صفحه اصلی > گفتگو 


نسخه چاپي      ارسال به دوست مدیرکل هماهنگی‌های خریدهای داخلی شرکت بازرگانی دولتی:

  با راه‌اندازی سامانه پهنه‌بندی داده‌های کشاورزی، خرید گندم از دلال و واسطه منتفی شده است

  اختصاصی/ سید مومن نیافر گفت: یکی از ویژگی‌های خرید تضمینی امسال، این است که خرید دقیقاً مطابق اطلاعات کشاورزان در سامانه پهنه‌بندی داده‌های کشاورزی که اطلاعات گندم‌کاران در آن لحاظ شده، صورت می‌گیرد.

            

با این تمهیدات می‌توان گفت که خرید گندم از واسطه و دلال منتفی شده و ما گندم را مستقیماً از کشاورز خریداری می‌کنیم و نیز وجه گندم را دقیقاً به شماره حسابی که کشاورز در بانک کشاورزی اعلام نموده، از طریق سامانه‌ای که طراحی شده واریز می‌نماییم.

مدیرکل هماهنگی‌های خریدهای داخلی شرکت بازرگانی دولتی در گفت‌وگو با غلات نیوز بیان کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران در راستای تکالیف قانونی خود در اصلاح قانون خریدهای تضمینی، از شروع سال زراعی جاری یعنی از اوایل مهرماه سال گذشته، تمهیدات لازم را به جهت خرید گندم فراهم نمود و در اختیار کشاورزان قرار داد. به همین منظور از همان زمان موضوع مکان‌های واجد شرایط و عوامل اجرایی مورد نیاز را در سطح کشور برآورد کردیم که طبق برآوردهای ما حدود هزار مرکز خرید در سطح کشور باید مستقر می‌شد.

لذا شرکت بازرگانی دولتی این مسأله را در دستور کار قرار داد، شاخص‌ها و شرایط خود را نیز اعلام کرد و به همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی بخش خصوصی اعلام نیاز نمود تا بتواند در امر خرید از همه ظرفیت‌های واجد شرایط ملکی و غیرملکی در بخش خصوصی استفاده نماید. در همین راستا ما تا قبل از پایان سال 96 همه راهکارهای لازم را تقریباً به سطح کشور ابلاغ نمودیم و سازوکارهای اجرایی از جمله دستورالعمل قیمت، شرایط مراکز خرید، شرایط عوامل مورد نیاز، ظرفیت‌های لازم و مکان‌هایی را که لازم داشتیم، در سراسر کشور به نمایندگی‌های‌ شرکت بازرگانی دولتی ایران ابلاغ کردیم و خوشبختانه از اول امسال که خرید تضمینی گندم و کلزا آغاز شد، با آمادگی لازم وارد چرخه خرید شدیم و خوشبختانه کارها به خوبی پیش می‌رود.

خرید امسال مطابق سامانه پهنه‌بندی صورت می‌گیرد

نیافر ادامه داد: یکی از ویژگی‌های خرید تضمینی امسال این است که دقیقاً مطابق اطلاعات کشاورزان در سامانه پهنه‌بندی داده‌های کشاورزی که اطلاعات گندم‌کاران در آن لحاظ شده، صورت می‌گیرد. کشاورزان قبل از اینکه گندم را به مراکز خرید تحویل دهند، اطلاعاتشان در سامانه پهنه‌بندی مراکز خدمات کشاورزی ثبت خواهد شد و متناسب با سطح زیر کشت و برآوردی که از سوی متولی زراعت و تولید صورت می‌گیرد، ما گندم را از کشاورز خریداری خواهیم کرد. بنابراین با این تمهیدات می‌توان گفت که خرید گندم از واسطه و دلال منتفی شده و ما گندم را مستقیماً از کشاورز خریداری می‌کنیم و وجه گندم را هم دقیقاً به شماره حسابی که کشاورز در بانک کشاورزی اعلام نموده، از طریق سامانه‌ای که طراحی شده واریز می‌نماییم. بنابراین ما در خرید امسال از سه سامانه آنلاین استفاده می‌کنیم. نخست، سامانه پهنه‌بندی داده‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، دوم سامانه بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی و سوم سامانه پرداخت نقدی بانک کشاورزی که چند سالی است با همکاری شرکت بازرگانی دولتی و بانک کشاورزی طراحی شده است. ما از همه دستاوردهای فناوری اطلاعات استفاده خواهیم کرد به جهت اینکه گردش نقدینگی و گردش مقداری گندم به شکل آنلاین در این سه سامانه جریان یاید و نیز برای دستگاه‌های نظارتی و فروشندگان گندم که کشاورزان هستند، شفاف و قابل دسترسی باشد.

