صفحه اصلی > نان > صنعتی 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان ندارد/ واردات ۲میلیون تن گندم طی امسال

  وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که تولید امسال گندم بسیار خوب است و دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان ندارد گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تأمین ذخایر راهبردی امسال حدود ۲میلیون تن گندم وارد می‌کند.

            

به گزارش غلات نیوز از تسنیم، کاظم خاوازی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه 135 میلیون هکتار وسعت جنگل‌های کشور است گفت: 90 درصد آتش‌سوزی‌های امسال سطحی بوده و به تنه و سرشاخه درختان برخورد نکرده است.
وی افزود: از ابتدای سال تا 24 خرداد حدود 800 مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع اتفاق افتاد که فقط 6 مورد به آتش‌سوزی غیر قابل کنترل تبدیل شد.

وی ادامه داد: حدود 7هزار هکتار دچار حریق شده که 5هزار هکتار آن مراتع بوده است.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزان پیشرو در بخش زراعت 3 تا 5 برابر در بخش باغبانی 8 تا 9 برابر در دام 2 برابر و در شیلات یک و نیم برابر میانگین تولید دیگر کشاورزان رکورد می‌زنند و برنامه داریم که کشاورزان از کشاورزان پیشرو برای افزایش تولید و کسب درآمد بیشتر الگوبرداری کنند.
وی با اعلام اینکه براساس آمار مرکز آمار و بانک مرکزی رشد بخش کشاورزی در سال 98 به‌ترتیب 3 و 8/8 درصد بوده است اضافه کرد: در سال 92 کل تولید بخش کشاورزی 97 میلیون تن بود که اکنون به 124 میلیون تن افزایش یافته است و در پایان سال به 128 میلیون تن خواهد رسید.

وی گفت: در بخش زراعت تولید 68 میلیون تنی در سال 92 به 83 و 7دهم میلیون تن در سال 98 افزایش یافت و این میزان تا پایان سال به 86 و نیم میلیون تن می‌رسد.
وی ادامه داد: در باغبانی از 16 میلیون تن در سال 92 به 23 میلیون تن تولید رسیده‌ایم و این رقم تا پایان سال 24 و 8دهم میلیون تن خواهد شد.
خاوازی افزود: در بخش دام و طیور در سال 92 میزان تولید 12 میلیون تن بود که که سال گذشته به 15و6دهم میلیون تن رسید و تا پایان سال به 16 میلیون تن افزایش می‌یابد.
وزیر جهاد کشاروزی گفت: در سال 92 میزان تولید در بخش آبزیان 885 هزار تن بود که اکنون به 1/2 میلیون تن رسیده است و در پایان سال به 1/3 میلیون تن خواهد رسید.
براساس موافقت‌نامه رؤسای سه قوه قیمت‌گذاری، ثبت سفارش و ترخیص نهاده‌های دامی به‌عهده وزارت صمت است و وزارت جهاد کشاورزی وظیفه حفظ ذخایر راهبردی کشور را دارد.
وی گفت: همه تلاش وزارت کشاورزی این است که نهاده‌های واردشده با ارز 4هزار و 200 تومانی براساس نرخ مصوب به دست مصرف‌کننده برسد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: اکنون سامانه‌ای در این زمینه به‌ویژه برای کنترل گوشت مرغ در بازار وجود دارد اما در 2 هفته آینده سامانه‌های جدیدی برای کنترل بازار راه‌اندازی می‌شود و نظام توزیع در یکی دو هفته آینده متحول خواهد شد.

وی ادامه داد: برای رسیدن به مواد اولیه به کارخانجات تولید خوراک به‌جای واحدهای تولیدی برنامه‌ریزی کرده‌ایم زیرا کارخانه‌های تولید خوراک دام و طیور با استفاده از فرمولاسیون‌های خاص و نوین می‌توانند افزون بر اثرگذاری بیشتر خوراک دام و طیور مصرف نهاده‌ها را در این زمینه نیز کاهش دهند.

