صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست مدیرعامل کارخانه آرد سنبل ماهدشت مطرح کرد:

  از دولت خواستاریم قوانین‌ صادراتی را اصلاح و بوروکراسی‌های اداری این مسیر را تسریع کند

  اختصاصی/ کارخانه آرد سنبل ماهدشت در سال 1378 در شهرک صنعتی استان زنجان احداث و راه‌اندازی گردیده و هم‌اکنون از ظرفیت تولید روزانه 350 تن آرد یارانه‌ای و ماهیانه 2 هزار تن آرد ویژه صنف و صنعت برخوردار است.این کارخانه 60 هزار تن ظرفیت ذخیره‌سازی سیلوی فلزی دارد.

            

حسین سلیمانی، مدیرعامل کارخانه آرد سنبل ماهدشت در گفت‌وگو با غلات نیوز تصریح کرد: تولید با فقط 25 درصد از ظرفیت واقعی، بزرگ‌ترین دغدغه آسیابانان کشور است؛ سرمایه‌گذاری‌های کلانی برای احداث یک واحد آسیابانی در کشور شده و حالا با 30 درصد ظرفیت واقعی‌شان به تولید می‌پردازند.


وی با اشاره به نوسان ارزی و مشکلات پیرامون تحریم‌ها افزود: در‌ حال‌ حاضر آرد عراق تماماً از سوی کشور ترکیه تأمین می‌شود. این در حالی است که صنعت آرد کشور به خوبی از پتانسیل‌های صادراتی برخوردار است و آرد ایرانی به لحاظ کیفی توان رقابت با آرد ترکیه را دارد، تنها نیاز است تا دولت همانند کشور ترکیه، راه صادراتی را برای آسیابانان داخل هموار کند تا سرمایه‌هایی که صرف راه‌اندازی کارخانه‌های آرد در کشور شده، از بین نرود.


سلیمانی با اشاره به ضعف کیفی گندم‌های استان زنجان اظهار کرد: با توجه به شرایطی که گندم‌های زنجان از لحاظ سطح کیفی دارند، نیازمند نگاه ویژه دولت برای تأمین گندم کیفی و تولید آرد مرغوب هستیم. لذا ضروری است که از استان‌های برخوردار گلستان و خوزستان جهت اختلاط کیفی، گندم‌های مناسب به زنجان ارسال شود. قطعاً در صورت ارتقاء کیفیت آرد، کیفیت نان نیز بالا می‌رود و این به نفع جامعه خواهد بود.مدیرعامل کارخانه آرد سنبل ماهدشت در ادامه گفت: سال گذشته دو محموله آرد به کشور عراق صادر کردیم و خوشبختانه از آرد ما بسیار استقبال شد و در حال حاضر تعامل با مشتریان عراقی، کماکان برقرار است، در صورتی که شرایط ورود به بازار صادراتی تسهیل شود، مجدداً به بازار عراق ورود خواهیم کرد.
سلیمانی افزود: نیمی از کارخانه‌های آرد کشور از پتانسیل‌های صادراتی برخوردارند اما در حال حاضر به واسطه محدودیت‌های پیش آمده، صنعت آرد ایران در بازارهای صادراتی حضور چشمگیری ندارد و قطعاً اگر حمایت شود، آسیابانان ایرانی خواهند توانست ظرفیت‌های خالی‌شان را جبران کنند. لذا از دولت خواستاریم قوانین‌ صادراتی را اصلاح و بوروکراسی‌های اداری این مسیر را تسریع کند.

مدیرعامل کارخانه آرد سنبل ماهدشت در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به تعامل شرکت غله استان زنجان در تأمین گندم کیفی بیان کرد: آزادسازی صنعت آرد در وهله اول کیفیت را در زنجیره تأمین نان ارتقاء می‌دهد.
سلیمانی با بیان اینکه برخورداری یک واحد تولیدی آرد از به‌روزترین تجهیزات آسیابانی، کیفیت محصول خروجی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت: هدف نهایی بخش خصوصی و دولت، تحقق کیفیت نان است و در صورتی که مدیریت صنعت آرد به بخش خصوصی واگذار شده و نیز از انحصار دولت خارج شود، این امر عملیاتی خواهد شد.


