صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  بزرگ‌ترین صادرکنندگان غذای جهان

  در سال۲۰۱۷ مجموع صادرات مواد غذایی جهان بالغ بر ۶۱۸ میلیارد دلار بود. گرچه اروپا و آسیای مرکزی با صادرات ۲۸۰ میلیارد دلاری، بیشترین سهم را از این مقدار داشتند، اما آمریکا بیش از هر کشور دیگری در جهان غذا صادر می‌کند.

            

معروف‌ترین محصولات صادراتی این کشور عبارتند از ذرت، سویا و مغزهای آجیلی. در ۲۰۱۷، صادرات دانه‌های روغنی سویای این کشور به تنهایی ارزشی بالغ بر ۶/ ۲۱ میلیارد دلار داشت. در رده دوم محصولات صادراتی این سال آمریکا، ذرت با ۱/ ۹ میلیارد دلار قرار داشت. سایر محصولات صادراتی متداول آمریکایی‌ها شامل گوشت قرمز، گندم، غذاهای آماده، محصولات لبنی، میوه‌های تازه، نیشکر و سیب‌زمینی می‌شود.
در سال ۲۰۱۷، مجموع صادرات محصولات غذایی ایالات‌متحده ارزشی نزدیک به ۷۵ میلیارد دلار داشت، حجمی که بیانگر سهمی ۳ درصدی از کل صادرات کالایی این کشور است. در میان بزرگ‌ترین مقاصد صادرات این کشور، به ترتیب کشورهای کانادا، مکزیک، ژاپن و چین قرار دارند. در این باره، سهم عمده صادرات مواد غذایی این کشور را محصولات کشاورزی قبضه کرده‌اند. البته در دو دهه اخیر، دوره‌هایی بوده است که مجموع صادرات این کشور روندی کاهشی داشته باشد. همچنین در دوره‌هایی صادرات برخی محصولات این کشور رشد چشمگیر یافته است. معروف‌ترین محصولات صادراتی این کشور عبارتند از ذرت، سویا و مغزهای آجیلی. در ۲۰۱۷، صادرات دانه‌های روغنی سویای این کشور به تنهایی ارزشی بالغ بر ۶/ ۲۱ میلیارد دلار داشت. در رده دوم محصولات صادراتی این سال آمریکا، ذرت با ۱/ ۹ میلیارد دلار قرار داشت.
سایر محصولات صادراتی متداول آمریکایی‌ها شامل گوشت قرمز، گندم، غذاهای آماده، محصولات لبنی، میوه‌های تازه، نیشکر و سیب‌زمینی می‌شود. پس از آمریکا، دومین کشور بزرگ صادرکننده موادغذایی جهان از اروپا است: آلمان. در سال ۲۰۱۷، ژرمن‌ها بالغ بر ۴/ ۳۶ میلیارد دلار محصولات غذایی صادر کردند. ۱۱ کشور بزرگ واردکننده موادغذایی از این کشور، همگی از اروپا هستند: هلند، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، اتریش، لهستان، بلژیک، اسپانیا، دانمارک، سوئیس و جمهوری چک. سومین کشور بزرگ صادرکننده موادغذایی جهان نیز از اروپا است: انگلیس. انگلیسی‌ها در ۲۰۱۷، بیش از ۳۰ میلیارد دلار محصولات غذایی به نقاط مختلف جهان صادر کردند. ایرلند، آمریکا، فرانسه، آلمان و هلند بزرگ‌ترین مقاصد صادرات موادغذایی انگلیس در این سال بودند. بر‌اساس آمارهای ۲۰۱۷ «بانک جهانی»، دیگر صادرکنندگان بزرگ موادغذایی جهان به ترتیب عبارتند از: چین با ۳/ ۲۷ میلیارد دلار، فرانسه با ۴/ ۲۵ میلیارد دلار، هلند با ۶/ ۲۴ میلیارد دلار، کانادا با ۴/ ۲۲ میلیارد دلار، ژاپن با ۲/ ۲۰ میلیارد دلار، بلژیک با ۳/ ۱۷میلیارد دلار و ایتالیا با ۷/ ۱۴میلیارد دلار. در این سال ایران نیز با صادرات ۲/ ۲ میلیارد دلار موادغذایی در رده ۵۲ بزرگ‌ترین صادرکنندگان این محصولات قرار داشت.
بر‌اساس این آمارها، رتبه‌بندی مناطق نیز ارائه شده است. در ۲۰۱۷، بزرگ‌ترین مناطق صادرکننده مواغذایی جهان به ترتیب عبارت بودند از: اروپا و آسیای مرکزی با ۲/ ۲۸۰ میلیارد دلار، آسیای شرقی و پاسیفیک با ۷/ ۱۲۵میلیارد دلار، آمریکای شمالی با ۴/ ۹۷میلیارد دلار، خاورمیانه و شمال آفریقا با ۴۲میلیارد دلار و آمریکای لاتین و کارائیب با ۳۴میلیارد دلار. چشم‌انداز ۲۰۱۹ در نوامبر (آبان) گذشته، «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد» (فائو) در گزارش ۶‌ماهه خود پیش‌بینی‌هایی از وضعیت بازار ۸ گروه کالایی ارائه کرد. بر اساس این گزارش، در سال زراعی ۱۹-۲۰۱۸ تولید گندم جهانی کمتر از مصرف آن باشد، در حالی که ذخایر این محصول نیز در این سال ۵/ ۴ درصد کمتر از رکوردی که در آغاز سال تجربه شد، قرار خواهد گرفت.
این کاهش عمدتا در کشورهای اصلی صادرکننده همچون روسیه و اتحادیه اروپا خواهد بود که افزایش کشورهای چین و هند را خنثی خواهد کرد. بر خلاف پیش‌بینی‌های ماه جولای و به‌رغم رکوردی که در دو فصل گذشته تجربه شد، تجارت این محصول در سال ۱۹-۲۰۱۸ برآوردی کاهشی دارد. بر این اساس، مجموع صادرات گندم جهان با کاهشی ۹/ ۱ درصدی نسبت به حجم ۶/ ۱۷۶ میلیون تنی سال ۲۰۱۷ به ۲/ ۱۷۳ میلیون تن در سال ۱۹-۲۰۱۸ خواهد رسید. در میان واردکنندگان، پیش‌بینی می‌شود کشورهای الجزایر، هند و آفریقای جنوبی تحت‌تاثیر بهبود برداشت داخلی سطح واردات خود را کاهش دهند. در میان صادرکنندگان نیز صادرات گندم روسیه روندی کاهشی خواهد داشت. به علاوه انتظار می‌رود صادرات گندم استرالیا، اتحادیه اروپا و اوکراین نیز کاهش یابد، وضعیتی که بر پیش‌بینی بهبود فروش کشورهای آمریکا، کانادا و آرژانتین سایه انداخته است.
