صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان:

  اهتمام ویژه و متحد استان در سال جاری منجر به رشد کیفی گندم شد

  اختصاصی/ محمدباقر منوچهری گفت: امسال مبارزه با آفت سن از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان به صورت گسترده انجام شد، همچنین برخی از ارقام را تغییر دادند و ارقام کیفی جایگزین گردید و مجموع همه این عوامل موجب شد ما امسال نسبت به سال‌های قبل گندم کیفی در اختیار داشته باشیم، اگرچه هنوز هم نیاز به گندم کیفی جهت اختلاط در استان سمنان وجود دارد.

            

قبل از این در استان سمنان، از منطقه دامغان تا ایوانکه و گرمسار که شرقی‌ترین شهرهای استان هستند، موضوع سن‌زدگی به صورت گسترده وجود داشت به طوری که گاهی در فصل درو، حشره سن به وضوح در مزارع قابل مشاهده بود اما خوشبختانه امسال این موضوع به خوبی کنترل و مدیریت شده بود.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان در گفت‌وگو با غلات نیوز بیان کرد: استان سمنان 5 کارخانه آردسازی و مجموعاً 280 هزار تن ظرفیت ذخیره‌سازی دارد که 150 هزار تن آن متعلق به کارخانه‌های آرد و بخش خصوصی است و 130 هزار تن آن هم به بخش دولتی تعلق دارد که شامل سیلوی بتنی، انبار روباز و مکانیزه شهرستان شاهرود می‌شود.
منوچهری با اشاره به خرید 86 هزار تن گندم در سال 97 گفت: این میزان خرید تقریباً معادل مصرف سالانه استان سمنان است. اما به لحاظ کیفی با توجه به شرایط آب و هوایی در سطح استان هرچه از سمت شرق به سمت غرب حرکت می‌کنیم، کیفیت گندم‌ها کمتر می‌شود. بهترین گندم استان متعلق به منطقه کالپوش در شمال شهر میامی است، منطقه کوهستانی که متأثر از آب و هوای خزری بوده و نوع تولید گندم این منطقه عمدتاً از نوع گندم دیم است و به لحاظ کیفی وضعیتی تقریباً مشابه گندم استان گلستان دارد. عمدتاً گندم این منطقه به منظور اختلاط و ارتقاء کیفیت آرد و نان در سطح استان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: گندم استان سمنان تقریباً معادل مصرف استان است اما به لحاظ تقویت آرد و پایداری کیفیت نان لازم است که با گندم‌های کیفی اختلاط شود. با پیگیری‌هایی که با شرکت بازرگانی دولتی انجام داده‌ایم، تلاش کرده‌ایم این مساله در استان سمنان عملیاتی شود که در سال جاری تا کنون برنامه حمل 30 هزار تن گندم را از استان گلستان اخذ کرده‌ایم. خوشبختانه مشکلات حمل و نقل در استان سمنان مطرح نبود، با توجه به اینکه خودم به شخصه وارد مذاکره با رانندگان شرکت حمل و نقل آبادان شدم و به نوعی تضمین لازم را به آنها دادم که تلاش می‌شود پرداخت کرایه حمل در سریع‌ترین زمان ممکن صورت گیرد، به موقع به وضعیت پرداختی رسیدگی شد و گاهی مستقیماً کرایه حمل را به رانندگان پرداخت کردیم. خوشبختانه با توجه به این مسأله، هیچ چالشی در خصوص حمل و نقل گندم از استان گلستان نداشتیم و حتی از این بابت هم مورد تقدیر استاندار سمنان واقع شدیم.
منوچهری در ادامه با بیان اینکه میزان خرید گندم در استان سمنان نسبت به سال گذشته 6 درصد بیشتر بوده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه از لحاظ کیفی هم با توجه به شرایط آب و هوایی و آنالیزهایی که روی گندم صورت گرفته، سطح کیفی گندم‌های خریداری شده نسبت به سال گذشته بالاتر بوده است.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به ظرفیت‌های آردسازی استان تصریح کرد: مجموعاً ظرفیت آردسازی در استان ما بسیار بیشتر از ظرفیت مصرف است که البته این معضل در سراسر کشور وجود دارد و از مازاد ظرفیت تولید در سراسر کشور برخورداریم. کارخانه‌های استان سمنان به منظور تکمیل ظرفیت خالی‌شان درصدد بازاریابی در حوزه مصارف صنف و صنعت هستند. البته یکی از کارخانه‌های استان هم سال گذشته در حوزه صادرات ورود کرد اما با توجه به چالش‌های این بازار اعم از مقررات گمرکی و مشکلات پیرامون تأمین گندم، متأسفانه این مسأله متوقف شد. ضمن اینکه کارخانه‌های استان در بخش آزاد مشتریان خارج از استانی هم دارند بالاخص در حوزه نان سنگک که بخش عمده‌ای از آرد کارخانه‌های سمنان برای واحدهای تولید نان سنگک تهران ارسال می‌شود.
منوچهری در ادامه با بیان اینکه مجموعاً کیفیت نان استان سمنان قابل قبول است، اظهار کرد: در حال حاضر عمده نان‌های مصرفی سمنان، بربری و لواش است. البته تعداد واحدهای تولید نان سنگک در سطح استان بسیار کم بود اما با آزادسازی 20 درصدی در سطح استان، واحدهای تافتون و سنگک آزاد شد و این مسأله موجب گردید بر تعداد نانوایی‌های سنگک در سطح استان اضافه شود. قبل از آزادسازی، استان سمنان شاید تنها از یک یا دو واحد نانوایی سنگک برخوردار بود اما در حال حاضر تعداد سنگکی‌های ما خوشبختانه به حدود 15 واحد رسیده است.
وی ادامه داد: کیفیت نان، متغیرهای متعددی دارد؛ نخست گندم کیفی، مرحله دوم کارخانه‌ای که بتواند گندم کیفی را تبدیل به آرد کیفی کند و مرحله سوم نانوای ماهر که آرد مرغوب را تبدیل به نان باکیفیت کند. ضمن اینکه باید در نظر داشت نانوا مهم‌ترین نقش را در ارتقاء کیفیت دارد. اما با توجه به ثابت بودن 4 ساله نرخ نان، متصدیان نانوایی افزایش دستمزد کارگری را متقبل نمی‌شوند. همین مسأله موجب گردیده کارگرانی را با هزینه کمتر جذب نموده و کارگران ماهر تلاش کنند از این حرفه خارج شوند. علاوه بر این، کارگران به دلیل عدم تأمین درآمد مکفی در فواصل زمانی کوتاه‌مدت محل کار را ترک و نیروی جدید جایگزین می‌شود. متأسفانه بی‌توجهی به این مسأله موجب شده علی‌رغم اینکه آرد با کیفیت خوبی در اختیار داریم، نان در کل کشور کیفیت مناسبی نداشته باشد.
منوچهری اظهار کرد: نانوایی حرفه‌ای است که نیاز به تجربه و تخصص دارد اما ورود نیروی کار کم‌تجربه این حرفه باعث گردیده ما هزینه‌ای را متحمل شویم و آن هزینه متأسفانه بهای سلامتی است. با توجه به اینکه نان در سبد خانوار نقش پررنگی دارد، از ارزش و جایگاه والایی در سلامت مصرف‌کننده برخوردار است لذا باید به این بخش توجه شود که نیروی کار نانوایی از وضعیت اشتغال و معیشتش اطمینان خاطر داشته باشد تا بتواند نان خوب تولید کند اما متأسفانه این مسأله مهم، موضوعی است که در تصمیم‌گیری‌ها از آن غافل می‌شویم.