استفاده 70 درصدی از مراکز بخش خصوصی در فصل خرید 97

مدیرکل هماهنگی‌های خریدهای داخلی شرکت بازرگانی دولتی در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: در 70 الی 80 درصد از پروسه خرید تضمینی، از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده شده است. چندین سال است که دولت دیگر مراکز ملکی خود را توسعه نمی‌دهد و حتی در تعدادی موارد، مراکز دولتی را به بخش خصوصی واگذار کرده است. بنابراین در راستای سیاست‌های کلان کشور از ظرفیت‌های بخش خصوصی که عمدتاً کارخانه‌های آردسازی، سیلوداران بخش خصوصی و شبکه اتحادیه تعاون روستایی هستند، به عنوان مراکز غیرملکی استفاده می‌گردد.
وی در ادامه اظهار کرد: مراکز تعاون روستایی، مراکز کوچک و موقت هستند که عمدتاً با هدف ارائه تسهیلات به کشاورزان در فواصل مسافتی نزدیک به مراکز تولید احداث شده‌اند. طبق برآوردهایی که ما انجام داده‌ایم، ظرف سال‌های گذشته حدوداً بیش از 60 درصد از گندمی که از سوی مراکز تعاون روستایی خریداری می‌شود، ظرف مدت همان ماه به مراکز بلندمدت انتقال داده خواهد شد. در بسیاری از مراکز نیز همزمان با خرید، گندم‌ها بارگیری و به مراکز بلندمدت منتقل می‌شوند.

نیافر در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برای خرید تضمینی امسال ما منتظر اعلام نرخ نشدیم، تصریح کرد: از آنجا که دولت ما را به عنوان مباشر خرید تضمینی اعلام کرده بود، از شروع سال زراعی 97 تمهیدات لازم را فراهم نمودیم و حتی اگر دولت نرخ را در حین خرید اعلام می‌کرد، می‌توانستیم مطالبات کشاورزان را به صورت علی‌الحساب مانند سال گذشته پرداخت کنیم و به محض اعلام نرخ جدید از سوی دولت، مابه‌التفاوت آن را به حساب کشاورزان واریز نماییم. بنابراین ما منتظر اعلام نرخ نماندیم زیرا در صورتی که منتظر اعلام نرخ می‌شدیم، قطعاً از سازوکارهای اجرایی عقب می‌ماندیم و خرید گندم دچار وقفه و رکود می‌شد که البته خوشبختانه قبل از شروع خرید، نرخ اعلام گردید.

وی در ادامه گفت: طبیعی است که کشاورزان هم به دنبال منافع اقتصادی خود هستند. اگر کالاهای رقیب و جانشین قیمت در بازار بیشتر باشد، قطعاً کشاورز هم ترجیح می‌دهد کالایی را تولید کند که منافع اقتصادی بیشتری برایش داشته باشد. قطعاً نرخ خرید روی تولید و میزان کشت کشاورز تأثیر مستقیم خواهد داشت. شیوه تعیین قیمت در قانون خریدهای تضمینی صراحتاً اعلام شده است بر این مبنا که با مد نظر قرار دادن هزینه‌های تولید در واحدهای تولیدی، باید نرخ خرید گندم تعیین شود. این‌ها باید در وزارت جهاد کشاورزی سنجیده شود به این معنا که هزینه‌های تولیدی واحدها در حد متعارف بررسی شده و نرخ تورم سالانه هم در قیمت‌گذاری لحاظ گردد. به عقیده من اگر این قاعده رعایت شود، حق کشاورز ادا خواهد شد.

 

                                     تاریخ:      سه شنبه ٥ تير ١٣٩٧        ساعت:     ١١:٥١

 


خروج
خودکفایی چین در تولید غلات تا سال 2035

اختصاصی/ چین در تلاش است تا ایمنی غذایی خود را با خودکفایی در غلات تضمین کند. سازمان توسعه صنایع کشاورزی چین پیش‌بینی کرده است که این اتفاق تا سال 2035 روی خواهد داد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۳,۳۳۸ down
chf فرانک سويس ۴۲,۱۶۳ down
sek کرون سوئد ۴,۵۸۲ down
nok کرون نروژ ۴,۹۷۹ down
dkk کرون دانمارک ۶,۳۸۱ down
inr روپيه هند ۵۹۹ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۴۵۴ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۳,۸۷۰ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۷,۷۵۲ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۱ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۱ down
cad دلار کانادا ۳۲,۱۲۷ up
zar راند ۲,۹۰۸ down
try لير ترکيه ۶,۴۰۹ up
rub روبل روسيه ۶۳۱ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۳ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۰,۲۷۴ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۶۹۹ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۴۲۸ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۶۰۹ down
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۷,۲۳۳ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۶۹۵ down
lyd دينار ليبی ۳۰,۲۱۸ down
cny یوان چين ۶,۰۸۶ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۲۵,۸۸۰ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۲۳۷ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۷,۰۳۶ down
eur یورو ۴۷,۵۷۰ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۵۶۵ up
afn افغانی افغانستان ۵۷۹ eq
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۴۹۵ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۵ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۹ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

نظارت های ویژه و مستمری بر تولید آرد گلستان داریم معاون سازمان غذا و داروی استان گلستان:
واگذاری شرکت‌های غله به بخش خصوصی، شتاب‌زده و بدون مقدمه صورت گرفت مسئول شرکت بازرگانی دولتی ایران، نمایندگی همدان:
تولیدکنندگان باید مشتریان را به خود وفادار کنند مدیرعامل شرکت ماشین‌سازی مرشدگوهر:
پرداخت هزینه‌ به بهای خودکفایی گندم اشکالی ندارد عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس شورای اسلامی:
گرانی نان فعلاً به صلاح نیست عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی:
سیاست دولت در حوزه گندم، آرد و نان قابل دفاع نیست رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد زرین خوشه
کارخانه آرد آذر غله
ماشین سازی مرشد گوهر
گروه صنعتی بهمنی
نان سحر
کارخانه آرد کرج کردان
خبرنگار
بهبود دهنده رازی
ارد جوانه شوشتر