صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  تامین گندم دوروم، دغدغه صنف ماکارونی/ یک ‌مسئول دولتی: آمادگی عرضه گندم دوروم را داریم

  اختصاصی/اولین کارگاه ابتدایی و ساده تولید ماکارونی، دهه ۳۰ در ایران آغاز به فعالیت نمود، به مرور کارگاه‌های تولید ماکارونی در کشور افزایش یافت و به بیش از ۳۰۰ واحد رسید اما از سال ۷۴، کارخانه‌های تولید ماکارونی صنعتی در کشور روی کار آمدند و امروز صنعت ماکارونی ایران سهم عمده‌ای در بازار مصرف جهان دارد.

            

ماده اولیه و اصلی تولید ماکارونی، گندم دوروم است که خوشبختانه ایران کیفی‌ترین گندم دوروم را تولید می‌کند به طوری که کشورهای توسعه یافته و تولیدکنندگان بزرگ ماکارونی در جهان، مشتریان پر و پا قرص گندم دوروم ایران هستند اما باتوجه به توسعه کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید ماکارونی در کشور، به جز چند شرکت بزرگ و معتبر، مابقی ماکارونی را با آرد نول تولید می‌کنند. در این گزارش به این پرسش پاسخ داده خواهد شد که دلیل استقبال کمرنگ فعالان صنعت ماکارونی کشور از گندم دوروم چیست؟
حسن عباسی معروفان، عضو هیات مدیره و معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفت‌وگو با غلات نیوز اظهار کرد: سال گذشته بالغ بر ۶۰۰ هزار تن گندم دوروم در کشور تولید گردید که البته میزان خرید کارخانه‌های ماکارونی صرفا به ۲۰۰ هزار تن می‌رسید و بخش مازاد گندم دوروم صادر شد. امسال باتوجه به عدم تمایل بازار به گندم دوروم، کشاورزان میزان سهم هکتار زیر کشت رفته گندم دوروم را کاهش دادند.
از میان کارخانه‌های ماکارونی کشور، آن‌هایی که به دنبال کیفیت هستند و در بازار صادرات حضور دارند، از گندم دوروم استفاده می‌کنند. گندم دوروم (گندم سخت) یکی از بهترین گندم‌هایی است که می‌تواند سمولینای لازم را برای محصول ماکارونی داشته باشد و ترد بودن ماکارونی را تضمین کند.
عباسی معروفان با بیان این مطلب افزود: به اندازه نیاز کشور، گندم دوروم باکیفیت در داخل تولید می‌شود و نیازی به تامین دوروم از محل واردات خارجی نیست چنانکه امسال هم باتوجه به کاهش تولید در کشور، کمبودی احساس نشد و نیاز کشور کاملا تامین گردید.
وی ادامه داد: در دو سال گذشته به دلیل تولید مازاد، بخشی از گندم دوروم ایران به کشور ایتالیا صادر شد. به طور کلی در طول یک سال در دنیا ۷۴۰ الی ۷۵۰ میلیون تن گندم تولید می‌شود که از این میزان شاید تولید گندم دوروم به زیر یک درصد برسد.
گندم دوروم ایران یکی از کیفی‌ترین گندم‌های جهان است و با گندم‌های کانادا، فرانسه، آمریکا و آلمان در سطح بین‌المللی به لحاظ کیفی برابری می‌کند و متقاضیان بسیاری از سایر نقاط دنیا دارد.
معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص مصرف آرد نول در صنعت ماکارونی کشور گفت: گندم دوروم همیشه قابل تامین است و تولیدکنندکان ماکارونی هر زمان تقاضا داشته باشند ما در اختیارشان خواهیم گذاشت.
تاکنون پیش نیامده که این صنف از ما تقاضای گندم دوروم کنند و شرکت بازرگانی دولتی نداشته باشد که در اختیارشان بگذارد و آن‌ها مجبور به استفاده از آرد نول شوند لذا شرکت بازرگانی دولتی ایران به اندازه‌ای که کارخانه‌های کشور سفارش گندم دوروم دهند، آمادگی تولید و توزیع دارد اما باید گفت در حال حاضر نیز به غیر از چند کارخانه بزرگ کشور که مطمئناً ماکارونی را با گندم دوروم تولید می‌نمایند، مابقی چندان از این امر استقبال نمی‌کنند.
ضمن اینکه میان گندم دوروم و گندم معمولی تفاوت قیمت چندانی وجود نداشته و قیمت نمی‌تواند از دلایل گرایش برخی تولیدکنندگان ماکارونی به آرد نول باشد.
عباسی معروفان خاطرنشان کرد: آمارهای متفاوتی از سوی انجمن کارخانه‌های ماکارونی کشور ارائه می‌گردد مبنی بر این که به طور سالیانه بیش از ۷۰۰ هزار تن ماکارونی در کشور تولید می‌شود این در حالی است که مستندات، تولید بیش از ۴۰۰ هزار تن ماکارونی را نشان نمی‌دهد ضمن اینکه میزان صادرات هم به کمتر از صد هزار تن می‌رسد.
خط تولید ماکارونی با سمولینا (آرد حاصل از گندم دوروم) متفاوت است و هنوز بسیاری از کارخانه‌های ماکارونی کشور از این تکنولوژی برخوردار نیستند که شاید یکی از دلایل عدم استقبال آن‌ها از گندم دوروم همین امر باشد.
گفته می‌شود برخی از کارخانه‌های ماکارونی کشور با اضافه نمودن بهبوددهنده گلوتن خشک به آرد نول، بار پروتئینی آن را جبران می‌کنند. این افزودنی ضررهای بسیاری را به همراه دارد به‌خصوص اینکه دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. معروفان در این باره گفت: انجمن صنفی تولیدکنندگان ماکارونی باید به کارخانه‌های کشور توصیه کند که الزاما از گندم دوروم استفاده نمایند. همان‌گونه که گفته شد بازرگانی دولتی ایران محدودیتی در عرضه این نوع گندم ندارد.
اما سیدمهدی آثاریان، رئیس انجمن تولیدکنندگان ماکارونی کشور می‌گوید: کارخانه‌های ماکارونی کشور بسیار از گندم دوروم استقبال می‌کنند و خواستار دریافت این نوع گندم هستند اما دولت در اختیار صنف نمی‌گذارد و اظهار می‌کند که گندم دوروم ندارد.
آثاریان بیان کرد: واردات گندم دوروم هم در اختیار دولت است که البته به شرط عبور موقت و صادرات اجازه واردات داریم. این در حالی است که کارخانه‌های ماکارونی خواستار تامین گندم دوروم برای رفع نیاز داخل هستند.
رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان ماکارونی در کشور خواستار اجرای قانون آزادسازی و واگذاری خرید به بخش خصوصی شد و گفت:  اینکه خرید گندم دوروم را بر عهده خودمان بگذارند، بهتر از این است که برای تامین گندم، منت دولت را بکشیم و در نهایت گندمی بی‌کیفیت تحویلمان بدهند.
به گفته آثاریان، حدودا ۳۰ درصد کل تولید و مصرف ماکارونی در کشور، به کارگاه‌های کوچک اختصاص دارد و تعداد بسیار محدودی از کارخانه‌های بزرگ کشور به تکنولوژی خط تولید سمولینا مجهز هستند.

