صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  آغاز به کار سامانه آرد سایر مصارف از ابتدای دی‌ماه در کشور

  اختصاصی/ با توجه به آغاز به کار سامانه آرد سایر مصارف از ابتدای دی‌ماه در کشور شرکت بازرگانی دولتی ایران مفادی را تنظیم و رعایت و اجرای آنها را در فرایند اجرای سامانه ملزم دانسته و نیز به سراسر کشور ابلاغ گردیده است.

            

به گزارش غلات نیوز طبق قانون می‌بایست تمام عملیات فروش آرد کارخانجات در سامانه مذکور عرضه و ثبت گردد و هیچ عذری از اینکه کارخانه‌ای به هر نحوی خارج از سامانه اقدام به فروش آرد نماید مورد پذیرش نبوده و حکم توزیع خارج از شبکه مصرف و تخلف تلقی می‌گردد.
مواد اعلامی از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران به شرح ذیل می‌باشد؛
1-    با توجه به اینکه عرضه آرد کارخانجات بر مبنای گندم خریداری شده از شرکت غله و خدمات بازرگانی استان یا بورس کالا می‌باشد، بنابراین حداکثر میزان عرضه آرد با توجه به گندم در اختیار از محل‌های اعلامی می‌باشد.
2-    با توجه به بند یک و اینکه هنوز سامانه گسترش نوین (سیفا) با سامانه آرد سایر مصارف متصل نگردیده لذا تا زمان برقراری این اتصال می‌بایست مقدار فروش گندم به هر کارخانه علاوه بر سامانه گسترش نوین، در سامانه سایر مصارف نیز ثبت شود تا امکان عرضه آرد بر مبنای گندم خریداری شده توسط هر کارخانه فراهم گردد. یادآوری می‌گردد این موضوع صرفاً تا زمان اتصال سامانه‌ها به یکدیگر انجام می‌پذیرد و پس از اتصال، ضمن اطلاع‌رسانی، تبادل اطلاعات (فروش گندم به کارخانجات) از طریق سامانه‌ها به صورت سیستمی انجام خواهد شد.
3-    مقدار گندم عرضه شده در بورس (مصارف صنف و صنعت) توسط اداره کل هماهنگی توزیع و فروش در سامانه اختصاص و مدیریت می‌گردد.
4-    مقدار گندم فروخته شده (گندم 9000 ریالی مصارف نان) در سامانه گسترش نوین (سیفا) بایستی توسط آن شرکت یا دفاتر نمایندگی در سامانه سایر مصارف ثبت گردد.
5-    مانده حمل نشده گندم خریداری شده کارخانجاتی که تا تاریخ 1/10/97 تحویل کارخانجات نشده‌اند نیز علاوه بر مقدار خرید گندم جدید (موضوع بند 4) به عنوان گندم در اختیار کارخانه لحاظ شود.
6-    در صورت اطمینان از مانده گندم خریداری و حمل شده توسط کارخانه‌ای که هنوز مبادرت به تولید آرد آن ننموده یا آرد آن هنوز به فروش نرسیده، بر مبنای گندم محاسبه و به عنوان موجودی گندم اول دوره (1/10/97) لحاظ و با احتساب بندهای 4 و 5 در سامانه آرد سایر مصارف ثبت گردد.
7-    از آنجایی که قیمت خرید آرد مصرف‌کنندگان واحدهای صنف و صنعت شامل 9% ارزش افزوده می‌گردد، ضمن اطلاع‌رسانی یادآوری نمایید اطلاعات فروش آرد سامانه در اختیار سازمان امور مالیاتی استان‌ها نیز قرار خواهد گرفت.
8-    به منظور شروع عملیات فروش آرد در سامانه آرد سایر مصارف، نسبت به شارژ گندم آن استان بر اساس متوسط عملکرد و فروش آن شرکت در سامانه گسترش توسط اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان اقدام می‌گردد. لیکن چنانچه تقاضای واحدهای خبازی از کارخانه‌ای فراتر از سهمیه در نظر گرفته شده باشد نسبت به شارژ مجدد سهمیه آن کارخانه با رعایت میزان توان تولید اقدام شود.
9-    نظر به اینکه، سامانه مذکور بر اساس مقدار آرد فروخته شده و تبدیل آن به گندم عمل نموده و از سقف گندم خریداری شده هر کارخانه کسر می‌نماید لذا بایستی با رعایت مفاد بند 8 و 9 بخشنامه شماره 51914/05 مورخ 28/8/97 نسبت به فروش مجدد گندم به کارخانجات اقدام گردد.
10-    به منظور اعمال نظارت بر عملکرد کارخانجات آردسازی و واحدهای خریدار آرد (صنایع نان و غیرنان) توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، امکان ایجاد کاربری و رمز عبور از طریق شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی و دفاتر نمایندگی برای سازمان‌های مذکور فراهم گردیده است.
11-    در صورت مشاهده تخلف از سوی کارخانجات، مراتب به اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان گزارش تا اقدام لازم در جهت غیرفعال نمودن آن در سامانه به عمل آید.
12-    چنانچه واحد مصرف‌کننده آرد (واحد خبازی و ...) به هر دلیلی کد کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرد با مراجعه به اتحادیه و یا شرکت غله و خدمات بازرگانی یا دفاتر نمایندگی شرکت، نسبت به اخذ کد کاربری و رمز عبور جدید اقدام نماید.
13-    چنانچه کارخانجات آرد کد کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرده باشند، مراتب از طریق انجمن صنفی کارخانجات آرد به اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان منعکس تا نسبت به رفع مشکل اقدام گردد.
14-    به منظور ساماندهی و میزان مصرف واقعی آرد واحدهای خبازی استان، دسترسی شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی استان‌ها در سامانه آرد سایر مصارف باز شده بنابراین با توجه به اطلاعات اتحادیه‌های مربوطه از میزان مصرف واحدهای خبازی آن استان، میزان آرد مورد نیاز را استخراج و با مراجعه به سامانه آرد سایر مصارف در فیلد میزان آرد مصرف ماهیانه سقف خرید هر واحد را وارد نموده تا مصرف‌کنندگان آرد بر اساس آن نسبت به خرید آرد مورد نیاز اقدام نمایند. (شایان ذکر است در حال حاضر سقف مجاز خرید آرد برای هر واحد مصرف‌کننده 200 کیسه آرد در ماه معادل 8000 کیلوگرم در نظر گرفته شده است. لذا در مواردی که این میزان نیاز به اصلاح دارد تغییرات لازم از سوی اتحادیه و با نظارت آن شرکت و یا دفاتر نمایندگی شرکت با توجه به میزان پخت واقعی قابل انجام است، به طوری که سقف کل خرید استان افزایش نیابد.
15-    با توجه به بند 14، رسیدگی به میزان مصرف واحدهای صنف و صنعت توسط اداره کل هماهنگی توزیع و فروش انجام خواهد شد بنابراین در صورت نیاز با هماهنگی آن اداره کل نسبت به ظرفیت‌سنجی واحدهای صنف و صنعت اقدام شود.