شیدک بختیاری، مدیر کنترل کیفیت کارخانه آرد سنبل ماهدشت بیان کرد: هدف اول ما در این واحد تولیدی، تولید آرد باکیفیت و رسیدن به یک میزان استخراج بهینه است که با تغییر دیاگرام و اصلاح دانه‌بندی و کنترل نشاسته آسیب‌دیده، توانسته‌ایم بهترین دانه‌بندی را برای جذب آب مناسب خمیر و افزایش کیفیت آرد برای مشتریانمان ایجاد نماییم و نیز با در اختیار داشتن پیشرفته‌ترین دستگاه‌های آزمایشگاهی، بهترین نتایج را مورد بررسی قرار دهیم.
وی با بیان اینکه هدف ما در آزمایشگاه کارخانه، استفاده از تکنولوژی‌های جدید در عرصه تولید آرد است، گفت: ما به دقت کلیه مراحل فراوری آرد را از لحظه ورود گندم به کارخانه تا خروج محصول نهایی تحت کنترل قرار می‌دهیم و تلاش ما، استحصال محصولی در حد استانداردهای ملی و عاری از هرگونه آلودگی است.
بختیاری با تأکید بر اینکه وجود یک آزمایشگاه فعال و به‌روز در واحد تولیدی آرد مهم‌ترین اصل در تولید محصول باکیفیت است، اظهار کرد: کنترل لازم در مراحل مختلف پروسه تولید آرد از وظایف اصلی بخش آزمایشگاه است که با برنامه‌ریزی هوشمندانه می‌توان یک محصول معیوب را در مراحل مختلف شناسایی و در نهایت از خروج محصول نامطلوب از کارخانه جلوگیری کرد.
مدیر کنترل کیفیت کارخانه آرد سنبل ماهدشت در ادامه تصریح کرد: تعامل با نانوایان که از مشتریان اصلی ما به حساب می‌آیند، جزو برنامه‌های کاری ماست. نانوایان به دنبال آردی باکیفیت هستند و ما برای تعدیل کیفیت نیاز به گندم‌هایی با گلوتن بالا داریم که متأسفانه ممنوعیت واردات گندم زمینه‌ساز مشکلاتی برای صنعت آرد و نان کشور شده است. تلاشمجموعه ما جلب رضایت نانوایان و توجه به خواسته‌های آنان است.
وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین دغدغه کارخانه‌های آرد، محدودیت در تأمین گندم کیفی است، اظهار کرد: مسلماً اگر گندم کیفی در اختیار داشته باشیم، مشکلات پیرامون تولید آرد کمتر خواهد شد. از دولت انتظار می‌رود با حمایت از کشاورزان، آن‌ها را به تولید محصول (گندم) کیفی ترغیب کند و واحدهای آسیابانی بتوانند بدون دغدغه، محصولی سالم و کیفی تحویل نانوایان دهند.
بختیاری در خاتمه گفت: نکته حائز اهمیتی که موجب ارتقاء هر واحد تولیدی آرد خواهد شد، تعامل مثبت میان مدیرعامل کارخانه و مدیر کنترل کیفیت است که در جلساتی که فی‌مابین برگزار می‌گردد،نظرات مؤثری بیان می‌شود و در نهایت با تشویق و احترام به یکدیگر، تصمیم‌گیری می‌شود. در واقع هدف مشترک ما در کارخانه آرد سنبل ماهدشت، تولید محصولی سالم برای تضمین سلامت جامعه است.

 

                                     تاریخ:      دوشنبه ٤ آذر ١٣٩٨        ساعت:     ٠٩:٠٠

 


خروج
مشکلی بابت اختلاط گندم‌ها و کیفیت آرد در سراسر کشور وجود ندارد

اختصاصی/ حسن حنان با بیان اینکه سال گذشته دولت ناچار شد بخشی از ذخایر استراتژیک را از محل واردات گندم تامین کند که این گندم‌ها با اختلاط گندم‌های داخلی خرید سال گذشته، به کارخانه‌های آرد تزریق شد، گفت: در سراسر کشور، اختلاط به گونه‌ای انجام شد که مشکلی بابت کیفیت آرد در واحدهای خبازی پیش نیاید و تاکنون نانوایان از کیفیت آرد بسیار راضی بوده‌اند و در این زمینه به عنوان یک مشکل یا معضل حاد در استان‌های کشور روبه‌رو نبودیم.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۰۴/۱۲
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۲,۴۱۹ up
chf فرانک سويس ۴۴,۳۸۲ up
sek کرون سوئد ۴,۵۱۵ up
nok کرون نروژ ۴,۴۲۳ up
dkk کرون دانمارک ۶,۳۴۵ up
inr روپيه هند ۵۵۷ eq
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۶,۴۷۶ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۵,۰۶۰ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۰۶۱ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۲۰ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۳ eq
cad دلار کانادا ۳۰,۸۷۵ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۷,۲۴۰ up
zar راند ۲,۴۶۵ up
try لير ترکيه ۶,۱۳۴ up
rub روبل روسيه ۵۹۴ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۲ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۰۳۴ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۳ up
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۱۳۴ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۴۸۰ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۵۹ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۱ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۴,۶۱۷ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۲۱ up
lyd دينار ليبی ۳۰,۰۴۰ up
cny یوان چين ۵,۹۴۲ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۵,۱۲۴ down
myr رينگيت مالزی ۹,۸۰۰ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۹۸۵ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ up
eur یورو ۴۷,۲۷۸ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۳۲۵ down
gel لاری گرجستان ۱۳,۷۴۰ eq
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۲۷ down
afn افغانی افغانستان ۵۴۴ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۷,۳۵۱ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۲۱ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۴,۳۵۷ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۰۷۵ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۰ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

حمل آرد بزرگترین چالش ما مدیرعامل کارخانه آرد اتحاد مطرح کرد:
وقتی کاهش نمک هم مشکل نانوایان را حل نمی‌کند! در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:
تلاش برای حفظ کیفیت در زنجیره گندم، آرد و نان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان مطرح کرد؛
اشاعه فرهنگ نان کامل تنها به حرف نیست، باید عملیاتی شود نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان:
واسطه‌ها، دردسرساز تولید در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
کیفیت آرد در تبریز متوسط است مدیرکل غله آذربایجان شرقی:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

.
.

 

صوتی

شمس آذر
کنگان
سراوان
کوثر
پارس یزد
جوانه شوشتر
زرین خوشه
آذرغله
نارد
مرشدی
سنبل
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک
روشن نصر
ذهاب
آردیا
شریعت