صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  آغاز به کار سامانه آرد سایر مصارف از ابتدای دی‌ماه در کشور

  اختصاصی/ با توجه به آغاز به کار سامانه آرد سایر مصارف از ابتدای دی‌ماه در کشور شرکت بازرگانی دولتی ایران مفادی را تنظیم و رعایت و اجرای آنها را در فرایند اجرای سامانه ملزم دانسته و نیز به سراسر کشور ابلاغ گردیده است.

            

به گزارش غلات نیوز طبق قانون می‌بایست تمام عملیات فروش آرد کارخانجات در سامانه مذکور عرضه و ثبت گردد و هیچ عذری از اینکه کارخانه‌ای به هر نحوی خارج از سامانه اقدام به فروش آرد نماید مورد پذیرش نبوده و حکم توزیع خارج از شبکه مصرف و تخلف تلقی می‌گردد.
مواد اعلامی از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران به شرح ذیل می‌باشد؛
1-    با توجه به اینکه عرضه آرد کارخانجات بر مبنای گندم خریداری شده از شرکت غله و خدمات بازرگانی استان یا بورس کالا می‌باشد، بنابراین حداکثر میزان عرضه آرد با توجه به گندم در اختیار از محل‌های اعلامی می‌باشد.
2-    با توجه به بند یک و اینکه هنوز سامانه گسترش نوین (سیفا) با سامانه آرد سایر مصارف متصل نگردیده لذا تا زمان برقراری این اتصال می‌بایست مقدار فروش گندم به هر کارخانه علاوه بر سامانه گسترش نوین، در سامانه سایر مصارف نیز ثبت شود تا امکان عرضه آرد بر مبنای گندم خریداری شده توسط هر کارخانه فراهم گردد. یادآوری می‌گردد این موضوع صرفاً تا زمان اتصال سامانه‌ها به یکدیگر انجام می‌پذیرد و پس از اتصال، ضمن اطلاع‌رسانی، تبادل اطلاعات (فروش گندم به کارخانجات) از طریق سامانه‌ها به صورت سیستمی انجام خواهد شد.
3-    مقدار گندم عرضه شده در بورس (مصارف صنف و صنعت) توسط اداره کل هماهنگی توزیع و فروش در سامانه اختصاص و مدیریت می‌گردد.
4-    مقدار گندم فروخته شده (گندم 9000 ریالی مصارف نان) در سامانه گسترش نوین (سیفا) بایستی توسط آن شرکت یا دفاتر نمایندگی در سامانه سایر مصارف ثبت گردد.
5-    مانده حمل نشده گندم خریداری شده کارخانجاتی که تا تاریخ 1/10/97 تحویل کارخانجات نشده‌اند نیز علاوه بر مقدار خرید گندم جدید (موضوع بند 4) به عنوان گندم در اختیار کارخانه لحاظ شود.
6-    در صورت اطمینان از مانده گندم خریداری و حمل شده توسط کارخانه‌ای که هنوز مبادرت به تولید آرد آن ننموده یا آرد آن هنوز به فروش نرسیده، بر مبنای گندم محاسبه و به عنوان موجودی گندم اول دوره (1/10/97) لحاظ و با احتساب بندهای 4 و 5 در سامانه آرد سایر مصارف ثبت گردد.
7-    از آنجایی که قیمت خرید آرد مصرف‌کنندگان واحدهای صنف و صنعت شامل 9% ارزش افزوده می‌گردد، ضمن اطلاع‌رسانی یادآوری نمایید اطلاعات فروش آرد سامانه در اختیار سازمان امور مالیاتی استان‌ها نیز قرار خواهد گرفت.
8-    به منظور شروع عملیات فروش آرد در سامانه آرد سایر مصارف، نسبت به شارژ گندم آن استان بر اساس متوسط عملکرد و فروش آن شرکت در سامانه گسترش توسط اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان اقدام می‌گردد. لیکن چنانچه تقاضای واحدهای خبازی از کارخانه‌ای فراتر از سهمیه در نظر گرفته شده باشد نسبت به شارژ مجدد سهمیه آن کارخانه با رعایت میزان توان تولید اقدام شود.
9-    نظر به اینکه، سامانه مذکور بر اساس مقدار آرد فروخته شده و تبدیل آن به گندم عمل نموده و از سقف گندم خریداری شده هر کارخانه کسر می‌نماید لذا بایستی با رعایت مفاد بند 8 و 9 بخشنامه شماره 51914/05 مورخ 28/8/97 نسبت به فروش مجدد گندم به کارخانجات اقدام گردد.
10-    به منظور اعمال نظارت بر عملکرد کارخانجات آردسازی و واحدهای خریدار آرد (صنایع نان و غیرنان) توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، امکان ایجاد کاربری و رمز عبور از طریق شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی و دفاتر نمایندگی برای سازمان‌های مذکور فراهم گردیده است.
11-    در صورت مشاهده تخلف از سوی کارخانجات، مراتب به اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان گزارش تا اقدام لازم در جهت غیرفعال نمودن آن در سامانه به عمل آید.
12-    چنانچه واحد مصرف‌کننده آرد (واحد خبازی و ...) به هر دلیلی کد کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرد با مراجعه به اتحادیه و یا شرکت غله و خدمات بازرگانی یا دفاتر نمایندگی شرکت، نسبت به اخذ کد کاربری و رمز عبور جدید اقدام نماید.
13-    چنانچه کارخانجات آرد کد کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرده باشند، مراتب از طریق انجمن صنفی کارخانجات آرد به اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان منعکس تا نسبت به رفع مشکل اقدام گردد.
14-    به منظور ساماندهی و میزان مصرف واقعی آرد واحدهای خبازی استان، دسترسی شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی استان‌ها در سامانه آرد سایر مصارف باز شده بنابراین با توجه به اطلاعات اتحادیه‌های مربوطه از میزان مصرف واحدهای خبازی آن استان، میزان آرد مورد نیاز را استخراج و با مراجعه به سامانه آرد سایر مصارف در فیلد میزان آرد مصرف ماهیانه سقف خرید هر واحد را وارد نموده تا مصرف‌کنندگان آرد بر اساس آن نسبت به خرید آرد مورد نیاز اقدام نمایند. (شایان ذکر است در حال حاضر سقف مجاز خرید آرد برای هر واحد مصرف‌کننده 200 کیسه آرد در ماه معادل 8000 کیلوگرم در نظر گرفته شده است. لذا در مواردی که این میزان نیاز به اصلاح دارد تغییرات لازم از سوی اتحادیه و با نظارت آن شرکت و یا دفاتر نمایندگی شرکت با توجه به میزان پخت واقعی قابل انجام است، به طوری که سقف کل خرید استان افزایش نیابد.
15-    با توجه به بند 14، رسیدگی به میزان مصرف واحدهای صنف و صنعت توسط اداره کل هماهنگی توزیع و فروش انجام خواهد شد بنابراین در صورت نیاز با هماهنگی آن اداره کل نسبت به ظرفیت‌سنجی واحدهای صنف و صنعت اقدام شود.