 

                                     تاریخ:      چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧        ساعت:     ١٥:١٣

 


خروج
وزارت کشاورزی آمریکا تولید گندم تراریخته در این کشور را تایید کرد

به تازگی وزارت کشاورزی آمریکا با انتشار گزارشی از وضعیت تولید گندم در این کشور، وجود گندم های تراریخته در ایالت واشنگتن را تایید کرد. آمریکا از اواخر دهه ۹۰ میلادی به دنبال تولید بذر گندم تراریخته بوده است. این درحالیست که در سال ۲۰۱۳ بسیاری از کشورهای جنوب شرقی آسیا به دلیل گزارش تولید گندم‌های تراریخته در آمریکا، واردات گندم از این کشور را متوقف کردند.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۳,۵۴۲ up
chf فرانک سويس ۴۲,۹۹۰ down
sek کرون سوئد ۴,۴۹۸ up
nok کرون نروژ ۴,۹۵۰ up
dkk کرون دانمارک ۶,۴۰۳ up
inr روپيه هند ۶۰۴ eq
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۳۳۹ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۷۳۲ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۱۱۳ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۷۵ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۳ down
cad دلار کانادا ۳۱,۸۳۵ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۷,۷۱۰ up
zar راند ۲,۹۳۵ up
try لير ترکيه ۷,۲۷۵ up
rub روبل روسيه ۶۶۶ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۴۳ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۲۱۲ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۱ down
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۰۲۱ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۵۰,۰۴۶ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۷۶ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۷,۵۵۳ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۸۵۹ up
lyd دينار ليبی ۳۰,۳۵۲ up
cny یوان چين ۶,۱۰۸ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۶,۳۸۳ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۱۳۳ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۶,۲۹۰ up
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۸ down
eur یورو ۴۷,۸۰۰ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۱۲۰ up
gel لاری گرجستان ۱۵,۱۳۶ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۶۸ down
afn افغانی افغانستان ۵۲۳ up
byn روبل جديد بلاروس ۲۰,۵۷۰ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۷ up
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۱,۵۰۳ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۰ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۰ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

مقررات سخت بانکی پیش روی تولیدکنندگان رئیس هیأت مدیره شرکت نوفن تحکیم مطرح کرد:
بهبود کیفیت آرد در کارخانه‌های نان صنعتی به کمک بهبوددهنده رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های صنعتی کشور مطرح کرد:
رفع تحریم ها مساوی با افزایش توان صادراتی ایران مدیرعامل کارخانه آرد داران مطرح کرد :

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

.
.
.
مرشدی
.
 .
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.