 

                                     تاریخ:      سه شنبه ١٦ بهمن ١٣٩٧        ساعت:     ١٠:٥٦

 


خروج
روشن شدن تکلیف حمل آرد، در انتظار اجرای یکی از سه سناریوی تدوین شده

اختصاصی/ در پی مشکلات و چالش‌های پیش آمده در حوزه حمل آرد و نارضایتی از عملکرد شرکت حمل و نقل خلیج فارس، محمود یوسفی مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک در جلسه خود با مدیران کارخانه‌های آرد استان تهران و البرز که همزمان با ۲۰ فروردین ماه ۹۸ برگزار شد، بر اهتمام شرکت غله در رفع مشکلات حمل آرد تاکید نمود و مطرح کرد: شرکت غله منطقه یک به این مساله ورود نموده و برنامه‌هایی را در آینده نزدیک جهت رفع این مشکل اجرا خواهد نمود.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۰,۹۲۱ down
chf فرانک سويس ۴۲,۷۳۹ down
sek کرون سوئد ۴,۳۶۲ up
nok کرون نروژ ۴,۶۹۲ up
dkk کرون دانمارک ۶,۲۴۵ down
inr روپيه هند ۵۸۷ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۷,۹۶۴ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۲۶۸ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۴۵۱ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۶ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۲ down
cad دلار کانادا ۳۱,۵۵۷ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۶,۷۹۴ down
zar راند ۲,۷۵۶ up
try لير ترکيه ۷,۳۲۳ down
rub روبل روسيه ۶۳۸ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۱ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۸,۴۱۳ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۱ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۳۱۱ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۶۹۴ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۴۸ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۴۵۷ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۸۱۳ down
lyd دينار ليبی ۲۹,۸۵۹ down
cny یوان چين ۵,۹۳۷ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۶,۴۲۷ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۰۴۴ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۸۳۵ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ up
eur یورو ۴۶,۵۶۰ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۸۷۵ up
gel لاری گرجستان ۱۴,۳۱۱ eq
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۴۹ down
afn افغانی افغانستان ۵۳۵ down
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۴۶۵ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۶ down
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۰,۳۴۳ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۳۳۸ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۰ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

iran Grain الگویی از یک کنفرانس بین‌المللی غلات در ایران دکتر یزدجردی در گفت‌وگو با غلات نیوز:
کتاب صنعت نان در گذر زمان به همت مرشدگوهر منتشر می‌شود؛

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

.
.
.
مرشدی
.
 .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.