صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  آغاز به کار سامانه آرد سایر مصارف از ابتدای دی‌ماه در کشور

  اختصاصی/ با توجه به آغاز به کار سامانه آرد سایر مصارف از ابتدای دی‌ماه در کشور شرکت بازرگانی دولتی ایران مفادی را تنظیم و رعایت و اجرای آنها را در فرایند اجرای سامانه ملزم دانسته و نیز به سراسر کشور ابلاغ گردیده است.

            

به گزارش غلات نیوز طبق قانون می‌بایست تمام عملیات فروش آرد کارخانجات در سامانه مذکور عرضه و ثبت گردد و هیچ عذری از اینکه کارخانه‌ای به هر نحوی خارج از سامانه اقدام به فروش آرد نماید مورد پذیرش نبوده و حکم توزیع خارج از شبکه مصرف و تخلف تلقی می‌گردد.
مواد اعلامی از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران به شرح ذیل می‌باشد؛
1-    با توجه به اینکه عرضه آرد کارخانجات بر مبنای گندم خریداری شده از شرکت غله و خدمات بازرگانی استان یا بورس کالا می‌باشد، بنابراین حداکثر میزان عرضه آرد با توجه به گندم در اختیار از محل‌های اعلامی می‌باشد.
2-    با توجه به بند یک و اینکه هنوز سامانه گسترش نوین (سیفا) با سامانه آرد سایر مصارف متصل نگردیده لذا تا زمان برقراری این اتصال می‌بایست مقدار فروش گندم به هر کارخانه علاوه بر سامانه گسترش نوین، در سامانه سایر مصارف نیز ثبت شود تا امکان عرضه آرد بر مبنای گندم خریداری شده توسط هر کارخانه فراهم گردد. یادآوری می‌گردد این موضوع صرفاً تا زمان اتصال سامانه‌ها به یکدیگر انجام می‌پذیرد و پس از اتصال، ضمن اطلاع‌رسانی، تبادل اطلاعات (فروش گندم به کارخانجات) از طریق سامانه‌ها به صورت سیستمی انجام خواهد شد.
3-    مقدار گندم عرضه شده در بورس (مصارف صنف و صنعت) توسط اداره کل هماهنگی توزیع و فروش در سامانه اختصاص و مدیریت می‌گردد.
4-    مقدار گندم فروخته شده (گندم 9000 ریالی مصارف نان) در سامانه گسترش نوین (سیفا) بایستی توسط آن شرکت یا دفاتر نمایندگی در سامانه سایر مصارف ثبت گردد.
5-    مانده حمل نشده گندم خریداری شده کارخانجاتی که تا تاریخ 1/10/97 تحویل کارخانجات نشده‌اند نیز علاوه بر مقدار خرید گندم جدید (موضوع بند 4) به عنوان گندم در اختیار کارخانه لحاظ شود.
6-    در صورت اطمینان از مانده گندم خریداری و حمل شده توسط کارخانه‌ای که هنوز مبادرت به تولید آرد آن ننموده یا آرد آن هنوز به فروش نرسیده، بر مبنای گندم محاسبه و به عنوان موجودی گندم اول دوره (1/10/97) لحاظ و با احتساب بندهای 4 و 5 در سامانه آرد سایر مصارف ثبت گردد.
7-    از آنجایی که قیمت خرید آرد مصرف‌کنندگان واحدهای صنف و صنعت شامل 9% ارزش افزوده می‌گردد، ضمن اطلاع‌رسانی یادآوری نمایید اطلاعات فروش آرد سامانه در اختیار سازمان امور مالیاتی استان‌ها نیز قرار خواهد گرفت.
8-    به منظور شروع عملیات فروش آرد در سامانه آرد سایر مصارف، نسبت به شارژ گندم آن استان بر اساس متوسط عملکرد و فروش آن شرکت در سامانه گسترش توسط اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان اقدام می‌گردد. لیکن چنانچه تقاضای واحدهای خبازی از کارخانه‌ای فراتر از سهمیه در نظر گرفته شده باشد نسبت به شارژ مجدد سهمیه آن کارخانه با رعایت میزان توان تولید اقدام شود.
9-    نظر به اینکه، سامانه مذکور بر اساس مقدار آرد فروخته شده و تبدیل آن به گندم عمل نموده و از سقف گندم خریداری شده هر کارخانه کسر می‌نماید لذا بایستی با رعایت مفاد بند 8 و 9 بخشنامه شماره 51914/05 مورخ 28/8/97 نسبت به فروش مجدد گندم به کارخانجات اقدام گردد.
10-    به منظور اعمال نظارت بر عملکرد کارخانجات آردسازی و واحدهای خریدار آرد (صنایع نان و غیرنان) توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، امکان ایجاد کاربری و رمز عبور از طریق شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی و دفاتر نمایندگی برای سازمان‌های مذکور فراهم گردیده است.
11-    در صورت مشاهده تخلف از سوی کارخانجات، مراتب به اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان گزارش تا اقدام لازم در جهت غیرفعال نمودن آن در سامانه به عمل آید.
12-    چنانچه واحد مصرف‌کننده آرد (واحد خبازی و ...) به هر دلیلی کد کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرد با مراجعه به اتحادیه و یا شرکت غله و خدمات بازرگانی یا دفاتر نمایندگی شرکت، نسبت به اخذ کد کاربری و رمز عبور جدید اقدام نماید.
13-    چنانچه کارخانجات آرد کد کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرده باشند، مراتب از طریق انجمن صنفی کارخانجات آرد به اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان منعکس تا نسبت به رفع مشکل اقدام گردد.
14-    به منظور ساماندهی و میزان مصرف واقعی آرد واحدهای خبازی استان، دسترسی شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی استان‌ها در سامانه آرد سایر مصارف باز شده بنابراین با توجه به اطلاعات اتحادیه‌های مربوطه از میزان مصرف واحدهای خبازی آن استان، میزان آرد مورد نیاز را استخراج و با مراجعه به سامانه آرد سایر مصارف در فیلد میزان آرد مصرف ماهیانه سقف خرید هر واحد را وارد نموده تا مصرف‌کنندگان آرد بر اساس آن نسبت به خرید آرد مورد نیاز اقدام نمایند. (شایان ذکر است در حال حاضر سقف مجاز خرید آرد برای هر واحد مصرف‌کننده 200 کیسه آرد در ماه معادل 8000 کیلوگرم در نظر گرفته شده است. لذا در مواردی که این میزان نیاز به اصلاح دارد تغییرات لازم از سوی اتحادیه و با نظارت آن شرکت و یا دفاتر نمایندگی شرکت با توجه به میزان پخت واقعی قابل انجام است، به طوری که سقف کل خرید استان افزایش نیابد.
15-    با توجه به بند 14، رسیدگی به میزان مصرف واحدهای صنف و صنعت توسط اداره کل هماهنگی توزیع و فروش انجام خواهد شد بنابراین در صورت نیاز با هماهنگی آن اداره کل نسبت به ظرفیت‌سنجی واحدهای صنف و صنعت اقدام شود.

