صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست معاون استاندار خبر داد:

  افزایش تعداد محموله های گندم تحویلی استان مرکزی به مراکز خرید

  معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی گفت: امسال با وجود پایین بودن وزن محموله های گندم و کاهش ۵ درصدی در خرید، اما تعداد محموله ها و کشاورزانی که گندم خود را تحویل دادند افزایش یافت.

            

به گزارش غلات نیوز از ایسنا، سعید فرخی در هفتمین جلسه کمیسیون خرید گندم و دانه هایی روغنی استان مرکزی با اشاره به اینکه در امر خرید گندم در سال ۹۸ موفقیت خوبی در قالب یک اقدام و هدف مشترک در استان شکل گرفت، افزود: میزان خرید گندم در استان مرکزی درسال ۹۸ نسبت به سال ۹۶، ۲۲ درصد رشد و نسبت به سال گذشته ۵ درصد کاهش داشته است.
وی تصریح کرد: در اواخر سال گذشته و اوایل امسال بویژه با وقوع سیل نگرانی های جدی در امر خرید گندم وجود داشت که مبادا اتفاقی که برای خروج دام در کشور رخ داد در این حوزه نیز تکرار شود، چراکه قیمت گندم در مرزهای کشور سه تا ۴ برابر قیمت خرید در داخل کشور بود که این امر احتمال خروج گندم و در خطر افتادن امنیت غذایی جامعه را محتمل کرد، اما خوشبختانه عملکرد مناسبی در امر خرید گندم در کشور به جای ماند.
فرخی با اشاره به واریز وجه گندم خریداری شده در زمان مناسب توسط دولت و بانک کشاورزی که انگیزه ای برای تحویل گندم از سوی کشاورزان بود، گفت: امسال با وجود پایین بودن وزن محموله های گندم و کاهش ۵ درصدی در خرید، اما تعداد محموله ها و کشاورزانی که گندم خود را تحویل دادند افزایش یافت و لازم است گزارشی کامل، دقیق و تحلیلی از اقدامات انجام شده در استان در امر خرید گندم و امکانات و تدابیر ویژه ریاست جمهوری در این خصوص تهیه و ارسال شود.
وی بیان کرد: در سال جاری با اقدامات مناسب و اجرای سیستم پهنه بندی درست، دلال بازی به کمترین میزان رسید و با حذف آنها، مجموع کرایه حمل گندم های تحویلی به مراکز خرید از ۹۰۰ میلیون تومان سال گذشته به حدود ۴ میلیارد تومان رسید که در واقع شرکت غله و خدمات بازرگانی در این راستا اقدامات موثری به انجام رساند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی بر ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت سیلوهای استان تاکید کرد و گفت: ظرفیت سیلوهای استان ۷۰۰ هزار تن است که عموما با خرید گندم نیمی از این ظرفیت تکمیل می شود و حتی بخشی از این ظرفیت نیز به صادرات گندم ذخیره شده اختصاص می یابد به همین دلیل برای جلوگیری از متضرر شدن سرمایه گذاران در بخش سیلو می توان استان مرکزی را به عنوان پایگاهی برای واردات نهاده های دام در نظر گرفت یا سیلوها به انبار گمرک اختصاص یابد.
به گزارش ایسنا، در این جلسه مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری مرکزی اظهار کرد: امروز پرونده خرید گندم در استان بسته و پرونده تولید سال آینده گندم باز می شود، اما لازم است که هر چه سریعتر قیمت تضمینی توسط دولت مشخص شود.
محمود نعمتی با اشاره به اینکه کیفیت گندم تولیدی در استان مرکزی به لحاظ سن زدگی و موارد دیگر قابل قبول است، گفت: لازم است همزمان با شروع فصل کشت گندم، نهاده های مورد نیاز تهیه و در دسترس کشاورزی جهت تسهیل و تسریع در امر کشت قرار گیرد.
 جواد حسنی مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان نیز با اشاره به اینکه خرید گندم سال ۹۸، ۳۱ شهریورماه خاتمه یافت، افزود: در سال جاری ۳۰۳ هزار و ۴۴۳ تن گندم از طریق ۳۴ مرکز در استان خریداری و اولین وجه گندم خریداری شده نیز کامل پرداخت شد.

