صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  چرخ آسیاب گندمکاران نمی چرخد

  روزنامه رسالت در گزارش امروز خود به وضعیت کاشت گندم و قیمت خرید آن برای گندمکارن در سطح کشور پرداخته است.

            

به گزارش غلات نیوز از روزنامه رسالت، کاشتیم و کشتیم اما نه پولی داشت نه سودی، باز هم کاشتیم و کشتیم فقط پول کمتر از زحمت داشت، این بار کاشتیم اما نکِشتیم.
چون دیدند داخلی‌ایم و جذابیت خارجی ها را نداریم کاشتمان سوخت و رفتند از خارجی ها گندم وارد کردند بلکه جیب بیت‌المال را خالی کنند و چپ خودشان را پُر.
قصه چیدن پَر کشاورزان، جدید نیست. مردمان کم توقعی که خستگی شان با چای عصرانه‌ بعد از زحمت های
بسیار رفع می شود، تنها خواسته‌شان این است که همین دلخوشی کاشت و کشت گندم طلایی را از آن ها نگیرند.
اما ماجرا چیست؟
وزیر جهاد کشاورزی مورخ 3/11/1394 با استناد به ماده 16 قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی واردات گندم را ممنوع اعلام کرد، آن روزها تاکید می شد که منع واردات گندم "به جز ورود موقت طبق مقررات گمرکی که فقط برای صادرات است" کماکان به قدرت خود باقی ا‌ست.
این جمله منع واردات گندم به جز ورود موقت برای صادرات مصداق این است که واردات فقط برای
بالا سری‌ها، رو سری‌ها، تو دلی‌ها، رو چشمی‌ها و رانتی‌ها مجاز است قانونش هم کردیم که وارد کنیم تا بتوانیم صادر کنیم. اما بعد از این که واردات گندم به موجب ابلاغیه شماره 020/32943 ممنوع اعلام شد با وجود تاکید بر مستمر بودن این قانون گندم های وارداتی تا پشت در ترخیص گمرک‌های کشور هم آمدند، سلامی و خوش بشی کردند و گویا مرخص هم شدند.
با وجود این قانون که در بهمن ماه سال 94 ابلاغ شد، واردات گندم همچنان باقی‌ است.
گفت و گویی با یکی از گندم کاران کرمانشاهی داشتیم که می گفت نرخ خرید تضمینی گندم امسال 1350 تومان است اما گفته اند سال بعد 1600 تومان خواهد شد، که باز هم مبلغی نیست که با نرخ تورم رشد کرده باشد.
دولت گویا خیلی موافق افزایش نرخ خرید تضمینی نیست و می گوید این نرخ بیشتر از نرخ گندم وارداتی است و من می توانم گندم وارداتی با نرخی پایین تر برای صرفه جویی در بودجه وارد کنم. این تفکر دولت نسبت به تولید داخل و چرخیدن چرخ زندگی هزاران نفر از کشاورزان مثل این است که دولت بیرون گود ایستاده باشد و بگوید لنگش کن...
کشاورزان اما لنگ کردن را خوب بلدند، با وجودی که نرخ خرید تضمینی در واقع با نرخ تورم اعلام شده بانک مرکزی که در تبصره 6 قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب سال 1368 افزایش نداشته، اما کشاورزان خوب توانستند این تفاوت را لنگش کنند و چرخ آسیاب شان را در آفتاب و مهتاب و شب تاب بچرخانند.
وضعیت جالبی‌ است، مثل شعر محمدعلی بهمنی، شاعر بزرگ کشور، که:
رسیده ها چه غریب و نچیده می افتند
به پای هرز علف های باغ کال پرست
در ادامه وارد کردن این کالای استراتژیک، مثل این است که گرمای عشق و غذای خانگی را به این دلیل که شاید خرجش کمی بیشتر باشد با غذای آماده‌ ارزان تر عوض کنیم.
آبان 95 تیتر زدند: واردات گندم پس از 2 سال ممنوعیت همچنان ادامه دارد
آذر ماه 96 تیتر زدند: گندم با وجود ممنوعیت واردات، تا پشت دروازه گمرک های کشور آمد
3 الی 4 سال است که در بطن خبرها می‌گویند وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت چه دلیلی برای این واردات ممنوعه می آورند و این واردات چگونه تا پشت در گمرک‌ها آمده است؟
وزیر جهاد کشاورزی هم پاسخ دندان شکنانه ای دادند و گفتند به دنبال ایجاد مشکل در دولت نباشیم، منظور من از ممنوعیت واردات گندم میلیون تنی بوده.
ما کی دنبال ایجاد مشکل در دولت بودیم ما فقط منظورتان را متوجه نشدیم، وقتی خودتان قانون ممنوعیت صادر می کنید و خودتان دور می زنید، ما هم دنبال شما راه می افتیم نه دنبال مشکل!
قبل از انتشار تیترهای آبان و آذر مبنی بر ادامه دار بودن واردات، در 6 مهر ماه 1395 حجتی، وزیر جهاد کشاورزی دستور بررسی واردات گندم در زمان ممنوعیت را صادر کرد، بعد از آن هم علی اکبر مهر‌فرد، معاون وزیر جهاد کشاورزی با ارسال نامه ای به عسکری، رئیس کل گمرک‌، واردات گندم را ممنوع اعلام کرد.
زمان آن است مقداری آمار و ارقام بدهیم تا موضوع شفاف‌تر شود، برگردیم به سال 94 که وزیر جهادکشاورزی واردات گندم را ممنوع اعلام کرد، که البته به نظر می‌رسد واردات گندم ممنوع نشده، چراکه براساس آمار رسمی منتشر شده طی هفت ماهه نخست سال 95، 299 هزار و 532 تن گندم به ارزش 75 میلیون و 515 هزار دلار از 10 کشور مختلف به ایران وارد شده است.