 

                                     تاریخ:      چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧        ساعت:     ١٥:١٣

 


خروج
مخالفت وزیر جهاد کشاورزی با قیمت 1250 تومان برای سبوس!

اختصاصی/ محمود حجتی تصریح کرد: اتفاق نادرستی است که گندم را به صورت عمده با قیمت 660 تومان در اختیار کارخانه‌ها قرار دهیم و کارخانه‌ها سبوس همین گندم را که ارزش چندانی هم ندارد، به نرخ هزار و 250 تومان در اختیار دام‌دار قرار دهند البته قبل از عید کارخانه‌ها اقدام به افزایش 40 درصدی نرخ سبوس کرده بودند و اگر قرار به افزایش مجدد باشد، در قیمت محصول نهایی اثرگذار خواهد بود لذا ضروری است که نسبت به این مسأله تجدید نظر شود.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۰,۶۳۶ up
chf فرانک سويس ۴۳,۱۳۷ up
sek کرون سوئد ۴,۳۶۶ down
nok کرون نروژ ۴,۶۸۲ down
dkk کرون دانمارک ۶,۲۷۵ down
inr روپيه هند ۵۹۰ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۰۶۹ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۲۲۱ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۶۴۹ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۹ up
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ up
cad دلار کانادا ۳۱,۵۶۳ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۷,۰۴۵ down
zar راند ۲,۷۳۰ down
try لير ترکيه ۷,۴۹۶ down
rub روبل روسيه ۶۳۷ down
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۱۰ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۸,۴۵۸ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ up
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۳ up
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۲۴۳ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۵۷۲ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۷۴ up
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۶۴۴ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۸۰۱ down
lyd دينار ليبی ۲۹,۹۲۳ down
cny یوان چين ۵,۹۷۴ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۶,۲۱۰ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۰۱۷ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۵۶۲ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ eq
eur یورو ۴۶,۸۰۸ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۸۷۹ up
gel لاری گرجستان ۱۴,۴۳۴ eq
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۴۰ down
afn افغانی افغانستان ۵۳۶ up
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۴۵۹ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۶ down
php100 يکصد پزوی فيليپين ۷۹,۹۵۵ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۰ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۱ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

iran Grain الگویی از یک کنفرانس بین‌المللی غلات در ایران دکتر یزدجردی در گفت‌وگو با غلات نیوز:
کتاب صنعت نان در گذر زمان به همت مرشدگوهر منتشر می‌شود؛

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

.
.
.
مرشدی
.
 .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.