صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  آغاز به کار سامانه آرد سایر مصارف از ابتدای دی‌ماه در کشور

  اختصاصی/ با توجه به آغاز به کار سامانه آرد سایر مصارف از ابتدای دی‌ماه در کشور شرکت بازرگانی دولتی ایران مفادی را تنظیم و رعایت و اجرای آنها را در فرایند اجرای سامانه ملزم دانسته و نیز به سراسر کشور ابلاغ گردیده است.

            

به گزارش غلات نیوز طبق قانون می‌بایست تمام عملیات فروش آرد کارخانجات در سامانه مذکور عرضه و ثبت گردد و هیچ عذری از اینکه کارخانه‌ای به هر نحوی خارج از سامانه اقدام به فروش آرد نماید مورد پذیرش نبوده و حکم توزیع خارج از شبکه مصرف و تخلف تلقی می‌گردد.
مواد اعلامی از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران به شرح ذیل می‌باشد؛
1-    با توجه به اینکه عرضه آرد کارخانجات بر مبنای گندم خریداری شده از شرکت غله و خدمات بازرگانی استان یا بورس کالا می‌باشد، بنابراین حداکثر میزان عرضه آرد با توجه به گندم در اختیار از محل‌های اعلامی می‌باشد.
2-    با توجه به بند یک و اینکه هنوز سامانه گسترش نوین (سیفا) با سامانه آرد سایر مصارف متصل نگردیده لذا تا زمان برقراری این اتصال می‌بایست مقدار فروش گندم به هر کارخانه علاوه بر سامانه گسترش نوین، در سامانه سایر مصارف نیز ثبت شود تا امکان عرضه آرد بر مبنای گندم خریداری شده توسط هر کارخانه فراهم گردد. یادآوری می‌گردد این موضوع صرفاً تا زمان اتصال سامانه‌ها به یکدیگر انجام می‌پذیرد و پس از اتصال، ضمن اطلاع‌رسانی، تبادل اطلاعات (فروش گندم به کارخانجات) از طریق سامانه‌ها به صورت سیستمی انجام خواهد شد.
3-    مقدار گندم عرضه شده در بورس (مصارف صنف و صنعت) توسط اداره کل هماهنگی توزیع و فروش در سامانه اختصاص و مدیریت می‌گردد.
4-    مقدار گندم فروخته شده (گندم 9000 ریالی مصارف نان) در سامانه گسترش نوین (سیفا) بایستی توسط آن شرکت یا دفاتر نمایندگی در سامانه سایر مصارف ثبت گردد.
5-    مانده حمل نشده گندم خریداری شده کارخانجاتی که تا تاریخ 1/10/97 تحویل کارخانجات نشده‌اند نیز علاوه بر مقدار خرید گندم جدید (موضوع بند 4) به عنوان گندم در اختیار کارخانه لحاظ شود.
6-    در صورت اطمینان از مانده گندم خریداری و حمل شده توسط کارخانه‌ای که هنوز مبادرت به تولید آرد آن ننموده یا آرد آن هنوز به فروش نرسیده، بر مبنای گندم محاسبه و به عنوان موجودی گندم اول دوره (1/10/97) لحاظ و با احتساب بندهای 4 و 5 در سامانه آرد سایر مصارف ثبت گردد.
7-    از آنجایی که قیمت خرید آرد مصرف‌کنندگان واحدهای صنف و صنعت شامل 9% ارزش افزوده می‌گردد، ضمن اطلاع‌رسانی یادآوری نمایید اطلاعات فروش آرد سامانه در اختیار سازمان امور مالیاتی استان‌ها نیز قرار خواهد گرفت.
8-    به منظور شروع عملیات فروش آرد در سامانه آرد سایر مصارف، نسبت به شارژ گندم آن استان بر اساس متوسط عملکرد و فروش آن شرکت در سامانه گسترش توسط اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان اقدام می‌گردد. لیکن چنانچه تقاضای واحدهای خبازی از کارخانه‌ای فراتر از سهمیه در نظر گرفته شده باشد نسبت به شارژ مجدد سهمیه آن کارخانه با رعایت میزان توان تولید اقدام شود.
9-    نظر به اینکه، سامانه مذکور بر اساس مقدار آرد فروخته شده و تبدیل آن به گندم عمل نموده و از سقف گندم خریداری شده هر کارخانه کسر می‌نماید لذا بایستی با رعایت مفاد بند 8 و 9 بخشنامه شماره 51914/05 مورخ 28/8/97 نسبت به فروش مجدد گندم به کارخانجات اقدام گردد.
10-    به منظور اعمال نظارت بر عملکرد کارخانجات آردسازی و واحدهای خریدار آرد (صنایع نان و غیرنان) توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، امکان ایجاد کاربری و رمز عبور از طریق شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی و دفاتر نمایندگی برای سازمان‌های مذکور فراهم گردیده است.
11-    در صورت مشاهده تخلف از سوی کارخانجات، مراتب به اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان گزارش تا اقدام لازم در جهت غیرفعال نمودن آن در سامانه به عمل آید.
12-    چنانچه واحد مصرف‌کننده آرد (واحد خبازی و ...) به هر دلیلی کد کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرد با مراجعه به اتحادیه و یا شرکت غله و خدمات بازرگانی یا دفاتر نمایندگی شرکت، نسبت به اخذ کد کاربری و رمز عبور جدید اقدام نماید.
13-    چنانچه کارخانجات آرد کد کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرده باشند، مراتب از طریق انجمن صنفی کارخانجات آرد به اداره کل هماهنگی و نظارت آرد و نان منعکس تا نسبت به رفع مشکل اقدام گردد.
14-    به منظور ساماندهی و میزان مصرف واقعی آرد واحدهای خبازی استان، دسترسی شرکت‌های غله و خدمات بازرگانی استان‌ها در سامانه آرد سایر مصارف باز شده بنابراین با توجه به اطلاعات اتحادیه‌های مربوطه از میزان مصرف واحدهای خبازی آن استان، میزان آرد مورد نیاز را استخراج و با مراجعه به سامانه آرد سایر مصارف در فیلد میزان آرد مصرف ماهیانه سقف خرید هر واحد را وارد نموده تا مصرف‌کنندگان آرد بر اساس آن نسبت به خرید آرد مورد نیاز اقدام نمایند. (شایان ذکر است در حال حاضر سقف مجاز خرید آرد برای هر واحد مصرف‌کننده 200 کیسه آرد در ماه معادل 8000 کیلوگرم در نظر گرفته شده است. لذا در مواردی که این میزان نیاز به اصلاح دارد تغییرات لازم از سوی اتحادیه و با نظارت آن شرکت و یا دفاتر نمایندگی شرکت با توجه به میزان پخت واقعی قابل انجام است، به طوری که سقف کل خرید استان افزایش نیابد.
15-    با توجه به بند 14، رسیدگی به میزان مصرف واحدهای صنف و صنعت توسط اداره کل هماهنگی توزیع و فروش انجام خواهد شد بنابراین در صورت نیاز با هماهنگی آن اداره کل نسبت به ظرفیت‌سنجی واحدهای صنف و صنعت اقدام شود.