خاوازی گفت: سالانه 9 تا 9ونیم تن دانه ذرت، 4/4 میلیون تن کنجاله سویا و 3 میلیون تن جو وارد کشور می‌شود.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: از زمانی که من عهده‌دار این وزارتخانه شده‌ام دست‌کم در بخش ذرت 300 تا 400 هزار تن و در بخش کنجاله سویا 200 هزار تن از ذخایر راهبردی برای کنترل بازار کشور را وارد بازار کرده‌ام.

خاوازی گفت: گرانی تخم‌مرغ به‌دلیل فضای بسیار کاذب است و هیچ اتفاقی در تولید این محصول نیفتاده و صادرات نیز بسیار کم بوده است.
وی ادامه داد: ستاد تنظیم بازار به‌خوبی بازار تخم‌مرغ را پایش می‌کند و تولید این محصول سالانه یک‌میلیون تن و بیش از نیاز کشور است.
وی گفت: میزان تولید گوشت قرمز نیز 850 هزار تن است که آن را به 900 هزار تن می‌رسانیم و برای خودکفایی از واردات 140 تا 150 هزار تن گوشت قرمز نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

وی افزود: با برنامه ریزی در زمینه تامین گوشت به وسیله عشایر و روابط مرزی با حرکت کوچکی نیاز وارداتی کشور به گوشت قرمز را تا پایان سال تامین می کنیم.
وی درباره بیش بود و یا کمبود برخی محصولات کشاورزی در بازار گفت: دلیل این مسئله نگاه تنها به بخش تولید بوده است و در سال های گذشته به زنجیره ها تولید تا مصرف توجه نشده است.
خاوازی ادامه داد: از دو سه سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی نگاه جدی به زنجیره ها دارد و هر برنامه حمایتی و توسعه ای در قالب زنجیره انجام می شود.
وزیر جهاد کشاروزی افزود: براین اساس نهاده ها به موقع تامین می شود، تولید کننده های آموزش می بینند و برای نگهداری و توزیع محصولات برنامه ریزی میشود.

وی گفت: راه پایداری کشاورزی توجه به زنجیره هاست.

وی افزود: به عنوان نمونه در یکی ازمناطق تولید پیاز هیچ واحد سردخانه ای یا فرآوری پیاز وجود ندارد و نظام حمل و نقل در آن منطقه نیز ضعیف است.
وی با بیان اینکه از سازمان مرکزی تعاون روستایی رضایت نداریم و در پی تغییر ساختاری آن هستیم گفت: البته این سازمان کارهای خوبی انجام داده که نمونه آن خرید 330 هزار تن گوجه فرنگی از کشاورزان است اما اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی بتواند به طورکامل مشکلات بخش کشاورزی را حل و از کشاورزها حمایت کند این گونه نیست.

خاوازی افزود: انحلال سازمان تعاونی روستایی به نحوه بخش کشاورزی نیست اما این سازمان را هوشمندتر و بروز می کنیم تا با داده های دقیق کشاورزان را کمک کند.

وزیرجهاد کشاورزی ادامه داد: مرحله نخست سیستم یکپارچه اطلاعات بخش کشاورزی تا پایان این دولت برای استفاده کشاورزان به بهره برداری می رسد.
وی درباره تغییر الگوی کشت نیز گفت: باید با اهرم های تشویقی و قیمت های مناسب کشاورزان را برای رعایت الگوی کشت ترغیب کنیم و قانون گذار در این زمینه کنار ما بایستد.
وی افزود: به عنوان نمونه نادرست بودن الگوی کشت در گذشته موجب شده است کل باغات منطقه دماوند هر دو سه سال یک بار و گردو در تویسرکان دچار سرمازدگی شوند.
وی ادامه داد: تغییر الگوی کشت نیاز به یکپارچه سازی اراضی ندارد و امسال برای کشت پاییزه به همه استان های الگوی کشت ابلاغ می کنیم و پیشنهادهایی نیز به هیئت دولت خواهیم داد.
وی درباره پرداخت بدهی به گندمکاران و تولید کنندگان دانه های روغنی نیز گفت: در این باره با سازمان برنامه و بودجه صحبت کرده ایم وروی قیمت های جدید که آن را ابتدای شهریور اعلام خواهیم کرد کار می کنیم.

