صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  وقتی کیفیت در خرید تضمینی نقشی ندارد…

  اختصاصی/ در آستانه فصل خرید تضمینی سال 99 هستیم و طبق روال هرساله، خرید تضمینی کیفی از سوی بخش خصوصی مطرح می‌شود. در حال حاضر روال خرید گندم در کشورمان به صورت تضمینی و برحسب یک جدول پاکی از پیش تعیین شده است که صرفاً افت مفید و غیرمفید در سنجش گندم‌ها به هنگام خرید از کشاورزان ملاک قرار می‌گیرد و فاکتورهای کیفی دانه گندم، نقشی در خرید تضمینی ندارد.

            

سال‌هاست که آسیابانان کشورمان با انتقاد از روش حمایتی دولت از کشاورزان (خرید تضمینی)، بر آزادسازی صنعت گندم و آرد تأکید می‌ورزند.مسلماً پیش‌نیاز تولید یک آرد کیفی، ماده اولیه مرغوب خواهد بود که با آزادسازی صنعت گندم، این امر محقق خواهد شد.
دولت سالیانه یارانه هنگفتی را برای خرید تضمینی گندم اختصاص می‌دهد در حالی که با تغییر معیارهای خرید به عوامل کیفی دانه گندم (تخصیص این یارانه در سایر بخش‌های کشاورزی تأمین ادوات و نیازهای اولیه تولید)، بستر رقابت را میان کشاورزان ایجاد نموده و در آن صورت، خرید تضمینی کیفی،عملی خواهد شد.
در ادامه با تعدادی از مدیران کنترل کیفیت ادارات غله و خدمات بازرگانی در کشور در این راستا به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه خواهید خواند؛

*اولین اقدام ضروری در راستای ارتقاء کیفیت خرید تضمینی، حذف تعاون روستایی است

جعفری، مدیر کنترل کیفیت غله و خدمات بازرگانی استان زنجان در گفت‌وگو با غلات نیوز بیان کرد: در راستای خرید کیفی گندم، اولین اقدام ضروری این است که مراکز خرید مباشر (مراکز تعاون روستایی) حتی‌الامکان حذف شوند (البته وجود مراکز تعاون روستایی در مناطق دورافتاده‌ای که کشاورز باید مسافت بسیار طولانی را تا تحویل گندم به مراکز خرید دولتی طی کند، ضروری است منتها مراکز تعاون روستایی استانداردهای لازم برای خرید تضمینی گندم را ندارند).
ویادامه داد: متأسفانه مراکز تعاون روستایی از امکانات مناسب خرید از جمله تشکیلات استاندارد ذخیره‌سازی، آزمایشگاه مفصل و کارشناسان آزمایشگاهی با تحصیلات مربوطه برخوردار نیستند.
جعفری افزود: اگرچه در استان زنجان پیش از آغاز عملیات خرید تضمینی، کلیه پرسنل مراکز تعاون روستایی بر اساس آخرین دستورالعمل‌های مرکز پژوهشکده غلات تحت آموزش قرار می‌گیرند اما مجموعاً در مقایسه با سیلوهای ملکی، سیلوهای خصوصی و کارخانه‌های آرد، مراکز تعاون روستایی در سطح پایین‌تری از کیفیت قرار دارند.
مدیر کنترل کیفیت غله و خدمات بازرگانی استان زنجان در ادامه با بیان اینکه اولویت خرید تضمینی گندم در کشور باید با مراکز ملکی باشد، تصریح کرد: علاوه بر اینکه این امر موجب صرفه‌جویی هزینه برای دولت می‌شود، بر کیفیت خرید نیز اثرگذار است. در واقع با توجه به اینکه عوامل خرید در مراکز دولتی از دولت انتخاب می‌شوند، نظارت بر خرید دقیق‌تر خواهد بود.
مراکز خصوصی همواره به جای کیفیت، کمیت را مد نظر قرار می‌دهند، در نتیجه برای اینکه سیلوهایشان پر شود و حداکثر خرید را انجام دهند، آن‌طور که باید به کیفیت گندم‌های خریداری شده توجهی نمی‌کنند.

*خرید تضمینی کیفی، هزینه‌بر است
در ادامه، حیدرپور، مدیر کنترل کیفیت اداره کل غله و خدمات بازرگانی لرستان به غلات نیوز گفت: شرایط گندم‌های تولیدی در کشورمان به جز برخی از استان‌ها، در رده دوم و سوم قرار دارد و با این حال خرید گندم‌ها برحسب کیفیت امکان‌پذیر نیست.
وی افزود: دستگاه‌هایی که برای خرید کیفی لازم است (به فرض مثال دستگاه سنجش پروتئین)، هزینه‌بر است. در عین حال اینکه بسیار زمان‌بر بوده و با توجه به اینکه پروسه عملیات خرید تضمینی گندم باید به سرعت انجام گیرد، زمان، اجازه سنجش پروتئین‌های دانه‌های گندم را هنگام خرید به مدیران کنترل کیفیت نخواهد داد.
حیدرپور با اشاره به اینکه روش فعلی خرید تضمینی اجازه خرید کیفی به ما نخواهد داد، ادامه داد: در حال حاضر بر اساس جدول پاکی خرید، زمانی گندم‌ها نامتعارف محسوب می‌شوند که انحراف افتی داشته باشند و در غیر این‌صورت گندم‌ها با هر شرایطی باید از کشاورزان خریداری شود و طبیعتاًبا توجه به آنچه در جدول پاکی ذکر شده، گندم‌های خریداری شده درصد مناسب پروتئین را دارا نیستند.