 

                                     تاریخ:      چهارشنبه ٢٨ آذر ١٣٩٧        ساعت:     ١٥:١٣

 


خروج
پربازدیدترین

چین برای آمادگی مقابله با موج دوم کرونا غلات بیشتری ذخیره می‌کند

وزارت بازرگانی چین به منظور آمادگی برای موج دوم شیوع کرونا از تمام تاجران دولتی و خصوصی غلات و تولیدکنندگان مواد غذایی خواست مقادیر بالاتری دانه سویا و ذرت تولید‌ و ذخیره کنند.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۹/۰۳/۰۷
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۱,۷۱۹ up
chf فرانک سويس ۴۳,۴۵۰ up
sek کرون سوئد ۴,۳۵۵ up
nok کرون نروژ ۴,۲۳۳ up
dkk کرون دانمارک ۶,۱۷۰ up
inr روپيه هند ۵۵۶ up
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۶,۰۵۳ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۲۶,۰۶۱ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۹,۰۸۰ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۱۸ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۴ eq
cad دلار کانادا ۳۰,۴۴۹ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۵,۹۸۴ up
zar راند ۲,۴۱۳ up
try لير ترکيه ۶,۲۲۸ up
rub روبل روسيه ۵۹۴ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۲ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۷,۸۸۷ up
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۳ up
sgd دلار سنگاپور ۲۹,۶۱۳ up
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۴۹,۴۰۶ eq
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۲۶۱ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۳۰ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۴,۵۷۷ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۶۷۹ down
lyd دينار ليبی ۲۹,۶۵۴ down
cny یوان چين ۵,۸۶۹ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۱,۷۰۷ up
myr رينگيت مالزی ۹,۶۳۶ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۰۲۳ up
jod دينار اردن ۵۹,۲۴۰ up
eur یورو ۴۶,۰۱۷ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۱۸۵ up
gel لاری گرجستان ۱۳,۱۳۸ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۸۵۰ up
afn افغانی افغانستان ۵۴۹ up
byn روبل جديد بلاروس ۱۷,۴۸۸ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۸ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۲,۹۵۸ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۰۹۴ down
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۱,۹۶۶ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

رنگ آرد ملاک سبوس دار بودن آرد نیست مدیرکل غله و خدمات بازرگانی زنجان:
تلاش برای حفظ کیفیت در زنجیره گندم، آرد و نان مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان مطرح کرد؛
اشاعه فرهنگ نان کامل تنها به حرف نیست، باید عملیاتی شود نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان:
واسطه‌ها، دردسرساز تولید در گفت‌وگو با غلات نیوز مطرح شد:
کیفیت آرد در تبریز متوسط است مدیرکل غله آذربایجان شرقی:
سنگ‌اندازی‌های اداره دارایی شهرستان، دغدغه‌ای بزرگ برای ما مدیرعامل کارخانه آرد وحدت سراوان مطرح کرد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

پارس ترک
.
.

 

صوتی

شمس آذر
کنگان
سراوان
کوثر
پارس یزد
جوانه شوشتر
زرین خوشه
آذرغله
نارد
مرشدی
سنبل
فخر زنجان
گل ارد
اتحادیه
فجر سنندج
فدک رودان
مراوه
طراوت
ستاک
روشن نصر
ذهاب
آردیا
شریعت