صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست قائم مقام معاونت بازرگانی داخلی:

  در شرايط بسيار مطلوبی در زمینه فروش و عرضه آرد در کشور قرار داریم/ تمهیدات لازم برای تأمین آرد نانوایان ویژه نوروز و روزهای آغازین سال آتی اندیشیده شده است

  اختصاصی/ کامبیز معتمدوزیری با تأکید بر اینکه در حال حاضر در شرایط بسیار مطلوبی در زمینه فروش و عرضه آرد به واحدهای نانوایی در سطح کشور قرار داریم، گفت: با توجه به اینکه در آستانه سال نو می‌باشیم سهمیه‌های ویژه نوروزی استان‌های مسافرپذیر و سهمیه‌های فرودین‌ماه واحدهای نانوایی کشور اعم از یارانه‌ای و آزادپز تأمین شده و در سریع‌ترین زمان ممکن در اختیارشان قرار می‌گیرد.

            

قائم مقام معاونت بازرگانی داخلی و سرپرست اداره کل آرد و نان GTC در گفت‌وگو با غلات نیوز خاطرنشان کرد: در سامانه آرد سایر مصارف، تعداد 375 کارخانه آردسازی، 22 هزار و 762 واحد خبازی و 689 اتحادیه و تشکل، ثبت نام نموده‌اند. در بخش صنف و صنعت نیز، تا کنون مشخصات تعداد 7 هزار و 647 واحد خریدار در سامانه ثبت و ضبط شده است. در مجموع تا به امروز تعداد 30 هزار و 409 واحد و تشکل، جامعه آماری سامانه را تشکیل می‌دهند که ثبت و ضبط این آمار به صورت منسجم، دقیق و با درج جزئیات کامل و شفاف تمامي اطلاعات واحدهای تولیدی و خریداران آرد در کشور بی‌سابقه بوده است.
وی ادامه داد: با ایجاد سامانه آرد سایر مصارف، فرصت خوبی برای اتحادیه‌های مختلف نان و سایر صنوف غیرنان فراهم شد تا تمامی نانوایان و صنوف و صنایع آردبر که تحت نظر هر یک از اتحادیه‌ها فعالیت دارند، با نظارت و کنترل مجوزهای مربوطه در این سامانه ثبت نام کنند. طبیعی است که با ایجاد چنین شرایطی، واحدهای بدون مجوز که پیش از این به صورت غیرقانونی اقدام به خرید آرد آزاد می‌کردند، برای ثبت نام در سامانه با مشکلاتی مواجه شدند كه برای حل مشکل خود بایستی تحت ضوابط و مقررات و الزامات اتحادیه‌ها و دستگاه‌های ذیربط نسبت به انجام فرایند قانونی اخذ مجوز و پروانه فعالیت خود اقدام نمایند.
معتمدوزیری افزود: در حال حاضر و با توجه به مصوبه کارگروه ملی گندم، آرد و نان تا پایان فروردین‌ماه به واحدهایی که مدارک خود را تکمیل ننموده‌اند فرصت داده شد تا موقتاً در سامانه آرد سایر مصارف ثبت نام کنند و آرد مورد نیاز آنان نیز تأمین گردید.
سرپرست اداره کل آرد و نان شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد: از طرف دیگر میزان سهمیه تعریف شده از سوی برخی اتحادیه‌ها برای تعدادی از واحدهای صنفی بالاتر از حد متعارف بود که این موضوع منجر به افزایش حجم تقاضای آرد در سامانه نسبت به ماه‌های قبل شد. لذا طبیعی بود که اجازه ندهیم به دلیل ایجاد تقاضای کاذب در سامانه، گندم بیشتری فروخته شود. به همین جهت موضوع در کارگروه ملی گندم، آرد و نان مطرح و نتیجه آن تنظیم و ابلاغ مصوبه‌ای شد که مطابق با آن کارگروه‌های استانی گندم، آرد و نان مکلف به تشکیل اکیپ‌های بازرسی مرکب از نمایندگان استانداری، سازمان صنعت و معدن، کارخانجات، اتحادیه‌ها و شرکت‌های غله شده تا پس از بازدید میدانی و تعیین کیل مصرف تقاضای آرد مصرفی هر واحد در سامانه اصلاح شده تا زمینه خرید آرد مازاد و شکل‌گیری بازار سیاه و دلالی و فروش خارج از شبکه به حداقل ممکن برسد.
سرپرست اداره کل آرد و نان شرکت بازرگانی دولتی ایران در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: در حال حاضر در شرایطی هستیم که میزان ذخایر استراتژیک کشور در آستانه ورود به سال زراعی جدید بیش از 5 میلیون تن گندم است ضمن اینکه تمام کارخانه‌های تولیدکننده آرد نيز مشغول به تولید هستند و مطالبات 9 درصدی آسیابانان نیز در حال پرداخت است.
در حال حاضر نیاز همه استان‌‌های کشور به طور کامل تأمین شده و گندم و آرد لازم به میزان کافی در اختیارشان قرار گرفته و سامانه فروش آرد سایر مصارف به بهترین نحو ممکن کار خود را انجام می‌دهد.
این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: عده‌ای گمان می‌کنند سامانه آرد سایر مصارف باعث ایجاد برخی محدودیت‌ها می‌شود در حالی که چنین نیست و سامانه صرفاً ارتباط میان خریداران و فروشندگان و حجم معاملات را با جزييات كامل شناسایی و شفاف می‌کند. تا پیش از ایجاد سامانه ي فروش آرد سایر مصارف، هیچ سيستم و منبع اطلاعاتی دقیقی از تعداد کارخانه‌هایی که به تعداد زیادی از خریدارانشان آرد می‌فروختند، در اختیار نداشتیم و همه اطلاعات در پاره‌ای اوراق دستی خلاصه می‌شد که سندیت آن‌ها هم محرز نبود در حالی که فضای سامانه در حال حاضر این امکان را به ما می‌دهد که تمامی روابط میان خریدار و فروشنده را با دقت و شفافیت تمام، رصد و کنترل نماییم.
معتمدوزیری افزود: البته سامانه غیر از این مسأله از مزایای دیگری هم برخوردار است؛ تا پیش از بهره برداري و استفاده از اين سامانه ، خرید آرد برای نانوایان پروسه‌ای زمان‌بر بود در حالی که از طریق سامانه و بصورت انلاين و در هر ساعت از شبانه روز تمامی کارخانجات سراسر کشور به همراه لیست محصولات و قیمت‌ها در لحظه قابل مشاهده و انجام سفارش خريد است. این امر باعث می‌شود قدرت انتخاب مشتری بالاتر برود .همچنين  پیش از سامانه، غالباً خرید و فروش آرد به صورت اعتباری انجام می‌شد که این امر خود محلی را برای ورود دلالان بود ضمن اینکه ممکن بود کارخانجات نیز به دلیل عدم دریافت مبالغ فروش در زمان مناسب با مسائلی از جمله کاهش نقدینگی و مشکلات مربوطه مواجه شوند.
مزیت دیگر سامانه این است که این امکان فراهم آمده تا نانوایان برای تولید نان باکیفیت بتوانند از استان‌های مختلف اقدام به خرید آرد با کیفیت‌های مد نظر خود نمایند. يعني نانوايان می‌توانند آرد مورد نیازشان را از هر جای کشور سفارش داده و با اختلاط آردهای مختلف به نان کیفی و مناسب دست یابند. این امر موجب شده که مقدار خرید از کارخانجاتی که ضمن تولید آرد با کیفیت بالا ، توجه بیشتری به رعایت حقوق مشتریان خود دارند (تعدیل قیمت، ارائه خدمات مختلف اعم از حمل و ...) افزایش یافته و بنابراین کارخانجات در جهت جلب رضایت مشتریان خود وارد رقابتی سالم که نتیجه‌ای جز افزایش کیفیت و کاهش قیمت نخواهد داشت، خواهند گردید.
بر همین اساس موضوعی به نام سهمیه‌بندی برای کارخانجات وجود نداشته و هر کارخانه‌ای که هشتاد درصد از گندم خود را به آرد و در سامانه به فروش رسانیده باشد می‌تواند تقاضای خرید گندم خود را به شرکت غله ارائه و شرکت غله نیز نسبت به فروش گندم به کارخانه مزبور اقدام خواهد نمود.

