صفحه اصلی > سیلو > انجمن صنفی سیلو 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  آیا بخش خصوصی برای احداث سیلو انگیزه ای دارد؟

  اختصاصی/ در حال حاضر کشور دارای 12 میلیون تن سیلوی بخش خصوصی به جهت نگهداری گندم است که از این میان 9 میلیون تن شرایط استاندارد دارد. قطعاً به جهت ذخیره‌سازی گندم در درجه اول اولویت با بخش دولتی است و در شرایطی که با حجم بالایی از تولید گندم روبه‌رو باشیم، استفاده از بخش خصوصی هم به جهت ذخیره‌سازی نیاز می‌شود.

            

 در حال حاضر کشور از سیلو اشباع شده اما در مناطق خاصی که نیاز به احداث سیلو است، به دلیل شرایط خاص منطقه‌ای و همچنین عدم توجیه اقتصادی، بخش خصوصی از احداث سیلو در آن مناطق استقبال نمی‌کند اما در مجموع در حال حاضر عمده سیاست دولت این است که به دلیل محدودیت اعتبارات و پروژه‌های ناتمام دولتی، در بحث احداث سیلو بخش خصوصی وارد عمل شود.

البته به گفته سیلوداران بخش خصوصی در شرایط فعلی که دولت اولویت احداث سیلو در کشور را به بخش خصوصی واگذار کرده و در مقابل شرایطی پیچیده سر راهشان قرار داده است، به نظر می‌رسد احداث سیلو از سوی بخش خصوصی اقدامی ریسک‌پذیر و غیرعقلانی باشد. درواقع دولت سه شرط را پیش روی سیلوداران بخش خصوصی قرار داده است. نخست اینکه احداث سیلو در منطقه باید متناسب با نیاز و با تأیید اداره غله و استانداری باشد. دوم اینکه بعد از اعطای مجوز، دولت در قبال تحویل گندم به سیلو تعهدی نمی‌پذیرد و بخش خصوصی موظف به تأمین گندم خواهد بود و سوم اینکه دولت اعتباری به منظور اعطای تسهیلات در اختیار این بخش قرار نمی‌دهد. لذا متقاضیان باید قبل از هر اقدامی این شروط را بپذیرند اما با این شرایط  قطعا انگیزه‌ای برای ورود بخش خصوصی به این بخش باقی نخواهد ماند. چه بسا سیلوهایی که در این بخش احداث شده غالباً در حال حاضر خالی مانده‌اند.

به گفته برخی سیلوداران سیاست‌های دولت مبنی بر حمایت از بخش خصوصی نبوده و در واقع بر این است که گندم‌ها جهت ذخیره‌سازی در سیلوهای کارخانه‌ها نگهداری شوند زیرا در این صورت مستقیماً وارد چرخه تولید شده و بدین ترتیب هزینه‌های تبعی دولت برای حمل گندم از سیلو به کارخانه آرد کمتر می‌شود. متأسفانه با سیاست فعلی دولت، آینده تاریک و مبهمی در انتظار سیلوداران بخش خصوصی است؛ چرا که دولت ترجیح می‌دهد در درجه اول از سیلوهای ملکی و انبارهای مکانیزه خود و سپس از فضای ذخیره‌سازی کارخانه‌ها استفاده نماید و اگر حجم گندم خریداری شده بالا باشد در این شرایط  اجبارا باید از بخش خصوصی کمک بگیرد. اما اگر فرض را بر خشکسالی و کاهش خرید گندم بگذاریم از ظرفیت بخش خصوصی استفاده نخواهد شد.

متأسفانه اغلب افرادی که در بخش خصوصی سرمایه‌گذاری کرده‌اند در حال حاضر به دلیل معوقه‌ها و جرایم بانکی غالباً در حال ورشکستگی و تعطیلی سیلوهایشان هستند و ادامه فعالیت برایشان توجیه اقتصادی ندارد.
از طرف دیگر به نظر می‌رسد با توجه به میزان خرید سالانه گندم و حجم فعلی ذخیره‌سازی در کشور با احتساب 6 میلیون تن سیلوی ملکی بخش دولتی و همچنین اینکه فضای کشور در اغلب استان‌ها از سیلوی ذخیره‌سازی گندم اشباع شده و حتی برخی از استان‌ها دو برابر ظرفیت خود با سیلوهای مازاد مواجه هستند، دیگر نیازی به احداث سیلوی جدید نباشد اما به گفته برخی از فعالان بخش خصوصی با توجه به اینکه سیلوهای احداث شده در بخش خصوصی هم اغلب در حال حاضر خالی مانده‌اند متأسفانه دولت هنوز هم مجوز احداث سیلوی جدید صادر می کند .در واقع مشخص نیست این اقدام دولت در حالی که بسیاری از سیلوداران قدیمی و پیشکسوت با سیلوی خالی و مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند، بر پایه چه سیاست هایی است.

