صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست قائم مقام معاونت بازرگانی داخلی:

  در شرايط بسيار مطلوبی در زمینه فروش و عرضه آرد در کشور قرار داریم/ تمهیدات لازم برای تأمین آرد نانوایان ویژه نوروز و روزهای آغازین سال آتی اندیشیده شده است

  اختصاصی/ کامبیز معتمدوزیری با تأکید بر اینکه در حال حاضر در شرایط بسیار مطلوبی در زمینه فروش و عرضه آرد به واحدهای نانوایی در سطح کشور قرار داریم، گفت: با توجه به اینکه در آستانه سال نو می‌باشیم سهمیه‌های ویژه نوروزی استان‌های مسافرپذیر و سهمیه‌های فرودین‌ماه واحدهای نانوایی کشور اعم از یارانه‌ای و آزادپز تأمین شده و در سریع‌ترین زمان ممکن در اختیارشان قرار می‌گیرد.

            

قائم مقام معاونت بازرگانی داخلی و سرپرست اداره کل آرد و نان GTC در گفت‌وگو با غلات نیوز خاطرنشان کرد: در سامانه آرد سایر مصارف، تعداد 375 کارخانه آردسازی، 22 هزار و 762 واحد خبازی و 689 اتحادیه و تشکل، ثبت نام نموده‌اند. در بخش صنف و صنعت نیز، تا کنون مشخصات تعداد 7 هزار و 647 واحد خریدار در سامانه ثبت و ضبط شده است. در مجموع تا به امروز تعداد 30 هزار و 409 واحد و تشکل، جامعه آماری سامانه را تشکیل می‌دهند که ثبت و ضبط این آمار به صورت منسجم، دقیق و با درج جزئیات کامل و شفاف تمامي اطلاعات واحدهای تولیدی و خریداران آرد در کشور بی‌سابقه بوده است.
وی ادامه داد: با ایجاد سامانه آرد سایر مصارف، فرصت خوبی برای اتحادیه‌های مختلف نان و سایر صنوف غیرنان فراهم شد تا تمامی نانوایان و صنوف و صنایع آردبر که تحت نظر هر یک از اتحادیه‌ها فعالیت دارند، با نظارت و کنترل مجوزهای مربوطه در این سامانه ثبت نام کنند. طبیعی است که با ایجاد چنین شرایطی، واحدهای بدون مجوز که پیش از این به صورت غیرقانونی اقدام به خرید آرد آزاد می‌کردند، برای ثبت نام در سامانه با مشکلاتی مواجه شدند كه برای حل مشکل خود بایستی تحت ضوابط و مقررات و الزامات اتحادیه‌ها و دستگاه‌های ذیربط نسبت به انجام فرایند قانونی اخذ مجوز و پروانه فعالیت خود اقدام نمایند.
معتمدوزیری افزود: در حال حاضر و با توجه به مصوبه کارگروه ملی گندم، آرد و نان تا پایان فروردین‌ماه به واحدهایی که مدارک خود را تکمیل ننموده‌اند فرصت داده شد تا موقتاً در سامانه آرد سایر مصارف ثبت نام کنند و آرد مورد نیاز آنان نیز تأمین گردید.
سرپرست اداره کل آرد و نان شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: از طرف دیگر میزان سهمیه تعریف شده از سوی برخی اتحادیه‌ها برای تعدادی از واحدهای صنفی بالاتر از حد متعارف بود که این موضوع منجر به افزایش حجم تقاضای آرد در سامانه نسبت به ماه‌های قبل شد. لذا طبیعی بود که اجازه ندهیم به دلیل ایجاد تقاضای کاذب در سامانه، گندم بیشتری فروخته شود. به همین جهت موضوع در کارگروه ملی گندم، آرد و نان مطرح و نتیجه آن تنظیم و ابلاغ مصوبه‌ای شد که مطابق با آن کارگروه‌های استانی گندم، آرد و نان مکلف به تشکیل اکیپ‌های بازرسی مرکب از نمایندگان استانداری، سازمان صنعت و معدن، کارخانجات، اتحادیه‌ها و شرکت‌های غله شده تا پس از بازدید میدانی و تعیین کیل مصرف تقاضای آرد مصرفی هر واحد در سامانه اصلاح شده تا زمینه خرید آرد مازاد و شکل‌گیری بازار سیاه و دلالی و فروش خارج از شبکه به حداقل ممکن برسد.
سرپرست اداره کل آرد و نان شرکت بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: در حال حاضر در شرایطی هستیم که میزان ذخایر استراتژیک کشور در آستانه ورود به سال زراعی جدید بیش از 5 میلیون تن گندم است ضمن اینکه تمام کارخانه‌های تولیدکننده آرد نيز مشغول به تولید هستند و مطالبات 9 درصدی آسیابانان نیز در حال پرداخت است.
در حال حاضر نیاز همه استان‌‌های کشور به طور کامل تأمین شده و گندم و آرد لازم به میزان کافی در اختیارشان قرار گرفته و سامانه فروش آرد سایر مصارف به بهترین نحو ممکن کار خود را انجام می‌دهد.
این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: عده‌ای گمان می‌کنند سامانه آرد سایر مصارف باعث ایجاد برخی محدودیت‌ها می‌شود در حالی که چنین نیست و سامانه صرفاً ارتباط میان خریداران و فروشندگان و حجم معاملات را با جزييات كامل شناسایی و شفاف می‌کند. تا پیش از ایجاد سامانه ي فروش آرد سایر مصارف، هیچ سيستم و منبع اطلاعاتی دقیقی از تعداد کارخانه‌هایی که به تعداد زیادی از خریدارانشان آرد می‌فروختند، در اختیار نداشتیم و همه اطلاعات در پاره‌ای اوراق دستی خلاصه می‌شد که سندیت آن‌ها هم محرز نبود در حالی که فضای سامانه در حال حاضر این امکان را به ما می‌دهد که تمامی روابط میان خریدار و فروشنده را با دقت و شفافیت تمام، رصد و کنترل نماییم.
معتمدوزیری افزود: البته سامانه غیر از این مسأله از مزایای دیگری هم برخوردار است؛ تا پیش از بهره برداري و استفاده از اين سامانه ، خرید آرد برای نانوایان پروسه‌ای زمان‌بر بود در حالی که از طریق سامانه و بصورت انلاين و در هر ساعت از شبانه روز تمامی کارخانجات سراسر کشور به همراه لیست محصولات و قیمت‌ها در لحظه قابل مشاهده و انجام سفارش خريد است. این امر باعث می‌شود قدرت انتخاب مشتری بالاتر برود .همچنين  پیش از سامانه، غالباً خرید و فروش آرد به صورت اعتباری انجام می‌شد که این امر خود محلی را برای ورود دلالان بود ضمن اینکه ممکن بود کارخانجات نیز به دلیل عدم دریافت مبالغ فروش در زمان مناسب با مسائلی از جمله کاهش نقدینگی و مشکلات مربوطه مواجه شوند.
مزیت دیگر سامانه این است که این امکان فراهم آمده تا نانوایان برای تولید نان باکیفیت بتوانند از استان‌های مختلف اقدام به خرید آرد با کیفیت‌های مد نظر خود نمایند. يعني نانوايان می‌توانند آرد مورد نیازشان را از هر جای کشور سفارش داده و با اختلاط آردهای مختلف به نان کیفی و مناسب دست یابند. این امر موجب شده که مقدار خرید از کارخانجاتی که ضمن تولید آرد با کیفیت بالا ، توجه بیشتری به رعایت حقوق مشتریان خود دارند (تعدیل قیمت، ارائه خدمات مختلف اعم از حمل و ...) افزایش یافته و بنابراین کارخانجات در جهت جلب رضایت مشتریان خود وارد رقابتی سالم که نتیجه‌ای جز افزایش کیفیت و کاهش قیمت نخواهد داشت، خواهند گردید.
بر همین اساس موضوعی به نام سهمیه‌بندی برای کارخانجات وجود نداشته و هر کارخانه‌ای که هشتاد درصد از گندم خود را به آرد و در سامانه به فروش رسانیده باشد می‌تواند تقاضای خرید گندم خود را به شرکت غله ارائه و شرکت غله نیز نسبت به فروش گندم به کارخانه مزبور اقدام خواهد نمود.

