صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  تامین گندم دوروم، دغدغه صنف ماکارونی/ یک ‌مسئول دولتی: آمادگی عرضه گندم دوروم را داریم

  اختصاصی/اولین کارگاه ابتدایی و ساده تولید ماکارونی، دهه ۳۰ در ایران آغاز به فعالیت نمود، به مرور کارگاه‌های تولید ماکارونی در کشور افزایش یافت و به بیش از ۳۰۰ واحد رسید اما از سال ۷۴، کارخانه‌های تولید ماکارونی صنعتی در کشور روی کار آمدند و امروز صنعت ماکارونی ایران سهم عمده‌ای در بازار مصرف جهان دارد.

            

ماده اولیه و اصلی تولید ماکارونی، گندم دوروم است که خوشبختانه ایران کیفی‌ترین گندم دوروم را تولید می‌کند به طوری که کشورهای توسعه یافته و تولیدکنندگان بزرگ ماکارونی در جهان، مشتریان پر و پا قرص گندم دوروم ایران هستند اما باتوجه به توسعه کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید ماکارونی در کشور، به جز چند شرکت بزرگ و معتبر، مابقی ماکارونی را با آرد نول تولید می‌کنند. در این گزارش به این پرسش پاسخ داده خواهد شد که دلیل استقبال کمرنگ فعالان صنعت ماکارونی کشور از گندم دوروم چیست؟
حسن عباسی معروفان، عضو هیات مدیره و معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفت‌وگو با غلات نیوز اظهار کرد: سال گذشته بالغ بر ۶۰۰ هزار تن گندم دوروم در کشور تولید گردید که البته میزان خرید کارخانه‌های ماکارونی صرفا به ۲۰۰ هزار تن می‌رسید و بخش مازاد گندم دوروم صادر شد. امسال باتوجه به عدم تمایل بازار به گندم دوروم، کشاورزان میزان سهم هکتار زیر کشت رفته گندم دوروم را کاهش دادند.
از میان کارخانه‌های ماکارونی کشور، آن‌هایی که به دنبال کیفیت هستند و در بازار صادرات حضور دارند، از گندم دوروم استفاده می‌کنند. گندم دوروم (گندم سخت) یکی از بهترین گندم‌هایی است که می‌تواند سمولینای لازم را برای محصول ماکارونی داشته باشد و ترد بودن ماکارونی را تضمین کند.
عباسی معروفان با بیان این مطلب افزود: به اندازه نیاز کشور، گندم دوروم باکیفیت در داخل تولید می‌شود و نیازی به تامین دوروم از محل واردات خارجی نیست چنانکه امسال هم باتوجه به کاهش تولید در کشور، کمبودی احساس نشد و نیاز کشور کاملا تامین گردید.
وی ادامه داد: در دو سال گذشته به دلیل تولید مازاد، بخشی از گندم دوروم ایران به کشور ایتالیا صادر شد. به طور کلی در طول یک سال در دنیا ۷۴۰ الی ۷۵۰ میلیون تن گندم تولید می‌شود که از این میزان شاید تولید گندم دوروم به زیر یک درصد برسد.
گندم دوروم ایران یکی از کیفی‌ترین گندم‌های جهان است و با گندم‌های کانادا، فرانسه، آمریکا و آلمان در سطح بین‌المللی به لحاظ کیفی برابری می‌کند و متقاضیان بسیاری از سایر نقاط دنیا دارد.
معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص مصرف آرد نول در صنعت ماکارونی کشور گفت: گندم دوروم همیشه قابل تامین است و تولیدکنندکان ماکارونی هر زمان تقاضا داشته باشند ما در اختیارشان خواهیم گذاشت.
تاکنون پیش نیامده که این صنف از ما تقاضای گندم دوروم کنند و شرکت بازرگانی دولتی نداشته باشد که در اختیارشان بگذارد و آن‌ها مجبور به استفاده از آرد نول شوند لذا شرکت بازرگانی دولتی ایران به اندازه‌ای که کارخانه‌های کشور سفارش گندم دوروم دهند، آمادگی تولید و توزیع دارد اما باید گفت در حال حاضر نیز به غیر از چند کارخانه بزرگ کشور که مطمئناً ماکارونی را با گندم دوروم تولید می‌نمایند، مابقی چندان از این امر استقبال نمی‌کنند.
ضمن اینکه میان گندم دوروم و گندم معمولی تفاوت قیمت چندانی وجود نداشته و قیمت نمی‌تواند از دلایل گرایش برخی تولیدکنندگان ماکارونی به آرد نول باشد.
عباسی معروفان خاطرنشان کرد: آمارهای متفاوتی از سوی انجمن کارخانه‌های ماکارونی کشور ارائه می‌گردد مبنی بر این که به طور سالیانه بیش از ۷۰۰ هزار تن ماکارونی در کشور تولید می‌شود این در حالی است که مستندات، تولید بیش از ۴۰۰ هزار تن ماکارونی را نشان نمی‌دهد ضمن اینکه میزان صادرات هم به کمتر از صد هزار تن می‌رسد.
خط تولید ماکارونی با سمولینا (آرد حاصل از گندم دوروم) متفاوت است و هنوز بسیاری از کارخانه‌های ماکارونی کشور از این تکنولوژی برخوردار نیستند که شاید یکی از دلایل عدم استقبال آن‌ها از گندم دوروم همین امر باشد.
گفته می‌شود برخی از کارخانه‌های ماکارونی کشور با اضافه نمودن بهبوددهنده گلوتن خشک به آرد نول، بار پروتئینی آن را جبران می‌کنند. این افزودنی ضررهای بسیاری را به همراه دارد به‌خصوص اینکه دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. معروفان در این باره گفت: انجمن صنفی تولیدکنندگان ماکارونی باید به کارخانه‌های کشور توصیه کند که الزاما از گندم دوروم استفاده نمایند. همان‌گونه که گفته شد بازرگانی دولتی ایران محدودیتی در عرضه این نوع گندم ندارد.
اما سیدمهدی آثاریان، رئیس انجمن تولیدکنندگان ماکارونی کشور می‌گوید: کارخانه‌های ماکارونی کشور بسیار از گندم دوروم استقبال می‌کنند و خواستار دریافت این نوع گندم هستند اما دولت در اختیار صنف نمی‌گذارد و اظهار می‌کند که گندم دوروم ندارد.
آثاریان بیان کرد: واردات گندم دوروم هم در اختیار دولت است که البته به شرط عبور موقت و صادرات اجازه واردات داریم. این در حالی است که کارخانه‌های ماکارونی خواستار تامین گندم دوروم برای رفع نیاز داخل هستند.
رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان ماکارونی در کشور خواستار اجرای قانون آزادسازی و واگذاری خرید به بخش خصوصی شد و گفت:  اینکه خرید گندم دوروم را بر عهده خودمان بگذارند، بهتر از این است که برای تامین گندم، منت دولت را بکشیم و در نهایت گندمی بی‌کیفیت تحویلمان بدهند.
به گفته آثاریان، حدودا ۳۰ درصد کل تولید و مصرف ماکارونی در کشور، به کارگاه‌های کوچک اختصاص دارد و تعداد بسیار محدودی از کارخانه‌های بزرگ کشور به تکنولوژی خط تولید سمولینا مجهز هستند.