در واقع در حال حاضر اولویت ساخت با بخش خصوصی و اولویت ذخیره‌سازی با بخش دولتی است و این دو با یکدیگر همخوانی ندارد. قطعاً با توجه به آنچه که گفته شد انگیزه‌ای برای ورود بخش خصوصی به این عرصه باقی نخواهد ماند و زمانی انگیزه ایجاد می‌شود که اولویت ساخت و ذخیره‌سازی با بخش خصوصی باشد.

به گفته برخی از سیلوداران با توجه به مشخص نبودن حجم خرید گندم در هر فصل خرید تأمین منابع بانکی برای احداث سیلو در بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در پروژه جدید ریسک بالایی را می‌طلبد زیرا در شرایطی که حجم خرید گندم در کشور کاهش یابد دولت گندم‌ها را در سیلوهای ملکی و انبارهای مکانیزه خود نگهداری می‌کند. متأسفانه تصمیمات به جهت احداث سیلو در بخش خصوصی کوتاه‌مدت بوده و برای سرمایه‌گذاری‌های کلان در این بخش آینده‌نگری و کارشناسی نمی‌شود.

در واقع دولت باید برای احداث سیلو در بخش خصوصی مکان‌یابی نموده و برای مناطقی که متناسب با میزان خرید سالانه گندم و حتی دو برابر آن دارای ظرفیت سیلو است مجوز احداث سیلو صادر نکند. زیرا قطعاً سرمایه‌گذاری در مناطقی که نیاز به سیلو نیست ضربه بزرگی به بخش خصوصی وارد خواهد کرد و حتی ممکن است تبعات بدی برای سرمایه کشور داشته باشد. لذا اولین قدم برای احداث سیلو نیازسنجی است، به عنوان مثال دولت می‌تواند گندم استان‌هایی چون هرمزگان را که در حال حاضر نیاز به سیلو دارد اما با عدم استقبال بخش خصوصی از احداث سیلو مواجه است، به جهت ذخیره‌سازی به سایر استان‌ها که دارای سیلو هستند، انتقال دهد تا از این طریق از ظرفیت سیلوهایی که خالی مانده اند استفاده گردد.

 

                                     تاریخ:      سه شنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٦        ساعت:     ٠٩:٣٢

 


خروج
چین برای آمادگی مقابله با موج دوم کرونا غلات بیشتری ذخیره می‌کند

وزارت بازرگانی چین به منظور آمادگی برای موج دوم شیوع کرونا از تمام تاجران دولتی و خصوصی غلات و تولیدکنندگان مواد غذایی خواست مقادیر بالاتری دانه سویا و ذرت تولید‌ و ذخیره کنند.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۱,۴۹۷ down
chf فرانک سويس ۴۳,۳۶۹ down
sek کرون سوئد ۴,۳۸۱ up
nok کرون نروژ ۴,۲۶۲ up
dkk کرون دانمارک ۶,۲۰۵ up
inr روپيه هند ۵۵۴ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۵,۹۶۵ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۱۵۳ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۹۵۸ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۱۸ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۳ down
cad دلار کانادا ۳۰,۵۱۱ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۵,۹۵۸ down
zar راند ۲,۴۲۳ up
try لير ترکيه ۶,۱۹۴ down
rub روبل روسيه ۵۹۳ down
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۹ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۷,۷۵۲ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۱ down
sgd دلار سنگاپور ۲۹,۵۷۵ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۴۱۲ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۵۷ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۰ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۴,۴۶۴ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۶۷۱ down
lyd دينار ليبی ۲۹,۶۵۴ eq
cny یوان چين ۵,۸۶۰ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۱,۷۳۰ up
myr رينگيت مالزی ۹,۶۳۹ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۳,۸۸۹ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ down
eur یورو ۴۶,۲۶۲ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۱۸۷ up
gel لاری گرجستان ۱۳,۱۳۶ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۸۴۵ down
afn افغانی افغانستان ۵۴۹ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۷,۴۲۳ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۷ down
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۲,۷۸۲ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۰۹۹ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:
تلاش برای حفظ کیفیت در زنجیره گندم، آرد و نان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان مطرح کرد؛
اشاعه فرهنگ نان کامل تنها به حرف نیست، باید عملیاتی شود نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان:
واسطه‌ها، دردسرساز تولید در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
کیفیت آرد در تبریز متوسط است مدیرکل غله آذربایجان شرقی:
سنگ‌اندازی‌های اداره دارایی شهرستان، دغدغه‌ای بزرگ برای ما مدیرعامل کارخانه آرد وحدت سراوان مطرح کرد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

پارس ترک
.
.

 

صوتی

شمس آذر
کنگان
سراوان
کوثر
پارس یزد
جوانه شوشتر
زرین خوشه
آذرغله
نارد
مرشدی
سنبل
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک
روشن نصر
ذهاب
آردیا
شریعت