 

                                     تاریخ:      شنبه ١٨ اسفند ١٣٩٧        ساعت:     ٠٩:٤٦

 


خروج
ارائه سه نرخ برای یک محصول، زمینه فساد را فراهم می‌کند

اختصاصی/ رئیس کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران در خصوص خبری که مبنی بر کشف هزاران کیسه آرد یارانه‌ای دپو شده آلوده در کارگاه جنوب تهران منتشر شد، گفت: قطعا تا زمانی که برای یک محصول، سه نرخ متفاوت ارائه می‌شود، فساد جریان پیدا می‌کند.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۲,۱۳۵ down
chf فرانک سويس ۴۲,۳۵۲ down
sek کرون سوئد ۴,۳۵۰ down
nok کرون نروژ ۴,۶۸۵ down
dkk کرون دانمارک ۶,۱۹۲ down
inr روپيه هند ۵۸۵ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۱۸۱ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۹۶۸ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۸۳۰ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۷۰ up
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ down
cad دلار کانادا ۳۱,۶۹۴ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۶,۵۸۶ down
zar راند ۲,۸۵۶ down
try لير ترکيه ۷,۳۲۹ up
rub روبل روسيه ۶۵۷ eq
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۰۹ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۸,۷۲۳ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۵ eq
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۵۱۶ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۶۶۲ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۲۷ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۳۸۹ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۸۷ down
lyd دينار ليبی ۲۹,۸۱۲ down
cny یوان چين ۵,۹۲۵ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۷,۳۸۹ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۰۵۰ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۵,۳۰۸ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۴۰ eq
eur یورو ۴۶,۲۳۸ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۸۴۴ down
gel لاری گرجستان ۱۴,۲۳۹ up
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۸۱ down
afn افغانی افغانستان ۵۳۷ up
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۵۳۶ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۸ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۰,۲۷۰ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۳۳۷ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۷ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

اصلاح الگوی تولید و مصرف نان کامل با حضور باشگاه هواداران نان کامل در نمایشگاه ایبکس محقق شد:
آسیابانان نیاز به نگاه ویژه دولت دارند مدیرعامل کارخانه وحدت سراوان:
iran Grain الگویی از یک کنفرانس بین‌المللی غلات در ایران دکتر یزدجردی در گفت‌وگو با غلات نیوز:
کتاب صنعت نان در گذر زمان به همت مرشدگوهر منتشر می‌شود؛

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

تابان
آذر-غله
آردیا
مرشدی
پویان
 نان سحر
صنایع پخت مشهد
مریانج کار
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.