 

                                     تاریخ:      چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧        ساعت:     ١٥:١٣

 


خروج
پربازدیدترین

۱۳ میلیارد تومان کرایه حمل به گندمکاران کشور پرداخت شد

معاون وزیرجهاد گفت:در خرید تضمینی سال‌جاری از محل صرفه جویی، با پرداخت ۱۳ میلیارد تومان کرایه حمل به اقتصاد گندمکاران کشور کمک کردیم.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۴,۰۵۶ up
chf فرانک سويس ۴۲,۳۴۷ down
sek کرون سوئد ۴,۶۶۴ down
nok کرون نروژ ۴,۹۱۱ down
dkk کرون دانمارک ۶,۴۰۶ down
inr روپيه هند ۵۸۹ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ down
kwd دينار کويت ۱۳۸,۴۶۶ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۰,۰۷۷ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۵۲۲ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۵ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ down
cad دلار کانادا ۳۱,۶۲۷ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۸,۳۴۶ down
zar راند ۳,۰۶۱ up
try لير ترکيه ۷,۸۳۶ up
rub روبل روسيه ۶۳۴ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ down
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۵ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۰,۰۵۲ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۲ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۹۵۷ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۵۰,۱۰۷ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۰۲ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۶۳۰ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۶۵۱ up
lyd دينار ليبی ۳۰,۴۱۷ up
cny یوان چين ۶,۲۰۷ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۲,۶۰۴ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۲۱۱ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۷,۴۴۲ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ down
eur یورو ۴۷,۸۱۵ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۱۳۵ up
gel لاری گرجستان ۱۵,۷۵۱ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۶۲ down
afn افغانی افغانستان ۵۵۹ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۹,۵۱۱ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۳ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۰,۳۴۷ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۱ down
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۱ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

تحولي بزرگ در حوزه گندم ، آرد و نان با ورود دولت الكترونيك رئيس انجمن صنفي كارخانجات آرد استان اصفهان مطرح كرد :
اجرای دقیق برنامه حمل و تخصیص گندم متناسب با میزان مصرف هر استان مدیر آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور تأکید کرد:
گمرک جمهوری اسلامی ایران شرایط واردات گندم عبور موقت را تسهیل بخشد سیف در گفت‌وگوی اختصاصی با غلات نیوز تأکید کرد:
کیفیت پایین گندم‌های دریافتی از سیلوی بخش خصوصی مدیرعامل کارخانه آرد کرج (کردان):
87 درصد از نانوایان حجیم در کشور کارت بهداشت معتبر دارند رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی وزارت بهداشت:
نگاه ما به آکادمی نان ایران، نگاهی ملی است مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد زرین خوشه
آذر غله
گروه صنعتی بهمنی
نان سحر
کارخانه آرد کرج کردان
خبرنگار
بهبود دهنده رازی
ارد جوانه شوشتر
گل آرد زاگرس