درخصوص غلات دانه‌درشت، انتظار می‌رود تقاضای قدرتمند برای خوراک و مصارف صنعتی در چین و ایالات‌متحده استفاده از ذرت را به رکورد جدیدی برساند. در این باره محدودیت عرضه جو، سورگوم (ذرت خوشه‌ای) و گندم مربوط به خوراک حیوانات به پیش‌بینی افزایشی مصرف ذرت کمک کرده است. در نتیجه این وضعیت ذخایر غلات ‌دانه درشت برای اولین بار از سال ۲۰۱۲ کاهش خواهد یافت. بخش عمده این کاهش مربوط به ذخایر ذرت کشورهای صادرکننده‌ و همچنین چین است. در سال ۱۹-۲۰۱۸ با توجه به افزایش تجارت ذرت و کاهش سورگوم پیش‌بینی می‌شود تجارت این محصولات نزدیک به سطح ۱۸-۲۰۱۷ باقی بماند (حدود ۱۹۵ میلیون تن). در بازار برنج، در میان صادرکنندگان اصلی، هند و آمریکا احتمالا فصل برداشت خود را با ذخایر بالاتر به پایان می‌رسانند.
بر اساس پیش‌بینی‌ها البته تجارت بین‌المللی برنج احتمالا در سال ۲۰۱۹ با کاهشی ۳/ ۱ درصدی به سطحی می‌رسد که هنوز نیز سومین رکورد تاریخی خواهد بود. این روند عمدتا ناشی از کاهش تقاضای واردکنندگان بزرگ این محصول نظیر چین، اندونزی و بنگلادش است. در مقابل اما انتظار می‌رود واردات کشورهای آفریقایی تقویت شود، در حالی که ایران، برزیل و فیلیپین خرید بیشتری خواهند کرد. کاهش فروش خارجی کشورهای تایلند و پاکستان موجب کاهش صادرات جهانی این محصول خواهد شد.به گزارش «فائو»، در سال ۱۹-۲۰۱۸ انتظار می‌رود تجارت بین‌المللی روغن‌های گیاهی پس از عملکرد منفعل فصل گذشته، بهبود یابد. سرعت این بهبود اما تحت‌تاثیر نااطمینانی‌های ناشی ازجنگ تجاری آمریکا و چین آهسته خواهد بود. این نااطمینانی‌ها در کنار چشم‌انداز مثبت تولید در ماه‌های اخیر اثرات کاهشی بر قیمت این محصولات داشته است.
در بازار شکر، کاهش قیمت‌های بین‌المللی این محصول افزایش واردات این محصول را در سال ۱۹-۲۰۱۸ به همراه خواهد داشت. به علاوه این وضعیت تحت‌تاثیر خرید بیشتر واردکنندگان سنتی این محصول به خصوص چین -که انتظار می‌رود عنوان بزرگ‌ترین خریدار شکر جهان را مجددا تصاحب کند- حمایت خواهد شد. ایجاد مشوق‌های صادراتی در برخی کشورهای صادرکننده نیز افزایش حجم تجارت شکر را در پی دارد. در این رابطه انتظار می‌رود حجم بارگیری‌ها در دومین و چهارمین صادرکنندگان بزرگ جهانی شکر (به ترتیب تایلند و هند) افزایش یابد، در حالی که روندی کاهشی برای صادرات شکر اتحادیه اروپا پیش‌بینی می‌شود. در سال زراعی ۱۹-۲۰۱۸، پیش‌بینی می‌شود صادرات این محصول با افزایشی ۶/ ۲ درصدی، رکوردی جدید را به ثبت برساند (۵/ ۳۳ میلیون تن). این افزایش صادرات عمدتا در آمریکا، استرالیا، آرژانتین، تایلند و اتحادیه اروپا خواهد بود و کاهش واردات هند، برزیل و آفریقای جنوبی را جبران خواهد کرد.
در طرف تقاضا نیز انتظار می‌رود واردات گوشت کشورهای چین، ژاپن، مکزیک و کره‌جنوبی افزایش و در روسیه، عربستان، مصر و سنگاپور کاهش یابد. بر‌اساس برآوردهای «فائو»، تجارت جهانی محصولات لبنی نیز با افزایشی ۵/ ۲ درصدی به سطح ۵/ ۷۴ میلیون تن خواهد رسید، افزایشی که برای تمامی محصولات اصلی نظیر کره، پنیر، پودر شیر کم‌چرب و پودر شیر کامل رخ خواهد داد. این افزایش تجارت عمدتا از مبدأ آمریکا، مکزیک، نیوزیلند، آرژانتین، اروگوئه و استرالیا است. همچون اتحادیه اروپا (بزرگ‌ترین عرضه‌کننده جهان)، در سال ۱۹-۲۰۱۸ چشم‌انداز صادرات محصولات لبنی کاهشی خواهد بود و زیر سطح ۲۰۱۷ قرار خواهد گرفت (در راستای چشم‌انداز کاهشی تولید). این در حالی است که واردات این محصولات افزایش خواهد یافت، افزایشی که عمدتا از جانب کشورهای مکزیک، الجزایر و ویتنام است. در نهایت در سال پیش‌رو تجارت بین‌المللی غذاهای دریایی نیز در این سال افزایشی ۵/ ۷ درصدی را تجربه خواهد کرد. این وضعیت نتیجه کاهش ارزش دلار آمریکا، قیمت بالای برخی گونه‌ها و شرایط اقتصادی مساعد در بازارهای اصلی است. تشدید تنش‌های تجاری آمریکا و چین نیز که نتیجه آن افزایش تعرفه‌های محصولات دریایی برای هر دو کشور است، پیامدهایی برای بازار محصولات دریایی در پی خواهد داشت.http://shoaresal.ir/fa/news/185096/بزرگ‌ترین-صادرکنندگان-غذای-جهان

