صفحه اصلی > گندم  


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  تصمیمی که خودکفایی گندم را تهدید می‌کند

  دولت هر سال برای تامین امنیت غذایی اقدام به خرید تضمینی گندم می‌کند تا کشاورزان با خیال راحت و بدون داشتن دغدغه فروش محصولاتشان به زراعت بپردازند، اما امسال با وجود گرانی‌های اخیر و افزایش هزینه‌های تولید گندم نرخ اعلامی دولت از نرخ کارشناسی شده پایین‌تر اعلام گردیده است. این مساله به انگیزه کشاورزان برای تولید و خودکفایی گندم لطمه وارد کرده است.

            

به گزارش غلات نیوز از میزان،  گندم استراتژیک‌ترین محصول کشاورزی کشور است و اهمیت آن تا حدی است که کوچک‌ترین کمبودی در تامین این محصول می‌تواند امنیت غذایی مردم را به خطر اندازد. دولت هر سال برای تامین امنیت غذایی، اقدام به خرید تضمینی گندم می‌کند تا کشاورزان با خیال راحت و بدون داشتن دغدغه فروش محصولات‌شان اقدام به کاشت کنند. امسال، اما نرخ اعلامی از سوی دولت برای خرید تضمینی گندم پایین‌تر از قیمت پیشنهادی کارشناسان و کشاورزان بود. پایین بودن نرخ خرید از یک سو و افزایش هزینه‌های تولید از سوی دیگر می‌تواند انگیزه کشاورزان برای کشت گندم را کاهش دهد و به خودکفایی در تولید این محصول لطمه وارد کند. دولت باید با در نظر گرفتن هزینه‌های واقعی تولید، نرخ خرید تضمینی گندم را اصلاح کند تا خودکفایی و امنیت غذایی کشور تامین شود.  
 
افزایش چشمگیر قیمت کود‌های شیمیایی در کنار نرخ ناعادلانه خرید تضمینی باعث شده کشاورزان رغبتی به استفاده از کود نداشته باشند که این موضوع می‌تواند میزان تولید گندم در سال آینده را بشدت تحت تاثیر قرار دهد. افزایش چشمگیر قیمت نهاده‌های تولید از جمله بذر، کود و سموم شیمیایی در آغاز فصل زراعی جاری، شوک بزرگی به تولیدکنندگان بخش کشاورزی وارد کرد. شوک بعدی دولت به کشاورزان، تعیین و ابلاغ نرخ‌های خرید تضمینی محصولات کشاورزی بسیار پایین‌تر از قیمت‌های پیش‌بینی‌شده و مورد انتظار کارشناسان و کشاورزان بود. این ۲ شوک در شرایطی به کشاورزی وارد شد که پس از سال‌ها طبق وعده مسؤولان وزارت جهاد کشاورزی قرار بود فاز اول طرح الگوی کشت از پاییز آغاز شود؛ برنامه‌ای که به گفته تولیدکنندگان با هزینه‌های بالای نهاده‌های تولید و نرخ‌های ناعادلانه خرید تضمینی ابلاغ شده، اجرایش بعید به نظر می‌رسد. در همین زمینه، سیدجعفر حسینی، مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی به مهر می‌گوید: کشاورزان در چند سال اخیر به امید بهبود شرایط نسبت به سال قبل اقدام به کشت می‌کردند، ولی سال به سال وضعیت بدتر شده، در حدی که امسال با توجه به افزایش ۵ برابری قیمت کود‌های شیمیایی فسفاته و پتاسه و افزایش قیمت حدود ۳ تا ۵ برابری سموم به عنوان مؤلفه‌های مهم تولید، کشاورزان دیگر قادر به ادامه کار و کشت گندم، کلزا، چغندر و دیگر محصولات استراتژیک کشاورزی نیستند. اخیرا مسؤولان این وزارتخانه از ارایه «کشاورز کارت» به کشاورزان برای خرید نهاده‌ها و کود‌های شیمیایی خبر داده‌‎اند و در همین راستا کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده این کارت به ازای هر هکتار کشت، ۲ میلیون تومان برای کشاورزانی که محصولات استراتژیکی مثل گندم، جو و دانه‌های روغنی کشت می‌کنند شارژ می‌شود و کشاورزان می‌توانند از این وام که نرخ سود آن ۱۲ درصد است برای خرید نهاده و کود استفاده کنند. با این حال کشاورزان از طرح جدید وزارت جهاد کشاورزی هم استقبال نکرده‎اند و آن را تحمیل گران‌فروشی کود می‌دانند.
 
