‌ها بارگیری و به مراکز بلندمدت منتقل می‌شوند.

نیافر در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برای خرید تضمینی امسال ما منتظر اعلام نرخ نشدیم، تصریح کرد: از آنجا که دولت ما را به عنوان مباشر خرید تضمینی اعلام کرده بود، از شروع سال زراعی 97 تمهیدات لازم را فراهم نمودیم و حتی اگر دولت نرخ را در حین خرید اعلام می‌کرد، می‌توانستیم مطالبات کشاورزان را به صورت علی‌الحساب مانند سال گذشته پرداخت کنیم و به محض اعلام نرخ جدید از سوی دولت، مابه‌التفاوت آن را به حساب کشاورزان واریز نماییم. بنابراین ما منتظر اعلام نرخ نماندیم زیرا در صورتی که منتظر اعلام نرخ می‌شدیم، قطعاً از سازوکارهای اجرایی عقب می‌ماندیم و خرید گندم دچار وقفه و رکود می‌شد که البته خوشبختانه قبل از شروع خرید، نرخ اعلام گردید.

وی در ادامه گفت: طبیعی است که کشاورزان هم به دنبال منافع اقتصادی خود هستند. اگر کالاهای رقیب و جانشین قیمت در بازار بیشتر باشد، قطعاً کشاورز هم ترجیح می‌دهد کالایی را تولید کند که منافع اقتصادی بیشتری برایش داشته باشد. قطعاً نرخ خرید روی تولید و میزان کشت کشاورز تأثیر مستقیم خواهد داشت. شیوه تعیین قیمت در قانون خریدهای تضمینی صراحتاً اعلام شده است بر این مبنا که با مد نظر قرار دادن هزینه‌های تولید در واحدهای تولیدی، باید نرخ خرید گندم تعیین شود. این‌ها باید در وزارت جهاد کشاورزی سنجیده شود به این معنا که هزینه‌های تولیدی واحدها در حد متعارف بررسی شده و نرخ تورم سالانه هم در قیمت‌گذاری لحاظ گردد. به عقیده من اگر این قاعده رعایت شود، حق کشاورز ادا خواهد شد.

 

                                     تاریخ:      سه شنبه ٥ تير ١٣٩٧        ساعت:     ١١:٥١

 


خروج
پربازدیدترین

۱۳ میلیارد تومان کرایه حمل به گندمکاران کشور پرداخت شد

معاون وزیرجهاد گفت:در خرید تضمینی سال‌جاری از محل صرفه جویی، با پرداخت ۱۳ میلیارد تومان کرایه حمل به اقتصاد گندمکاران کشور کمک کردیم.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۴,۰۵۶ up
chf فرانک سويس ۴۲,۳۴۷ down
sek کرون سوئد ۴,۶۶۴ down
nok کرون نروژ ۴,۹۱۱ down
dkk کرون دانمارک ۶,۴۰۶ down
inr روپيه هند ۵۸۹ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ down
kwd دينار کويت ۱۳۸,۴۶۶ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۰,۰۷۷ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۵۲۲ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۵ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ down
cad دلار کانادا ۳۱,۶۲۷ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۸,۳۴۶ down
zar راند ۳,۰۶۱ up
try لير ترکيه ۷,۸۳۶ up
rub روبل روسيه ۶۳۴ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ down
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۵ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۰,۰۵۲ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۲ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۹۵۷ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۵۰,۱۰۷ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۰۲ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۶۳۰ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۶۵۱ up
lyd دينار ليبی ۳۰,۴۱۷ up
cny یوان چين ۶,۲۰۷ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۲,۶۰۴ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۲۱۱ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۷,۴۴۲ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ down
eur یورو ۴۷,۸۱۵ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۱۳۵ up
gel لاری گرجستان ۱۵,۷۵۱ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۶۲ down
afn افغانی افغانستان ۵۵۹ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۹,۵۱۱ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۳ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۰,۳۴۷ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۱ down
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۱ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

تحولي بزرگ در حوزه گندم ، آرد و نان با ورود دولت الكترونيك رئيس انجمن صنفي كارخانجات آرد استان اصفهان مطرح كرد :
اجرای دقیق برنامه حمل و تخصیص گندم متناسب با میزان مصرف هر استان مدیر آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور تأکید کرد:
گمرک جمهوری اسلامی ایران شرایط واردات گندم عبور موقت را تسهیل بخشد سیف در گفت‌وگوی اختصاصی با غلات نیوز تأکید کرد:
کیفیت پایین گندم‌های دریافتی از سیلوی بخش خصوصی مدیرعامل کارخانه آرد کرج (کردان):
87 درصد از نانوایان حجیم در کشور کارت بهداشت معتبر دارند رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی وزارت بهداشت:
نگاه ما به آکادمی نان ایران، نگاهی ملی است مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد زرین خوشه
آذر غله
گروه صنعتی بهمنی
نان سحر
کارخانه آرد کرج کردان
خبرنگار
بهبود دهنده رازی
ارد جوانه شوشتر
گل آرد زاگرس