صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان:

  اهتمام ویژه و متحد استان در سال جاری منجر به رشد کیفی گندم شد

  اختصاصی/ محمدباقر منوچهری گفت: امسال مبارزه با آفت سن از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان به صورت گسترده انجام شد، همچنین برخی از ارقام را تغییر دادند و ارقام کیفی جایگزین گردید و مجموع همه این عوامل موجب شد ما امسال نسبت به سال‌های قبل گندم کیفی در اختیار داشته باشیم، اگرچه هنوز هم نیاز به گندم کیفی جهت اختلاط در استان سمنان وجود دارد.

            

قبل از این در استان سمنان، از منطقه دامغان تا ایوانکه و گرمسار که شرقی‌ترین شهرهای استان هستند، موضوع سن‌زدگی به صورت گسترده وجود داشت به طوری که گاهی در فصل درو، حشره سن به وضوح در مزارع قابل مشاهده بود اما خوشبختانه امسال این موضوع به خوبی کنترل و مدیریت شده بود.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان در گفت‌وگو با غلات نیوز بیان کرد: استان سمنان 5 کارخانه آردسازی و مجموعاً 280 هزار تن ظرفیت ذخیره‌سازی دارد که 150 هزار تن آن متعلق به کارخانه‌های آرد و بخش خصوصی است و 130 هزار تن آن هم به بخش دولتی تعلق دارد که شامل سیلوی بتنی، انبار روباز و مکانیزه شهرستان شاهرود می‌شود.
منوچهری با اشاره به خرید 86 هزار تن گندم در سال 97 گفت: این میزان خرید تقریباً معادل مصرف سالانه استان سمنان است. اما به لحاظ کیفی با توجه به شرایط آب و هوایی در سطح استان هرچه از سمت شرق به سمت غرب حرکت می‌کنیم، کیفیت گندم‌ها کمتر می‌شود. بهترین گندم استان متعلق به منطقه کالپوش در شمال شهر میامی است، منطقه کوهستانی که متأثر از آب و هوای خزری بوده و نوع تولید گندم این منطقه عمدتاً از نوع گندم دیم است و به لحاظ کیفی وضعیتی تقریباً مشابه گندم استان گلستان دارد. عمدتاً گندم این منطقه به منظور اختلاط و ارتقاء کیفیت آرد و نان در سطح استان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: گندم استان سمنان تقریباً معادل مصرف استان است اما به لحاظ تقویت آرد و پایداری کیفیت نان لازم است که با گندم‌های کیفی اختلاط شود. با پیگیری‌هایی که با شرکت بازرگانی دولتی انجام داده‌ایم، تلاش کرده‌ایم این مساله در استان سمنان عملیاتی شود که در سال جاری تا کنون برنامه حمل 30 هزار تن گندم را از استان گلستان اخذ کرده‌ایم. خوشبختانه مشکلات حمل و نقل در استان سمنان مطرح نبود، با توجه به اینکه خودم به شخصه وارد مذاکره با رانندگان شرکت حمل و نقل آبادان شدم و به نوعی تضمین لازم را به آنها دادم که تلاش می‌شود پرداخت کرایه حمل در سریع‌ترین زمان ممکن صورت گیرد، به موقع به وضعیت پرداختی رسیدگی شد و گاهی مستقیماً کرایه حمل را به رانندگان پرداخت کردیم. خوشبختانه با توجه به این مسأله، هیچ چالشی در خصوص حمل و نقل گندم از استان گلستان نداشتیم و حتی از این بابت هم مورد تقدیر استاندار سمنان واقع شدیم.
منوچهری در ادامه با بیان اینکه میزان خرید گندم در استان سمنان نسبت به سال گذشته 6 درصد بیشتر بوده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه از لحاظ کیفی هم با توجه به شرایط آب و هوایی و آنالیزهایی که روی گندم صورت گرفته، سطح کیفی گندم‌های خریداری شده نسبت به سال گذشته بالاتر بوده است.
مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به ظرفیت‌های آردسازی استان تصریح کرد: مجموعاً ظرفیت آردسازی در استان ما بسیار بیشتر از ظرفیت مصرف است که البته این معضل در سراسر کشور وجود دارد و از مازاد ظرفیت تولید در سراسر کشور برخورداریم. کارخانه‌های استان سمنان به منظور تکمیل ظرفیت خالی‌شان درصدد بازاریابی در حوزه مصارف صنف و صنعت هستند. البته یکی از کارخانه‌های استان هم سال گذشته در حوزه صادرات ورود کرد اما با توجه به چالش‌های این بازار اعم از مقررات گمرکی و مشکلات پیرامون تأمین گندم، متأسفانه این مسأله متوقف شد. ضمن اینکه کارخانه‌های استان در بخش آزاد مشتریان خارج از استانی هم دارند بالاخص در حوزه نان سنگک که بخش عمده‌ای از آرد کارخانه‌های سمنان برای واحدهای تولید نان سنگک تهران ارسال می‌شود.
منوچهری در ادامه با بیان اینکه مجموعاً کیفیت نان استان سمنان قابل قبول است، اظهار کرد: در حال حاضر عمده نان‌های مصرفی سمنان، بربری و لواش است. البته تعداد واحدهای تولید نان سنگک در سطح استان بسیار کم بود اما با آزادسازی 20 درصدی در سطح استان، واحدهای تافتون و سنگک آزاد شد و این مسأله موجب گردید بر تعداد نانوایی‌های سنگک در سطح استان اضافه شود. قبل از آزادسازی، استان سمنان شاید تنها از یک یا دو واحد نانوایی سنگک برخوردار بود اما در حال حاضر تعداد سنگکی‌های ما خوشبختانه به حدود 15 واحد رسیده است.
وی ادامه داد: کیفیت نان، متغیرهای متعددی دارد؛ نخست گندم کیفی، مرحله دوم کارخانه‌ای که بتواند گندم کیفی را تبدیل به آرد کیفی کند و مرحله سوم نانوای ماهر که آرد مرغوب را تبدیل به نان باکیفیت کند. ضمن اینکه باید در نظر داشت نانوا مهم‌ترین نقش را در ارتقاء کیفیت دارد. اما با توجه به ثابت بودن 4 ساله نرخ نان، متصدیان نانوایی افزایش دستمزد کارگری را متقبل نمی‌شوند. همین مسأله موجب گردیده کارگرانی را با هزینه کمتر جذب نموده و کارگران ماهر تلاش کنند از این حرفه خارج شوند. علاوه بر این، کارگران به دلیل عدم تأمین درآمد مکفی در فواصل زمانی کوتاه‌مدت محل کار را ترک و نیروی جدید جایگزین می‌شود. متأسفانه بی‌توجهی به این مسأله موجب شده علی‌رغم اینکه آرد با کیفیت خوبی در اختیار داریم، نان در کل کشور کیفیت مناسبی نداشته باشد.
منوچهری اظهار کرد: نانوایی حرفه‌ای است که نیاز به تجربه و تخصص دارد اما ورود نیروی کار کم‌تجربه این حرفه باعث گردیده ما هزینه‌ای را متحمل شویم و آن هزینه متأسفانه بهای سلامتی است. با توجه به اینکه نان در سبد خانوار نقش پررنگی دارد، از ارزش و جایگاه والایی در سلامت مصرف‌کننده برخوردار است لذا باید به این بخش توجه شود که نیروی کار نانوایی از وضعیت اشتغال و معیشتش اطمینان خاطر داشته باشد تا بتواند نان خوب تولید کند اما متأسفانه این مسأله مهم، موضوعی است که در تصمیم‌گیری‌ها از آن غافل می‌شویم.