قیمت کود ۱۰ برابر شد!
 
مدیرعامل اجرایی بنیاد ملی گندم‌کاران با اشاره به مشکلات کشاورزان برای کاشت گندم در سال جاری گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات کشاورزان در حال حاضر تهیه بذر است. با افزایش قیمت گندم، دلالان بذر‌های دولتی را خریدند و اکنون کشاورزان باید برای خرید بذر گندم به دلالان مراجعه کنند. قیمت بذر گندم دولتی از ۲۸۷۲ تومان در سال گذشته به ۳۶۶۴ تومان در امسال افزایش پیدا کرده است، اما کشاورزان باز هم مجبورند بذر را با قیمت ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان از دلالان خریداری کنند. مسؤولان دولتی در اظهارات‌شان می‌گویند بذر دولتی به قدر کافی وجود دارد، اما کشاورزان می‌گویند بذر نیست. حتی برخی کشاورزان به امید اینکه دولت بذر جدید توزیع کند و آن‌ها بتوانند با قیمت دولتی بذر را خریداری کنند هنوز کاشت محصول خود را شروع نکرده‌اند. علی خان‌محمدی درباره نرخ اعلامی دولت برای خرید تضمینی گندم بیان کرد: نرخی که توسط دولت اعلام شد، قیمت پیشنهادی هیچ‌کدام از گروه‌های تخصصی نبود. قیمت پیشنهادی ما قبل از حذف ارز تخصیصی به سم و کود و افزایش قیمت آنها، ۴۵۰۰ تومان بود. این قیمت هم بر اساس اقلیم‌ها و مکانیزاسیون کشاورزی تمام استان‌های کشور و نهاده‌های مورد نیاز برای کشت گندم تعیین شده بود. بعد از حذف ارز تخصیصی به نهاده‌های کشاورزی، قیمت پیشنهادی ما به ۵۲۰۰ تومان افزایش پیدا کرد و وزارت جهاد کشاورزی هم قیمت ۵۴۰۰ تومان را پیشنهاد داد، اما متاسفانه دولت نظرات همه را کنار گذاشت و صرفا نظر خودش را اعمال کرد. مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی کشور ادامه داد: برای حل مشکل قیمت‌گذاری، مجلس یک مصوبه دوفوریتی را تصویب کرد که بر اساس آن کشاورزان نیز بتوانند در قیمت‌گذاری محصولات‌شان نقش‌آفرینی کنند. این طرح مراحل پایانی خود را در شورای نگهبان طی می‌کند که پس از تایید آن، باید شاهد عادلانه‌تر شدن نرخ خرید تضمینی گندم باشیم.  
 
وی خاطرنشان کرد: اگر قیمت خرید تضمینی کارشناسانه تعیین شود، دولت نیازی پیدا نمی‌کند با قیمت‌های بالاتر گندم وارد کند. نرخ خرید تضمینی رابطه مستقیمی با خودکفایی و پایداری امنیت غذایی کشور دارد. وقتی قیمت نهایی یک محصول کشاورزی نتواند هزینه‌های کشاورز را جبران کند، الگوی کشت محصولات کشاورزی در کشور به هم می‌خورد و این امر، عدم پایداری در تولید را به همراه می‌آورد. همچنین به دلیل اختلاف در ارزش پول ملی ما و کشور‌های همسایه، آرد، نان و حتی گندم از مرز‌های کشور قاچاق می‌شود که می‌تواند تاثیرات منفی فراوانی بر امنیت غذایی مردم بگذارد.  
 