* ضرورت سرمایه‌گذاری در مسیر خرید تضمینی کیفی
در بخش دیگری از این گزارش، خیابانی، مدیر کنترل کیفیت اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل ابراز کرد: سال‌های طولانی است که خرید تضمینی گندم به شکل سنتی و پیش پا افتاده انجام می‌شود لذا لازم است در این بخش، سرمایه‌گذاری صورت گرفته و از سیستم‌های پیشرفته در امر خرید گندم بهره‌گیری شود، مانند دستگاه نمونه‌بردار اتوماتیک و دستگاه پیشرفته اندازه‌گیری پروتئین و رطوبت.
خیابانی در ادامه گفت: ضروری است کسانی که به عنوان افت‌زن و مسئول بخش آزمایشگاه هنگام عملیات خرید تضمینی گندم انجام وظیفه می‌کنند، حتماً از فارغ‌التحصیلان کشاورزی وکارشناسان ذی‌ربط و آموزش‌دیده و بی‌طرف باشند تا معیارها و استانداردهای خرید را رعایت نمایند.
وی ادامه داد: در واقع عوامل نظارتی از جمله عاملان تشخیص و ذی‌حساب که در مراکز خرید مستقر می‌شوند، باید از دستگاه‌های بی‌طرف و خیلی زبده باشند تا اشکالات خرید را برطرف نمایند در صورتی که متأسفانه اغلب از سازمان جهاد کشاورزی انتخاب می‌شوند که این افراد بر خرید هر نوع گندم با هر درجه کیفیتی، تأکید می‌ورزند.

 

                                     تاریخ:      دوشنبه ٧ بهمن ١٣٩٨        ساعت:     ٠٩:٥٠

 


خروج
آسیابانان ایرانی پشت چراغ قرمز قوانین دولتی صادرات آرد!

کشور ایران بیش از 300 کارخانه آردسازی با تکنولوژی روز دنیا دارد. متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل صدور مجوزهای بی‌رویه و غیرکارشناسانه، بیش از 20 میلیون تن ظرفیت مازاد آسیابانی در کشور ایجاد شده در حالی که هم‌اکنون فقط از نیمی از این ظرفیت استفاده می‌شود.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۴,۴۳۸ up
chf فرانک سويس ۴۶,۱۷۳ up
sek کرون سوئد ۴,۸۰۷ up
nok کرون نروژ ۴,۶۳۴ up
dkk کرون دانمارک ۶,۷۰۰ up
inr روپيه هند ۵۷۳ up
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۷,۵۲۵ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۵,۳۲۵ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۴۰,۲۷۳ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۲۰ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۳ up
cad دلار کانادا ۳۱,۸۸۶ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۸,۴۵۶ up
zar راند ۲,۵۸۲ up
try لير ترکيه ۵,۵۴۵ down
rub روبل روسيه ۵۵۶ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۳ down
syp لير سوريه ۸۳ eq
aud دلار استراليا ۳۰,۷۵۳ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۲ eq
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۰۱۳ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۴۲۰ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۶۴ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۲ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۵۸۴ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۲۱ up
lyd دينار ليبی ۳۰,۵۴۷ down
cny یوان چين ۶,۲۱۶ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۵,۴۲۰ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۲۱۹ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۶,۱۹۷ up
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ up
eur یورو ۴۹,۸۵۸ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۹,۹۷۱ up
gel لاری گرجستان ۱۳,۰۴۲ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۸۶۴ up
afn افغانی افغانستان ۵۴۷ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۶,۳۱۱ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۲۱ up
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۶,۸۴۷ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۰۷۱ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

استاندارد دستگاه‌های پخت نان رها شده است در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد؛
جهش تولید فقط با حمایت میسر می‌شود در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
حمل آرد بزرگترین چالش ما مدیرعامل کارخانه آرد اتحاد مطرح کرد:
وقتی کاهش نمک هم مشکل نانوایان را حل نمی‌کند! در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:
تلاش برای حفظ کیفیت در زنجیره گندم، آرد و نان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان مطرح کرد؛

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

اینستا
کنگان
سراوان
سپهر آسیا
پارس یزد
جوانه شوشتر
زرین خوشه
آذرغله
نارد
مرشدی
سنبل
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک

گالری ویدئو آرشیو ...