صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست معاون وزیر جهاد کشاورزی:

  ضریب خوداتکایی گندم از ۱۰۲ درصد گذشت

  معاون وزیر جهاد با بیان اینکه ضریب خوداتکایی گندم به ۱۰۲.۵ درصد رسیده است،گفت:می‌خواهیم از دیم‌زارهایمان در رفع بخشی از نیازهای کشور برای ارتقا امنیت غذایی استفاده کنیم.

            

به گزارش غلات نیوز  به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، جواد وفابخش با اشاره به اینکه زراعت یکی از بخش‌های مهم اقتصاد کشاورزی است، گفت: حدود ۸۳ میلیون تن معادل ۶۸ درصد از مجموع تولیدات کشاورزی در بخش زراعت انجام می‌شود.

وی ادامه داد: سطح زیر کشت محصولات زراعی حدود ۱۱ میلیون هکتار است که در سال‌های گذشته حدود ۴۰۰ هزار هکتار از سطح زیرکشت محصولات آبی کاهش یافته اما افزایش تولید نشان می‌دهد بهره وری در سال‌های اخیر قابل قبول بوده است.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: با اقدامات دولت، متصدیان و کشاورزان در انتقال تکنولوژی میزان بهره‌وری در بخش زراعت در سال‌های اخیر ۲۳ درصد افزایش‌یافته است.
وفابخش با اشاره به تولیدات بخش زراعت گفت: میزان تولیدات غلات ۲۰ میلیون تن اعم از گندم، شلتوک، جو و ذرت دانه‌ای، نباتات علوفه حدود ۲۳ میلیون تن، حبوبات حدود ۷۵۰ هزار تن و محصولاتی که مستقیماً در صنعت به کار می‌رود ۱۳ میلیون تن و سبزی و محصولات جالیزی حدود ۲۷ میلیون تن است.

به گفته وفابخش مهم‌ترین دستاورد بخش زراعت در سال‌های اخیر، پایداری در تولید و خرید گندم در کشور بوده است و کشورهایی که بتوانند محصولی را طی چند سال بیشتر از ۸۰ درصد محصول را تولید کنند، پایداری تولید را به خود نسبت می‌دهند.

ضریب خوداتکایی گندم به ۱۰۲.۵ درصد رسیده است

وی ادامه داد: ضریب خوداتکایی گندم از ۵۸ درصد در سال ۷۹ به ۱۰۲.۵ درصد تا پایان سال گذشته رسیده که دستاوردی افتخارآمیز است و این مهم جز با همت کشاورزان و باور مسئولین امکان‌پذیر نبوده است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به یکی از مهم‌ترین تکلیف قانونی در بخش کشاورزی، گفت: اجرای الگوی کشت به‌عنوان یک تکلیف قانونی نیازمند مطالعات پایه بوده که تا سال گذشته انجام‌شده است.
وی ادامه داد: یکی از مطالعات پایه انجام‌شده در این بخش، بحث تناسب اراضی برای محصولات زراعی و باغی است که بر اساس لایه‌های اطلاعاتی از جمله اقلیم، خاک، نیازها و محدودیت‌های گیاهی طی چهار سال انجام‌شده است.
وفابخش یادآور شد: نتایج به‌دست‌آمده نشان داد که توسعه‌ای که در بعضی از مناطق انجام‌شده، توسعه همراه با محدودیت بوده و ما خسارت محدودیت‌ها را پرداخت می‌کنیم؛ مثلاً اگر در شمال مرکبات کشت می‌شود و هر سه سال یک بار خسارت سرمازدگی پرداخت می‌کنیم برای حل این مشکل باید جانمایی مجدد انجام شود و یا با استفاده از دانش و تکنولوژی و انتخاب پایه‌ای مناسب خسارت را به حداقل برسانیم.
وی تصریح کرد: در مرحله بعدی تلاش شد تا جانمایی در استان‌های مختلف به تفکیک جغرافیای سیاسی و جغرافیایی طبیعی انجام شود و در این مرحله مشخص شد که می‌توان قطب‌های تولید را ایجاد و یا احیا کرد.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بابیان اینکه اگر گیاهی قرار است طبق برنامه به عدد مشخصی از تولید برسد؛ تولید آن می‌تواند در ۶ استان به‌جای ۳۲ استان انجام شود و تلاش کشاورزان برای تولیدات متمرکز شود.
وی بابیان اینکه خوشبختانه در تدوین الگوی کشت مؤسسات تحقیقاتی از جمله مؤسسه تحقیقات خاک و آب نیز نقش محوری داشته است، گفت: الگوی کشت تدوین شده مورد تائید دستگاه‌های بین‌المللی و مجامع علمی داخلی است.
به گفته وفابخش الگوی کشت با داشتن اطلاعات اقلیم، گیاه، خاک، اقتصاد و آب؛ از بعد فنی آماده‌شده است و در پاییز امسال در برخی از استان‌های قطب تولید اجرا می‌شود.