وی، افزایش قیمت کود‌های دولتی را یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش هزینه‌های تولید گندم برشمرد و خاطرنشان کرد: قیمت هر کیسه ۵۰ کیلوگرمی کود سوپرفسفات از ۶۵ هزار تومان به بیش از ۴۸۰ هزار تومان، دی‌آمونیوم فسفات از ۱۰۵ هزار تومان به بیش از ۵۰۰ هزار تومان و سولفات پتاسیم از ۹۰ هزار تومان به بیش از ۵۳۰ هزار تومان رسیده است و تنها کود اوره با همان قیمت قبلی ۵۵ هزار و ۷۰۰ تومان عرضه می‌شود. 

 

                                     تاریخ:      چهارشنبه ٢١ آبان ١٣٩٩        ساعت:     ٠٩:٥٩

 


خروج
پربازدیدترین

آیا حضور بخش خصوصی در بازار خرید گندم 1400 پررنگ‌تر می‌شود؟!/ خرید تضمینی گندم تا کی ادامه دارد؟!

عضو هیات مدیره و معاون برنامه‌ریزی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: اجرای قانون آزادسازی در صنعت آرد و نان ضروری است اما در شرایط فعلی باتوجه به سایه تحریم بر کشورمان، چنین تصمیماتی به لحاظ سیاسی و اجتماعی دشوار و حساس است. باید در مسیری قرار بگیریم که فشار روی دولت را به مردم انتقال ندهیم، دولت باید در صنعت آرد و نان کمترین مداخله را داشته باشد منتها نان مردم در شرایطی آرام و مطمئن تامین شود.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۷,۰۵۹ down
chf فرانک سويس ۴۷,۱۰۷ down
sek کرون سوئد ۴,۹۹۴ down
nok کرون نروژ ۴,۹۰۱ down
dkk کرون دانمارک ۶,۸۱۸ down
inr روپيه هند ۵۷۵ up
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۷۰۳ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۱۸۶ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۴۰,۴۱۸ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۱۷ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۰ down
cad دلار کانادا ۳۳,۰۲۳ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۹,۹۸۴ down
zar راند ۲,۷۵۹ up
try لير ترکيه ۵,۶۲۲ down
rub روبل روسيه ۵۷۲ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۲,۸۷۷ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۲,۳۰۰ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۱ up
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۵۷۳ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۹۲ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۱۲ up
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۲ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۷۱۲ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۰۳۷ up
lyd دينار ليبی ۹,۴۴۹ down
cny یوان چين ۶,۴۸۱ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۹,۵۷۳ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۴۰۵ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۸,۰۳۷ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۸ up
eur یورو ۵۰,۷۲۲ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۰۱۶ up
gel لاری گرجستان ۱۲,۷۵۳ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۶۹ down
afn افغانی افغانستان ۵۴۵ down
byn روبل جديد بلاروس ۱۶,۵۰۲ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۰۶ down
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۷,۴۵۳ up
tjs سومونی تاجيکستان ۳,۷۱۷ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۰ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

کیفیت در حوزه آرد و نان استان رقم خورده است مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم مطرح کرد:
استاندارد دستگاه‌های پخت نان رها شده است در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد؛
جهش تولید فقط با حمایت میسر می‌شود در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
حمل آرد بزرگترین چالش ما مدیرعامل کارخانه آرد اتحاد مطرح کرد:
وقتی کاهش نمک هم مشکل نانوایان را حل نمی‌کند! در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

اینستا
زرین خوشه
آرد اطلس
رفیعیان
جوانه شوشتر
فدک رودان
صدف هرمزگان
الیگودرز
مرشدی
نهاوند
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک

گالری ویدئو آرشیو ...