وی مبلغ گندم خریداری شده در استان در سال جاری را ۵۲۲ میلیارد تومان بیان کرد که این رقم در سال گذشته ۴۱۹ میلیارد تومان بوده است، افزود: در سال گذشته ۳۱۹ هزار تن گندم در استان خریداری شد که در مقایسه با میزان خرید سال جاری، کاهش ۵ درصدی رقم خورده است. البته میزان کاهش خرید گندم در کشور 18 درصد بوده است و استان مرکزی در امر خرید جایگاه نهم کشور را به خود اختصاص داد.
حسنی با بیان اینکه در سال جاری ۲۲ هزار و ۶۲۳ کشاورز گندم خود را تحویل مراکز خرید دادند که این تعداد در سال گذشته ۱۹ هزار ۹۴۵ کشاورز بوده است، افزود: بیشترین گندم خریداری شده به میزان 56 هزار تن با دو مرکز خرید در ساوه انجام گرفت، شازند و کمیجان به ترتیب با 46 و 43 هزار تن جایگاه دوم و سوم بیشترین خرید را در استان مرکزی داشتند و میزان خرید گندم در اراک با 4 مرکز نیز 38 هزار تن گزارش شده است.
وی اضافه کرد: در سال جاری میزان سن زدگی گندم ها مطابق آنچه در سامانه ثبت شده است 1.15 درصد بوده است، اما آنچه توسط آزمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت 2.02 درصد برآورد شد در حالی که میزان سن زدگی در سال گذشته 1.38 درصد بوده است.
حسنی تاخیر در پرداخت وجه گندم های خریداری شده از اواسط مردادماه تا اواسط شهریورماه، نارضایتی برخی از مسئولان از خرید گندم، نواقص موجود در ثبت اطلاعات کشاورزان در سامانه، ارسال دیرهنگام مدارک کشاورزان به بانک جهت پرداخت وجه گندم، عدم حضور مستمر عوامل تشخیص ذیحساب و پایین بودن قیمت گندم نسبت به قیمت گندم در بازار را از جمله مشکلات موجود در امرخرید گندم برشمرد.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی موجودی فعلی گندم در استان را 230 هزار تن دانست و افزود: در حال حاضر حدود 6 استان یک ماه ذخیره گندم دارند که اگر حمایت لازم صورت نگیرد احتمال بحران وجود دارد به همین دلیل دولت در تدارک واردات است که این امر 2 ماه زمان می برد و باید در این راستا حمایت لازم از سوی استان ها با ذخیره سازی مناسب انجام گیرد، در شرایط فعلی، استان بر حفظ موجودی حداکثری خود تلاش دارد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه، معاون زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت گندم آبی و دیم استان مرکزی برابر با 23 هزار و 985 هکتار است، گفت: براساس اراضی زیر کشت، تولید سالانه 420 هزار تن گندم در استان پیش بینی می شود و با توجه به خرید 303 هزار تنی گندم در استان به نظر می رسد حدود 100 هزار تن گندم در اختیار کشاورزان باشد.

