صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  گزارش غلات نیوز از اختلاط کشوری گندم/ ضرورت واردات گندم در همه شرایط

  اختصاصی/ ایران به طور عمده با داشتن 31 استان، تنها از سه استان تولیدکننده گندم کیفی برخوردار است (فارس، خوزستان، گلستان) لذا با توجه به محدودیت تولید کمی و کیفی و شرایط متفاوت تولید در سطح کشور، طبق قانون برنامه حمل و جابه‌جایی گندم‌ها از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران به جهت اختلاط در سراسر کشور صادر و اجرایی می‌گردد.

            

 اما با توجه به برنامه‌های اجرایی در کشور در طول سال‌ها و بر اساس آنچه آسیابانان استان‌های غیربرخوردار اذعان می‌کنند، برنامه تخصیص گندم غالباً بر اساس کمیت اتفاق می‌افتد و کیفیت در این میان مد نظر نیست. این مسأله طبیعتاً فضای رقابتی سالم و برابر را از کارخانه‌های کل کشور می‌گیرد چرا که همه کارخانه‌های کشور در شرایط یکسان گندم کیفی دریافت نمی‌کنند اما با نگاهی به حجم تولید گندم کیفی در کشور (با توجه به اینکه به نسبت کل کشور فقط سه استان تولیدکننده گندم مرغوب هستند) کاملاً واضح است که این میزان تولید جوابگوی کل کشور نیست بنابراین با این شرایط، واردات گندم خارجی در هر حال ضرورت پیدا می‌کند.
در این گزارش به منظور بررسی این مسأله به سراغ تعدادی از کارخانه‌های کشور و کارشناسان این حوزه رفتیم که در ادامه خواهید خواند؛
عبدالحمید بهمنیار، مدیرعامل کارخانه آرد خوشه مراوه تپه (استان گلستان) در گفت‌وگو با غلات نیوز بیان کرد: به طور میانگین در سال یک میلیون تن گندم در استان گلستان تولید می‌شود که از این مقدار، 500 الی 600 هزار تن به مصرف استان می‌رسد و مابقی طی برنامه حمل شرکت بازرگانی دولتی ایران به سایر نقاط کشور ارسال می‌گردد.
وی ادامه داد: درست است که ما به گندم کیفی دسترسی داریم اما خود این پروسه (تحویل گندم از کشاورز) مشقت‌های فراوانی برای ما به دنبال دارد. هزینه‌های حمل و نقل، خرید گندم و حاشیه‌های آن را ما باید بپردازیم در حالی که استان‌های دیگر در جریان این مسائل نیستند.
بهمنیار در ادامه اظهار کرد: شرکت آرد خوشه مراوه تپه اعلام می‌کند که حاضر است قیمت آرد را برای رقابت با کارخانه‌های تهران پایین‌تر بیاورد کما اینکه در حال حاضر هم این کار را می‌کنیم و برای هزینه حمل آرد به تهران برای نانوایان کمک هزینه حمل قائل می‌شویم. منتها متأسفانه ورود دلالان در این موضوع موجب افزایش کاذب هزینه‌های آرد می‌شود و اگر نانوایان خود بدون واسطه برای خرید آرد اقدام کنند قیمت آرد برایشان کمتر تمام می‌شود.
مدیرعامل کارخانه آرد خوشه مراوه تپه گفت: از سوی دیگر باید به این مسأله توجه داشت که میزان تولید گندم کیفی در کشور نیاز کل کشور را تأمین نمی‌کند و با این شرایط، به عقیده من بهترین راهکار این است که نانوایان استان‌های غیربرخوردار به صورت آزاد آرد را از استان‌های کیفی خریداری و با آردهای استان خودشان اختلاط کنند تا مشکل کیفیت حل شود.
در بخش دیگری از این گزارش، مهرزاد نجفیان، رئیس هیأت مدیره کارخانه آرد شمس آذر (استان قزوین) بیان کرد: امسال دولت با محدودیت تولید گندم مواجه شد و برای جبران این کاستی به سراغ واردات رفت و انتظار این است که گندم مرغوب خارجی به استان‌هایی چون ما که به گندم کیفی دسترسی نداریم اختصاص داده شود در حالی که تا کنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
نجفیان ادامه داد: تخصیص گندم کیفی خارجی به استان‌های غیربرخوردار برای منافع ملی سودآور است چراکه اگر ارتقاء کیفیت در حوزه آرد و نان اتفاق نیفتد، افزایش ضایعات نان را به دنبال دارد و موجب هدررفت سوبسیدی می‌شود که دولت برای زنجیره گندم و آرد می‌پردازد.
وی افزود: به جای اینکه به فکر تأمین گندم از سایر نقاط کشور باشیم، بهتر است روی کیفیت گندم بومی استان قزوین کار شود. اگر جهاد کشاورزی به عنوان متولی گندم در بحث اصلاح ریزمغذی‌های دانه گندم وارد عمل شود، به راحتی می‌توان بحث تولید کیفی را در یک فصل از خرید تضمینی گندم به دست آورد. اما متأسفانه مدیران جهاد کشاورزی دچار روزمرگی شده‌اند و بحث‌های کمی آن‌قدر برایشان مهم است که توجهی به مقوله مهم کیفیت ندارند.
رئیس هیأت مدیره کارخانه آرد شمس آذر خاطرنشان کرد: پس برای مشکل کیفیت در استان‌های غیربرخوردار در کوتاه مدت، باید در تخصیص گندم وارداتی این استان‌ها را به صورت ویژه در اولویت قرار دهند و به عنوان راه حل بلندمدت به فکر اصلاح بذرها و حرکت جدی و اساسی به سمت تولید کیفی در استان‌های غیربرخوردار باشند.
در بخش پایانی گزارش، با یک کارشناس به گفت‌وگو پرداختیم که وی در این‌باره گفت: اصولاً برنامه اختلاط و تقسیم‌بندی گندم‌ها در کشور برحسب شرایط کمی استان‌ها باید طراحی و برنامه‌ریزی شود و اگر قرار باشد گندم‌ها برحسب نیاز کیفی استان‌ها میان کشور جابه‌جا شوند که دولت باید هزینه سنگینی هم بابت حمل متحمل شود. لذا بر این اساس استان‌هایی که تولید گندمشان مازاد بر مصرف است باید مازاد تولیدشان را به استان‌هایی ارسال کنند که به نسبت میزان مصرف، با کمبود تولید مواجه هستند.
وی ادامه داد: به طور کلی اگر فرض را بر این بگیریم که تمام گندم تولیدی کشور در یک مخزن قرار بگیرد، پس از اختلاط همه گندم‌ها با یکدیگر، با توجه به شرایط کمبود گندم کیفی در کشور در نهایت گندمی با کیفیت متوسط به دست خواهد آمد که البته اصلاً چنین امکانی برای اختلاط در کشورمان وجود ندارد.
این کارشناس بیان کرد: اگر ما حتی در دوران خودکفایی هم به طور سالیانه 500 هزار تا یک میلیون تن گندم خارجی درجه یک وارد کشور کنیم و فقط به استان‌هایی که گندم درجه 3 کیفی تولید می‌کنند اختصاص دهیم، خلأ کیفیت در نقاط ضعیف کشور رفع خواهد شد. پس باید گفت با توجه به شرایط تولید گندم در نقاط مختلف کشور، واردات گندم خارجی چه در دورانی که خودکفا هستیم و چه در دوران عدم خودکفایی، امری ضروری است.