 

                                     تاریخ:      سه شنبه ١٦ بهمن ١٣٩٧        ساعت:     ١٠:٥٦

 


خروج
عرضه گندم 1800 تومانی صنف و صنعت در انتظار تصویب هیات وزیران

مدیرکل دفترهماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص عرضه گندم 1800 تومانی صنف و صنعت اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه این نرخ را اعلام کرده اما باید به تصویب هیات وزیران نیز برسد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۱/۲۹
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۴,۷۶۷ down
chf فرانک سويس ۴۱,۵۷۹ down
sek کرون سوئد ۴,۵۴۱ down
nok کرون نروژ ۴,۹۴۳ down
dkk کرون دانمارک ۶,۳۵۴ down
inr روپيه هند ۶۰۵ up
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۱۱۹ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۹,۶۱۵ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۷,۵۳۸ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۴ down
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ eq
cad دلار کانادا ۳۱,۴۴۵ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۸,۲۲۸ down
zar راند ۳,۰۰۰ up
try لير ترکيه ۷,۲۸۳ up
rub روبل روسيه ۶۵۸ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۱۶ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۰,۱۴۶ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۵ up
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۰۳۳ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۷۵۷ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۴۰۷ up
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۷,۵۸۶ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۶۵۹ eq
lyd دينار ليبی ۳۰,۱۸۶ down
cny یوان چين ۶,۲۷۵ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۲,۰۲۹ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۱۵۴ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۶,۹۵۳ up
jod دينار اردن ۵۹,۲۴۰ up
eur یورو ۴۷,۴۳۴ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۰۵۹ up
gel لاری گرجستان ۱۵,۵۹۷ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۹۲ up
afn افغانی افغانستان ۵۴۰ eq
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۰۶۰ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۸ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۱,۲۹۶ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۰ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۱ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

بهبود کیفیت آرد در کارخانه‌های نان صنعتی به کمک بهبوددهنده رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های صنعتی کشور مطرح کرد:
رفع تحریم ها مساوی با افزایش توان صادراتی ایران مدیرعامل کارخانه آرد داران مطرح کرد :
تحولي بزرگ در حوزه گندم ، آرد و نان با ورود دولت الكترونيك رئيس انجمن صنفي كارخانجات آرد استان اصفهان مطرح كرد :
اجرای دقیق برنامه حمل و تخصیص گندم متناسب با میزان مصرف هر استان مدیر آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور تأکید کرد:
گمرک جمهوری اسلامی ایران شرایط واردات گندم عبور موقت را تسهیل بخشد سیف در گفت‌وگوی اختصاصی با غلات نیوز تأکید کرد:
کیفیت پایین گندم‌های دریافتی از سیلوی بخش خصوصی مدیرعامل کارخانه آرد کرج (کردان):

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد داران
زر
آذر غله
مرشدی
کارخانه آرد هرندی
مراوه تپه
 صنایع پخت مشهد
 سنبل ماهدشت
سرچشمه شاهرود
کنگان
دره شهر
اطمینان
کیسه نان
شهاب کیا آرمان
مریانجکار
جوانه شوشتر
پویان صنعت
گل آرد زاگرس
آشخانه
شمس آذر