 

                                     تاریخ:      دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧        ساعت:     ١١:٢٩

 


خروج
روشن شدن تکلیف حمل آرد، در انتظار اجرای یکی از سه سناریوی تدوین شده

اختصاصی/ در پی مشکلات و چالش‌های پیش آمده در حوزه حمل آرد و نارضایتی از عملکرد شرکت حمل و نقل خلیج فارس، محمود یوسفی مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک در جلسه خود با مدیران کارخانه‌های آرد استان تهران و البرز که همزمان با ۲۰ فروردین ماه ۹۸ برگزار شد، بر اهتمام شرکت غله در رفع مشکلات حمل آرد تاکید نمود و مطرح کرد: شرکت غله منطقه یک به این مساله ورود نموده و برنامه‌هایی را در آینده نزدیک جهت رفع این مشکل اجرا خواهد نمود.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۰,۹۲۱ down
chf فرانک سويس ۴۲,۷۳۹ down
sek کرون سوئد ۴,۳۶۲ up
nok کرون نروژ ۴,۶۹۲ up
dkk کرون دانمارک ۶,۲۴۵ down
inr روپيه هند ۵۸۷ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۷,۹۶۴ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۲۶۸ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۴۵۱ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۶ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۲ down
cad دلار کانادا ۳۱,۵۵۷ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۶,۷۹۴ down
zar راند ۲,۷۵۶ up
try لير ترکيه ۷,۳۲۳ down
rub روبل روسيه ۶۳۸ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۱ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۸,۴۱۳ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۱ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۳۱۱ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۶۹۴ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۴۸ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۴۵۷ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۸۱۳ down
lyd دينار ليبی ۲۹,۸۵۹ down
cny یوان چين ۵,۹۳۷ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۶,۴۲۷ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۰۴۴ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۸۳۵ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ up
eur یورو ۴۶,۵۶۰ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۸۷۵ up
gel لاری گرجستان ۱۴,۳۱۱ eq
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۴۹ down
afn افغانی افغانستان ۵۳۵ down
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۴۶۵ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۶ down
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۰,۳۴۳ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۳۳۸ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۰ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

iran Grain الگویی از یک کنفرانس بین‌المللی غلات در ایران دکتر یزدجردی در گفت‌وگو با غلات نیوز:
کتاب صنعت نان در گذر زمان به همت مرشدگوهر منتشر می‌شود؛

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

.
.
.
مرشدی
.
 .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.