 

                                     تاریخ:      دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧        ساعت:     ١١:٢٩

 


خروج
پربازدیدترین

در فصل خرید امسال مشوقه‌هایی برای کشاورزان لحاظ خواهد شد

دکتر یزدان سیف اظهار کرد: دولت در تلاش است تا در فصل خرید آتی، مشوقه‌هایی را برای قشر کشاورز لحاظ کند از جمله اینکه امسال مطالبات کشاورزان صد درصد به صورت نقدی پرداخت شود و همچنین کرایه حمل و جایزه پاکی به آن‌ها تعلق گیرد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۴,۹۷۸ down
chf فرانک سويس ۴۱,۶۸۲ up
sek کرون سوئد ۴,۴۸۳ eq
nok کرون نروژ ۴,۸۶۳ up
dkk کرون دانمارک ۶,۳۵۴ up
inr روپيه هند ۶۰۳ eq
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۱۰۴ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۰,۰۳۶ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۷,۷۳۶ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۱ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ up
cad دلار کانادا ۳۱,۴۲۹ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۸,۷۲۹ down
zar راند ۲,۹۲۰ down
try لير ترکيه ۷,۶۹۴ down
rub روبل روسيه ۶۴۱ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۳۱ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۶۴۰ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۴ eq
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۹۶۰ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۵۰,۰۴۲ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۴۸ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۷,۵۰۲ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۵۹۵ down
lyd دينار ليبی ۳۰,۲۸۲ up
cny یوان چين ۶,۲۶۰ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۲,۷۱۷ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۲۶۸ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۷,۱۱۰ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ down
eur یورو ۴۷,۳۹۷ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۱۰۸ up
gel لاری گرجستان ۱۵,۶۲۶ up
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۴۲ down
afn افغانی افغانستان ۵۵۸ down
byn روبل جديد بلاروس ۱۹,۶۵۵ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۸ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۷۹,۶۴۲ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۰ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۱ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

بهبود کیفیت آرد در کارخانه‌های نان صنعتی به کمک بهبوددهنده رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های صنعتی کشور مطرح کرد:
رفع تحریم ها مساوی با افزایش توان صادراتی ایران مدیرعامل کارخانه آرد داران مطرح کرد :
تحولي بزرگ در حوزه گندم ، آرد و نان با ورود دولت الكترونيك رئيس انجمن صنفي كارخانجات آرد استان اصفهان مطرح كرد :
اجرای دقیق برنامه حمل و تخصیص گندم متناسب با میزان مصرف هر استان مدیر آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور تأکید کرد:
گمرک جمهوری اسلامی ایران شرایط واردات گندم عبور موقت را تسهیل بخشد سیف در گفت‌وگوی اختصاصی با غلات نیوز تأکید کرد:
کیفیت پایین گندم‌های دریافتی از سیلوی بخش خصوصی مدیرعامل کارخانه آرد کرج (کردان):

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد داران
زر
آذر غله
مرشدی
کارخانه آرد هرندی
مراوه تپه
 صنایع پخت مشهد
 سنبل ماهدشت
کیسه نان
شهاب کیا آرمان
مریانجکار
جوانه شوشتر
پویان صنعت
گل آرد زاگرس
آشخانه
شمس آذر