استفاده از آب سبز برای ارتقای امنیت غذایی کشور

وی یکی دیگر از مسائل مهم در این بخش را استفاده از آب سبز عنوان کرد و ادامه داد: ما می‌خواهیم از دیم‌زارهایمان در رفع بخشی از نیازهای کشور برای ارتقا امنیت غذایی استفاده کنیم.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بابیان اینکه دو مشکل اساسی برای استفاده از آب سبز در دیم‌زارها وجود دارد، یادآور شد: بذر و ماشین‌های کشاورزی موردنیاز در این مناطق به دلیل نداشتن بنیه مالی کشاورزان از مشکلات اساسی است؛ لازم است تا در این بخش شرکت‌هایی به مردم خدمات ارائه دهند.

وی تصریح کرد: اگر تولید در دیمزارهای ما محقق شود؛ تولیدات گندم در این مناطق از ۴.۵ میلیون تن به ۶.۵ میلیون تن خواهد رسید؛ همچنین تولید جو از ۱.۵ به ۲ میلیون تن، دانه‌های روغنی به ۵۰۰ هزار تن و علوفه به ۱.۵ میلیون تن افزایش می‌یابد.

وفابخش با اشاره به اینکه آرزوی هر کشوری است که بتواند از دیمزارهایش در یک تناوب منطقی علوفه و غله تولید کند، گفت: خوشبختانه تولید در استان‌های غربی کشور، لرستان، کردستان و کرمانشاه انجام شده است.

برای بذر و تکنولوژی در زیربخش زراعت، ارز ترجیحی تخصیص یابد

وی ادامه داد: با ایجاد زنجیره ارزش در مناطق دیم با تولید غله سپس علوفه و بعد از آن دامداری خرد می‌توانیم مناطق دیم را نجات دهیم.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برای تولید در دیمزارها به اهرم‌های تقویت و الزامات برای الگوی کشت، نیازمند هستیم، تصریح کرد: اصلاح قانون خرید تضمینی برای اساس قطب‌های تولید و مناطقی که می‌توانند این محصول خاص را براساس الگوی کشت انجام دهند، می‌تواند اثرگذار باشد؛ همچنین اثرگذاری قیمت تمام‌شده محصول در مناطق مختلف و میزان برخورداری از منابع آب به اجرای الگوی کشت و پایداری تولید کمک می‌کند.

وی در پایان با قدردانی از اقدام حمایتی دولت در افزایش قیمت خرید تضمینی گندم و چغندرقند، گفت: لازم است برای بذر و حوزه تکنولوژی در زیربخش زراعت، ارز ترجیحی تخصیص یابد تا بتوانیم چرخه صنعت بذر را در کشور حفظ نمائیم.


 

                                     تاریخ:      يکشنبه ٨ تير ١٣٩٩        ساعت:     ١٤:١٤

 


خروج
اجرای پروژه سیستم سطح‌سنج در سیلوهای کشور در راستای هوشمندسازی مراکز ذخیره سازی گندم

اختصاصی/ احمدعلی عبدلی از اجرای طرح سیستم سطح‌سنج به صورت پایلوت در سیلوهای کشور خبر داد و گفت: در راستای هوشمندسازی مراکز ذخیره‌سازی گندم این سیستم به زودی در سراسر کشور اجرایی خواهد شد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۰۴/۱۹
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۲,۹۸۷ up
chf فرانک سويس ۴۴,۸۰۴ up
sek کرون سوئد ۴,۵۸۱ up
nok کرون نروژ ۴,۴۸۳ up
dkk کرون دانمارک ۶,۳۹۸ up
inr روپيه هند ۵۶۱ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۶,۴۵۱ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۵,۱۲۸ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۱۴۹ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۲۰ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۳ down
cad دلار کانادا ۳۱,۰۸۳ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۷,۶۱۴ up
zar راند ۲,۴۸۰ up
try لير ترکيه ۶,۱۲۲ down
rub روبل روسيه ۵۹۰ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۳ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۳۰۶ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۳ up
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۱۸۳ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۷۶۸ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۶۲ up
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۱ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۴,۸۶۰ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۲۰ eq
lyd دينار ليبی ۳۰,۰۱۰ down
cny یوان چين ۶,۰۰۵ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۴,۶۹۰ up
myr رينگيت مالزی ۹,۸۴۵ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۵,۱۱۵ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ eq
eur یورو ۴۷,۶۵۸ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۲۳۶ up
gel لاری گرجستان ۱۳,۷۴۷ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۱۴ down
afn افغانی افغانستان ۵۴۶ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۷,۱۹۷ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۲۱ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۴,۹۰۹ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۰۷۶ down
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۷۱ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

حمل آرد بزرگترین چالش ما مدیرعامل کارخانه آرد اتحاد مطرح کرد:
وقتی کاهش نمک هم مشکل نانوایان را حل نمی‌کند! در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:
تلاش برای حفظ کیفیت در زنجیره گندم، آرد و نان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان مطرح کرد؛
اشاعه فرهنگ نان کامل تنها به حرف نیست، باید عملیاتی شود نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان:
واسطه‌ها، دردسرساز تولید در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

شمس آذر
کنگان
سراوان
کوثر
پارس یزد
جوانه شوشتر
زرین خوشه
آذرغله
نارد
مرشدی
سنبل
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک
روشن نصر
ذهاب
آردیا
شریعت