خبرنگار : سیمین باقری


 

                                     تاریخ:      چهارشنبه ٧ اسفند ١٣٩٨        ساعت:     ١٠:٠٠

 


خروج
سیلوهای بخش خصوصی در انتظار گندم!/ عدم تحویل به‌موقع گندم از سوی بخش خصوصی، کذب است

به گفته یک مقام مسئول، بخش خصوصی امسال هم مانند روال هرساله وارد عملیات خرید تضمینی شده منتها با توجه به کاهش چشمگیر خرید تضمینی گندم در سال جاری، عملا بخش خصوصی هم مشارکت چندانی ندارد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۹,۲۷۶ down
chf فرانک سويس ۴۶,۷۰۱ down
sek کرون سوئد ۵,۰۴۵ down
nok کرون نروژ ۵,۰۳۰ down
dkk کرون دانمارک ۶,۸۳۴ down
inr روپيه هند ۵۷۴ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۹,۶۲۸ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۹۷۱ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۲۷۲ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۱۳ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ up
cad دلار کانادا ۳۴,۵۳۴ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۹,۹۲۰ down
zar راند ۳,۰۵۹ down
try لير ترکيه ۵,۰۱۴ up
rub روبل روسيه ۵۸۲ eq
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۲,۸۷۹ eq
syp لير سوريه ۳۴ eq
aud دلار استراليا ۳۲,۳۲۳ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۵ up
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۶۶۴ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۵۷ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۱۲۰ up
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۶ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۶۶۴ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۱۱۷ up
lyd دينار ليبی ۹,۴۲۴ up
cny یوان چين ۶,۵۶۵ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۵,۱۱۶ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۲۰۴ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۷,۶۱۳ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۴۰ up
eur یورو ۵۰,۸۱۹ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۹,۸۳۲ up
gel لاری گرجستان ۱۳,۲۵۱ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۵۸ up
afn افغانی افغانستان ۵۳۵ down
byn روبل جديد بلاروس ۱۶,۹۴۰ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۲۲ up
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۷,۸۸۶ down
tjs سومونی تاجيکستان ۳,۶۸۴ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۲۳ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

مدیریت چندگانه، مشکلات این‌چنینی به وجود می‌آورد/ وزن چانه از حد استاندارد خارج شده! مدیرعامل شرکت تعاونی نانوایان تهران در انتقاد به عدم اصلاح نرخ نان:
کیفیت در حوزه آرد و نان استان رقم خورده است مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم مطرح کرد:
استاندارد دستگاه‌های پخت نان رها شده است در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد؛
جهش تولید فقط با حمایت میسر می‌شود در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
حمل آرد بزرگترین چالش ما مدیرعامل کارخانه آرد اتحاد مطرح کرد:
وقتی کاهش نمک هم مشکل نانوایان را حل نمی‌کند! در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

سورک
اینستا
پیشرفت پخت سحر
سینا
آذر غله
اتحادیه نانهای صنعتی
اتحادیه نانهای حجیم
زرین خوشه
گل آرد زاگرس
ماشین سازی لک
بهمنی
خوشه ذهاب
پارس ترک سیلو
سرو
بهنان
آرد گرگان
میلاد آذربایجان
شمس آذر
مرشدی
رفیعیان

گالری ویدئو آرشیو ...