 

                                     تاریخ:      شنبه ١٨ اسفند ١٣٩٧        ساعت:     ٠٩:٤٦

 


خروج
پربازدیدترین

سهم صنعت آرد از صادرات 800 میلیون دلاری سال گذشته چقدر است؟

اختصاصی/ چندی پیش مدرس خیابانی، قائم مقام وزیرصمت در اموربازرگانی، در جشنواره ملی برگزیدگان گندم، آرد ونان شرکت بازرگانی دولتی ایران اظهار کرد که محصولات این زنجیره در ایران، به بیش از 66 کشور دنیا صادر می‌شود. به گفته وی در سال گذشته، صادرات محصولات گندم، آرد ونان و مشتقات آرد800 میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است...

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۴,۳۲۸ down
chf فرانک سويس ۴۳,۱۴۴ up
sek کرون سوئد ۴,۳۲۲ up
nok کرون نروژ ۴,۴۶۹ down
dkk کرون دانمارک ۶,۱۳۴ up
inr روپيه هند ۵۸۶ eq
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۷,۱۱۲ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۷,۲۳۵ eq
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۱۵۴ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۸۷ down
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۴ up
cad دلار کانادا ۳۱,۴۸۲ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۶,۴۴۰ down
zar راند ۲,۷۴۳ down
try لير ترکيه ۶,۸۱۸ down
rub روبل روسيه ۶۴۱ down
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۵ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۷,۵۴۰ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۲ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۰۶۰ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۳۱ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۱۱ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۰ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۴۵۱ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۹۶ down
lyd دينار ليبی ۲۹,۷۴۳ up
cny یوان چين ۵,۹۷۴ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۱,۹۴۷ up
myr رينگيت مالزی ۹,۹۵۵ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۴۹۱ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۸ down
eur یورو ۴۵,۸۳۱ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۰۹۹ down
gel لاری گرجستان ۱۵,۰۵۴ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۹۷ down
afn افغانی افغانستان ۵۴۶ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۸,۸۰۱ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۷ down
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۲,۳۲۰ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۳۳۳ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:
تلاش برای حفظ کیفیت در زنجیره گندم، آرد و نان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان مطرح کرد؛
اشاعه فرهنگ نان کامل تنها به حرف نیست، باید عملیاتی شود نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان:
واسطه‌ها، دردسرساز تولید در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
کیفیت آرد در تبریز متوسط است مدیرکل غله آذربایجان شرقی:
سنگ‌اندازی‌های اداره دارایی شهرستان، دغدغه‌ای بزرگ برای ما مدیرعامل کارخانه آرد وحدت سراوان مطرح کرد:
ترکیب کامل پرمیکس احتمال هرگونه حساسیتی را منتفی می‌کند رئیس کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران:
ضرورت تشکیل اتحادیه کشوری نانوایان در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد؛

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

تابان
فخر زنجان
آردیا
مرشدی
پویان
 نان سحر
صنایع پخت مشهد
مریانج کار
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.