آلمان با39/29 درصد بزرگ ترین صادرکننده و آمریکا کوچک‌ترین واردکننده با سهمی معادل 0/56 درصد، و اما نرخ گندم وارداتی در سال 1397 طبق گفته های رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران کشور اگر دولت بخواهد با ارز 4200 تومانی گندم وارد کند با توجه به نرخ جهانی این محصول، قیمت گندم وارداتی برای کشور در بنادر بیش از 1500 تومان تمام می شود.
به همین منظور با حسن برمکی، یکی از گندم‌کاران دزفول گفت و گویی داشتیم که در این مورد گفت: گندم های
ما امسال خرید تضمینی نداشت، سال گذشته خرید تضمینی به ما دادند، اکنون اما اگر هم تضمین خرید بدهند باز هم قیمت بسیار پایین است، یعنی مبلغی نیست که برای کشت گندم صرف داشته باشد، متاسفانه کشت گندم ما به سمت افول می رود، کشاورزان به سوی کشت های دیگر رو آورده اند و کاشت گندمی را رها کرده‌اند که مایحتاج سفره مردم است و نماد کل کشاورزی‌ ماست. او می گوید: قیمت خرید تضمینی برای ما بسیار کم است و حتی شرکت‌ها 2% هم از این مبلغ کم می کنند، قیمت خرید سال گذشته 1300 تومان بود که از بسیاری از کشاورزان حتی کم تر، حدود 1200 تومان می خریدند، این مشکلات کشاورز را نسبت به تولید گندم بی میل می کند و این سیاست طوری نیست که بتوانیم به خودکفایی گندم برسیم.
این کشاورز با بیان این که بعد از چندین ماه پول مان را مرحله ای می‌دهند، ادامه داد: 5 الی 6 سال پیش گندم مان را 2 تا 3 روز می فروختیم اما این روزها حتی
6 ماه هم شده که پولمان را نمی‌دهند یا مرحله ای
می دهند ما با همین پول ها مقداری کمک به کرمانشاه می کردیم به همین دلیل از وضع گندم کاری کرمانشاه هم مطلعیم، حتی به کشاورزان کرمانشاهی که زلزله زده است و نیازمند کمک است هم پول نمی دهند.
وی با اشاره به این که سم لیتری 5 هزار تومان بود
20 هزار تومان شد و اکنون لیتری 120 هزارتومان است، گفت: قیمت خرید تضمینی باید 1600 تومان به بالا باشد تا با این نرخ تورم برابری کند، اکنون ما نمی توانیم چرخ آسیاب هایمان را بچرخانیم، حتی ما با تحقیقات کشاورزی منطقه هم صحبت کرده ایم که بسیاری از مریضی هایی که امروز صعب‌العلاج هستند به دلیل همین سم و کودهای شیمیایی ا‌ست اما هیچ حمایت و مدیریتی هم نیست، ما باید حرف مان را به کجا بزنیم.
حسن برمکی می گوید: حتی گندم هم برای زکات فطریه مبلغی دارد اما از کشاورز که می خواهند بخرند مبلغی نصف قیمت آن، شاید هم کمتر می‌خرند و هیچ تضمینی هم برای خرید وجود ندارد، حتی
یک بار شخصی از گندم‌کاران منطقه، گندم برای خرید گرفت اما فرار کرد و رفت، مشکلات بی پایانی داریم که هیچ حمایت کننده ای برایمان نیست، این روزها حتی هزینه آب برای آبیاری زمین هایمان برای ما بسیار گران شده است.
او گفت و گو را با اشاره به قیمت بالای آب این‌گونه خاتمه می دهد: زمانی ما با سازمان آب مبلغی حدود 200 هزارتومان برای هزینه آب در ازای چند هکتار زمین قرارداد می‌بستیم، اما این روزها هزینه آب برای ما یک میلیون تومان یا بعضی مواقع بیشتر از یک میلیون تومان هم می شود، خدمات کشاورزی زمانی حمایت می کردند اما اکنون هیچ گونه حمایت یارانه ای و غیره وجود ندارد، ما همه چیز را آزاد می‌خریم، بسیاری از کشاورزان کشاورزی را رها کرده اند یا زمین ها را اجاره دادند و خانه نشین شده‌اند یا بسیاری از دوستان ما به دلیل سم پاشی های شیمیایی بیمار شده‌اند.
در پایان هم سعی داشتیم با اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی، گفت و گویی داشته باشیم با سوال هایی مبنی بر این که:
_قانون ممنوعیت واردات گندم سال 94 ابلاغ شد، چرا با وجود این ممنوعیت واردات همچنان پابرجاست؟
_طی تحقیق های انجام شده وضعیت گندم‌کاران بسیار سخت است، چرا که هزینه آب و هزینه های سم پاشی بعد از نوسانات اخیر بسیار زیاد شده و طبق گفته های خودشان کاشت گندم دیگر برایشان سودمند نیست، چرا که سم از لیتری 5 هزار تومان به 20 هزار تومان و اکنون هر یک لیتر 120 هزار تومان است و خرید تضمینی، از بسیاری از گندم کاران صورت نگرفته است و نرخ خرید تضمینی طبق گفته های آن ها 1250 تا 1350 تومان طی سال های
96 و 97 بوده در صورتی که با نرخ تورم و بررسی ها
نرخ خرید تضمینی باید 1600 تا 1700 تومان باشد، نظر ایشان را جویا شویم که تنها گفتند: موارد گفته شده حاکی از اطلاعات ناکافی تهیه کننده می باشد.
با توجه به آمار و ارقام و گفت و گوی واقعی با کشاورزان گندم‌کاران این گزارش را تهیه کردیم و امید است وضعیت آن ها اندکی بهبود یابد.