کیشانی افزود: البته 6500 تن بذر گندم در قالب گندم بذری نیز خریداری شده است که به زودی تحویل شرکت غله می شود.
وی با اشاره به آغاز عملیات کاشت گندم برای سال آینده بیان کرد: آغاز عملیات کاشت نیازمند بذر است که در این راستا پیش بینی لازم صورت گرفته و آمادگی لازم جهت وارد کردن ارقام جدید بذر گندم به استان نیز وجود دارد.
کیشانی در خصوص مشکلات موجود در امر کاشت گندم تصریح کرد: مشکلاتی در تامین کود فسفاته وجود داشت که خوشبختانه حل شد، اما ذخیره سازی این کود با تاخیر انجام گرفت، همچنین در حال حاضر در تامین کود ازته موانعی وجود دارد به طوری که شرکت های پتروشیمی از تحویل این کود با قیمت تعیین شده توسط دولت امتناع می کند که وزیر جهاد کشاورزی پیگیر موضوع است تا قیمت تعیین شده و بورس ملاک عمل و توزیع کود قرار گیرد.
در این جلسه مدیر شعب بانک کشاورزی در استان مرکزی بیان کرد: تا اواسط مردادماه روند پرداخت وجه گندم خریداری شده در استان مطلوب بود و در واقع 80 درصد آن پرداخت شد، اما تا اواسط شهریورماه وقفه ای در کار صورت گرفت.
مسعود رضایی افزود: با توجه به اینکه خرید گندم 31 شهریورماه هر سال خاتمه می یابد بانک کشاورزی موظف است تا دوم مهرماه وجه گندم خریداری شده را پرداخت کند که خوشبختانه این امر امسال در استان مرکزی اجرایی شد و مشکلی در نقدینگی بروز نکرد.

 

                                     تاریخ:      شنبه ٦ مهر ١٣٩٨        ساعت:     ١٥:١٥

 


خروج
روند کند فروش گندم روسیه، به نفع ایالات متحده

روسیه در سال 2018-2017 به صادرات 41 میلیون تن گندم پرداخت و به بزرگ‌ترین صادرکننده گندم جهان تبدیل شد که بازار ایالات متحده و اتحادیه اروپا را از آن‌ها گرفت. اما از آن زمان، حجم صادرات کاهش پیدا کرده است.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۲,۹۷۷ down
chf فرانک سويس ۴۲,۱۶۱ up
sek کرون سوئد ۴,۲۸۴ eq
nok کرون نروژ ۴,۶۲۷ up
dkk کرون دانمارک ۶,۲۰۶ down
inr روپيه هند ۵۹۴ up
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۰۹۶ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۸۶۵ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۷۶۳ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۵ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ up
cad دلار کانادا ۳۱,۸۰۷ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۶,۵۲۶ down
zar راند ۲,۸۴۹ up
try لير ترکيه ۷,۱۲۷ down
rub روبل روسيه ۶۵۵ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۱۹ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۸,۵۲۰ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۵ up
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۶۹۴ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۷۰ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۲۵ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۸۹۹ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۸۰۰ down
lyd دينار ليبی ۲۹,۷۰۶ up
cny یوان چين ۵,۹۵۵ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۷,۹۳۲ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۰۴۷ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۵,۵۳۷ up
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ eq
eur یورو ۴۶,۳۴۵ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۷۷۶ up
gel لاری گرجستان ۱۴,۱۴۲ eq
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۷۷ up
afn افغانی افغانستان ۵۳۸ eq
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۵۱۵ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۸ up
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۱,۶۱۲ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۳۳۷ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

صنعت ماکارونی کشور نیاز به گندم دوروم دارد در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
افزایش قیمت نان در زنجان در دست بررسی است مدیرکل شرکت غله استان زنجان:
دولت هزینه تولید آسیابانی را مدیریت کند مدیرعامل کارخانه آرد بارانا:
شرکت برای حمل آرد ضررهای میلیاردی می دهد مدیرعامل شرکت حمل و نقل خلیج فارس در گفت وگو با غلات نیوز:
اصلاح الگوی تولید و مصرف نان کامل با حضور باشگاه هواداران نان کامل در نمایشگاه ایبکس محقق شد:
آسیابانان نیاز به نگاه ویژه دولت دارند مدیرعامل کارخانه وحدت سراوان:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

تابان
آذر-غله
آردیا
مرشدی
پویان
 نان سحر
صنایع پخت مشهد
مریانج کار
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.