 

                                     تاریخ:      يکشنبه ٧ بهمن ١٣٩٧        ساعت:     ١١:٠٦

 


خروج
روشن شدن تکلیف حمل آرد، در انتظار اجرای یکی از سه سناریوی تدوین شده

اختصاصی/ در پی مشکلات و چالش‌های پیش آمده در حوزه حمل آرد و نارضایتی از عملکرد شرکت حمل و نقل خلیج فارس، محمود یوسفی مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک در جلسه خود با مدیران کارخانه‌های آرد استان تهران و البرز که همزمان با ۲۰ فروردین ماه ۹۸ برگزار شد، بر اهتمام شرکت غله در رفع مشکلات حمل آرد تاکید نمود و مطرح کرد: شرکت غله منطقه یک به این مساله ورود نموده و برنامه‌هایی را در آینده نزدیک جهت رفع این مشکل اجرا خواهد نمود.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۰,۹۲۱ down
chf فرانک سويس ۴۲,۷۳۹ down
sek کرون سوئد ۴,۳۶۲ up
nok کرون نروژ ۴,۶۹۲ up
dkk کرون دانمارک ۶,۲۴۵ down
inr روپيه هند ۵۸۷ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۷,۹۶۴ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۲۶۸ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۴۵۱ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۶ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۲ down
cad دلار کانادا ۳۱,۵۵۷ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۶,۷۹۴ down
zar راند ۲,۷۵۶ up
try لير ترکيه ۷,۳۲۳ down
rub روبل روسيه ۶۳۸ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۱ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۸,۴۱۳ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۱ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۳۱۱ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۶۹۴ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۴۸ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۴۵۷ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۸۱۳ down
lyd دينار ليبی ۲۹,۸۵۹ down
cny یوان چين ۵,۹۳۷ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۶,۴۲۷ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۰۴۴ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۸۳۵ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ up
eur یورو ۴۶,۵۶۰ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۸۷۵ up
gel لاری گرجستان ۱۴,۳۱۱ eq
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۴۹ down
afn افغانی افغانستان ۵۳۵ down
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۴۶۵ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۶ down
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۰,۳۴۳ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۳۳۸ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۰ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

iran Grain الگویی از یک کنفرانس بین‌المللی غلات در ایران دکتر یزدجردی در گفت‌وگو با غلات نیوز:
کتاب صنعت نان در گذر زمان به همت مرشدگوهر منتشر می‌شود؛

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

.
.
.
مرشدی
.
 .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.