 

                                     تاریخ:      شنبه ١٧ آذر ١٣٩٧        ساعت:     ١١:٠٠

 


خروج
در فصل خرید امسال مشوقه‌هایی برای کشاورزان لحاظ خواهد شد

دکتر یزدان سیف اظهار کرد: دولت در تلاش است تا در فصل خرید آتی، مشوقه‌هایی را برای قشر کشاورز لحاظ کند از جمله اینکه امسال مطالبات کشاورزان صد درصد به صورت نقدی پرداخت شود و همچنین کرایه حمل و جایزه پاکی به آن‌ها تعلق گیرد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۴,۹۷۸ down
chf فرانک سويس ۴۱,۶۸۲ up
sek کرون سوئد ۴,۴۸۳ eq
nok کرون نروژ ۴,۸۶۳ up
dkk کرون دانمارک ۶,۳۵۴ up
inr روپيه هند ۶۰۳ eq
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ eq
kwd دينار کويت ۱۳۸,۱۰۴ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۰,۰۳۶ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۷,۷۳۶ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۱ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ up
cad دلار کانادا ۳۱,۴۲۹ up
nzd دلار نيوزيلند ۲۸,۷۲۹ down
zar راند ۲,۹۲۰ down
try لير ترکيه ۷,۶۹۴ down
rub روبل روسيه ۶۴۱ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۳۱ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۶۴۰ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۴ eq
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۹۶۰ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۵۰,۰۴۲ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۴۸ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۷,۵۰۲ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۵۹۵ down
lyd دينار ليبی ۳۰,۲۸۲ up
cny یوان چين ۶,۲۶۰ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۲,۷۱۷ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۲۶۸ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۷,۱۱۰ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ down
eur یورو ۴۷,۳۹۷ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۱۰۸ up
gel لاری گرجستان ۱۵,۶۲۶ up
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۴۲ down
afn افغانی افغانستان ۵۵۸ down
byn روبل جديد بلاروس ۱۹,۶۵۵ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۸ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۷۹,۶۴۲ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۰ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۱ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

بهبود کیفیت آرد در کارخانه‌های نان صنعتی به کمک بهبوددهنده رئیس اتحادیه تولیدکنندگان نان‌های صنعتی کشور مطرح کرد:
رفع تحریم ها مساوی با افزایش توان صادراتی ایران مدیرعامل کارخانه آرد داران مطرح کرد :
تحولي بزرگ در حوزه گندم ، آرد و نان با ورود دولت الكترونيك رئيس انجمن صنفي كارخانجات آرد استان اصفهان مطرح كرد :
اجرای دقیق برنامه حمل و تخصیص گندم متناسب با میزان مصرف هر استان مدیر آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور تأکید کرد:
گمرک جمهوری اسلامی ایران شرایط واردات گندم عبور موقت را تسهیل بخشد سیف در گفت‌وگوی اختصاصی با غلات نیوز تأکید کرد:
کیفیت پایین گندم‌های دریافتی از سیلوی بخش خصوصی مدیرعامل کارخانه آرد کرج (کردان):

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد داران
زر
آذر غله
مرشدی
کارخانه آرد هرندی
مراوه تپه
 صنایع پخت مشهد
 سنبل ماهدشت
کیسه نان
شهاب کیا آرمان
مریانجکار
جوانه شوشتر
پویان صنعت
گل آرد زاگرس
آشخانه
شمس آذر