خاوازی افزود: به محض تامین بودجه فاصله پرداخت ها به کشاورزان و تسویه مطالبات آنها کاهش می یابد و دراین زمینه اولویت با دانه های روغنی است.
وی با بیان اینکه تولید امسال گندم بسیار خوب است و دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین ذخایر راهبردی امسال حدود 2 میلیون تن گندم وارد میکند.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: دانه های روغنی واقعیت تلخ زراعت کشور است و اگر ارز این دانه ها نیمایی شود اتفاق خوبی برای کشور و افزایش تولید این محصولات می افتد.
وی افزود: باید فشار دانه های روغنی را از کلزا برداریم و روی کشت کنجد، آفتابگردان، کاملیا و گلرنگ که در شرایط دیم بازدهی مناسبی دارند برنامه ریزی کنیم.
وی گفت : اگر وزارت نیرو در خوزستان آب اختصاص دهد کشت سویا را بسیار توسعه می دهیم .
خاوازی افزود: کودی که در اختیار ماست تمام کشت بهاره و تابستان را با قیمت مناسب تامین می کند.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: قیمت کود اوره تغییر نمی کند و 400 هزار تن انواع کودهای فسفات نیز وارد می کنیم که اتفاقات خوبی در این زمینه می افتد و این کودها از فراورانی خوبی برخوردار خواهند شد.

 

                                     تاریخ:      سه شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٩        ساعت:     ١٠:٠٨

 


خروج
آیا حضور بخش خصوصی در بازار خرید گندم 1400 پررنگ‌تر می‌شود؟!/ خرید تضمینی گندم تا کی ادامه دارد؟!

عضو هیات مدیره و معاون برنامه‌ریزی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: اجرای قانون آزادسازی در صنعت آرد و نان ضروری است اما در شرایط فعلی باتوجه به سایه تحریم بر کشورمان، چنین تصمیماتی به لحاظ سیاسی و اجتماعی دشوار و حساس است. باید در مسیری قرار بگیریم که فشار روی دولت را به مردم انتقال ندهیم، دولت باید در صنعت آرد و نان کمترین مداخله را داشته باشد منتها نان مردم در شرایطی آرام و مطمئن تامین شود.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۷,۰۵۹ down
chf فرانک سويس ۴۷,۱۰۷ down
sek کرون سوئد ۴,۹۹۴ down
nok کرون نروژ ۴,۹۰۱ down
dkk کرون دانمارک ۶,۸۱۸ down
inr روپيه هند ۵۷۵ up
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۷۰۳ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۱۸۶ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۴۰,۴۱۸ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۱۷ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۰ down
cad دلار کانادا ۳۳,۰۲۳ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۹,۹۸۴ down
zar راند ۲,۷۵۹ up
try لير ترکيه ۵,۶۲۲ down
rub روبل روسيه ۵۷۲ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۲,۸۷۷ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۲,۳۰۰ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۱ up
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۵۷۳ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۹۲ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۱۲ up
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۲ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۷۱۲ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۰۳۷ up
lyd دينار ليبی ۹,۴۴۹ down
cny یوان چين ۶,۴۸۱ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۹,۵۷۳ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۴۰۵ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۸,۰۳۷ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۸ up
eur یورو ۵۰,۷۲۲ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۰۱۶ up
gel لاری گرجستان ۱۲,۷۵۳ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۶۹ down
afn افغانی افغانستان ۵۴۵ down
byn روبل جديد بلاروس ۱۶,۵۰۲ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۰۶ down
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۷,۴۵۳ up
tjs سومونی تاجيکستان ۳,۷۱۷ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۰ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

کیفیت در حوزه آرد و نان استان رقم خورده است مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم مطرح کرد:
استاندارد دستگاه‌های پخت نان رها شده است در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد؛
جهش تولید فقط با حمایت میسر می‌شود در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
حمل آرد بزرگترین چالش ما مدیرعامل کارخانه آرد اتحاد مطرح کرد:
وقتی کاهش نمک هم مشکل نانوایان را حل نمی‌کند! در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

اینستا
زرین خوشه
آرد اطلس
رفیعیان
جوانه شوشتر
فدک رودان
صدف هرمزگان
الیگودرز
مرشدی
نهاوند
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک

گالری ویدئو آرشیو ...