صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست تجارب جهانی چه می گوید؟

  تاثیر مثبت بازارهای مشتقه بر رشد و پویایی اقتصادی

  هدف از این مقاله بررسی تاثیر بازارهای مشتقه بر رشد اقتصادی در 6 اقتصاد عمده جهان (اتحادیه اروپا، ایالات متحده، ژاپن، چین، هند و برزیل) در دوره 2014-2002 است. برای انجام این کار، داده‌های پانل پویا با روش GMM (گشتاورهای تعمیم یافته ) تخمین زده می شود.

            

 طبق یافته های این مطالعه، در این کشورها بازار مشتقات تأثیر مثبتی بر رشد اقتصادی داشته است. این مقاله چندین راهکار برای ترویج استفاده از بازارهای مشتقه برای کمک به رشد اقتصادی پیشنهاد می کند که چکیده آن را می خوانید.
معرفی

رابطه بین بخش مالی و رشد اقتصادی یک موضوع حائز اهمیت است که در طیف گسترده ای از مقالات پژوهشی، نظری و تجربی، مورد بررسی قرار گرفته است. بسیاری از این مقالات بر تأثیر بخش مالی بر رشد اقتصادی تمرکز دارند. مطالعات پیشگامی که نقش بخش مالی را در پویایی اقتصاد برجسته می کنند عبارتند از: ویکسل (1934)، شومپتر (1954) و گلدسمیت (1969) که دریافتند که سیستم مالی به عنوان موتور حرکتی فعالیت اقتصادی عمل می کند.

از سوی دیگر، لوین (1991) اشاره می کند که بازارهای سهام، سرمایه گذاری های بلندمدت را تسهیل کرده و به کاهش ریسک کمک می کنند و به طور همزمان نقدینگی را برای سرمایه گذاران و تامین مالی و سرمایه را برای شرکت ها فراهم می آورند و نتیجتاً، بازارهای سهام به رشد اقتصادی کمک می کنند. علاوه بر این، لوین و زرووس (1998) تأکید می کنند که تعداد قابل توجهی از مطالعات تجربی از وجود رابطه بین بازارهای سرمایه و رشد اقتصادی در دراز مدت پشتیبانی می کند.

بازارهای مشتقه در دهه های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته اند. در دسامبر 2008 حجم معاملات قراردادهای مشتقه در سراسر جهان تقریبا 592 تریلیون دلار بود که بسیار بالاتر از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده (بزرگترین اقتصاد جهان) در سال 2007 - معادل 13.8 تریلیون دلار- بود. بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS)، در سال 2003، حدود 92 درصد از 500 شرکت بزرگ جهان از ابزارهای مشتقه برای مدیریت ریسک به ویژه روش ریسک نرخ بهره، استفاده کردند. بازارهای مشتقه، نه تنها یک بازار عظیم به شمار می رود، بلکه به طور چشمگیری در حال رشد است به طوریکه براساس آمارها در دوره 1998-2014 قراردادهای مشتقه بیش از هفت برابر افزایش یافته است.

نقش بازارهای مشتقه در افزایش رشد اقتصادی توسط نویسندگانی نظیر سیل (1997)، بلوچ و آریف (2007)، ساندارام و داس (2011)، ساندارام (2013) سیپکو (2011)، رابا و همکاران (2014) تحلیل شده است. اکثر این مطالعات رابطه مثبتی بین توسعه بازارهای مشتقه و رشد اقتصادی پیدا کرده اند؛ با این حال، تحلیل جهانی در رابطه با چنین رابطه ای هنوز انجام نشده است. این مقاله پژوهشی، بررسی تاثیر بازارهای مشتقه بر رشد اقتصادی در 6 اقتصاد عمده جهان (اتحادیه اروپا، ایالات متحده، ژاپن، چین، هند و برزیل) را بررسی می کند. به طور مشخص، تاثیر متغیرهایی نظیر حجم بازارهای مشتقه بر دلار آمریکا و حجم بازارهای مشتقه به عنوان سهمی از تولید ناخالص داخلی بر رشد اقتصادی در طول دوره 2014-2002 ارزیابی می شود. ما از مدل داده‌های پانل پویا با اطلاعات دریافتی از بانک جهانی و انجمن صنایع آینده (FIA) برای تولید شواهد تجربی درباره رابطه بین بازارهای مشتقه و رشد اقتصادی استفاده می کنیم. در نهایت، بر اساس نتایج مدل اقتصادسنجی، توصیه های متعددی در مورد استفاده از بازار مشتقات برای تحریک رشد اقتصادی ارائه می دهیم.

بازارهای مشتقه و رشد اقتصادی

ابزارها و قراردادهای مشتقه رشد چشمگیری در بازارهای بورسی و سازمان یافته و همچنین در بازارهای خارج از بورس و یا سازمان نیافته داشته اند. این ابزارها از طریق مکانیزم به اشتراک گذاری ریسک، فرصت های سرمایه گذاری با بازده بالقوه بالاتر از آنچه که در بازار اوراق قرضه و سهام وجود دارد، ارائه می دهند. محصولات مشتقه ابزارهای مالی هستند که قیمت آن به سایر متغیرهای اساسی مانند قیمت سهام و شاخص ها، نرخ بهره، نرخ ارز، قیمت کالاها و غیره بستگی دارد. یعنی ابزارهای مشتقه، ابزارهای مالی مرتبط با دارایی پایه هستند و ابزار مفیدی برای پوشش ریسک نوسانات قیمت در محیط های ناپایدار به شمار می آیند. به طور کلی، آنها شرایط زیر را برآورده می کنند: 1) ارزش آنها براساس ارزش زمانی پول است که در بخش خاصی از قرارداد بیان نشده است؛ 2) آنها نیازمند سرمایه اولیه خالص کم (به طور قابل توجهی کمتر از سرمایه گذاری مورد نیاز برای خرید دارایی های اساسی) و گاهی اوقات حتی هیچ سرمایه گذاری هستند؛ و 3) آنها در یک تاریخ آینده تسویه می شوند.

اثرات و پیامدهای بازارهای مشتقه در یک اقتصاد می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد. بسیاری از محققان در زمینه مکانیسم های به اشتراک گذاری ریسک تمرکز می کنند و ابزارهایی را برای شرکت ها به منظور مقابله با شرایط اقتضایی و احتمالی و همچنین دستیابی به اطلاعات بهتر در بازارهای مالی فراهم می آورند. البته برخی از محققان نیز بر مضرات مرتبط با بازارهای مشتقه و نقش آنها در جذب واسطه ها تمرکز می کنند. در هر صورت، بازارهای مشتقه در دهه های گذشته رشد چشمگیری داشته اند، اگر چه سود حاصل از بازارهای مشتقه می تواند بسیار بزرگتر باشد. البته، ابزارهای مشتقه ممکن است در دستیابی به تخصیص کارآمد ریسک در کل اقتصاد نیز کمک کنند. آنها همچنین در ایجاد بازار برای ارائه فرصت های جدید برای سرمایه گذاران مفید هستند. علاوه بر این، مشتقات اطلاعات را به بازارهای مالی ارائه می دهند و بنابراین نقش مهمی در کاهش نوسانات آینده در بازارهای مالی جهانی ایفا می کنند. در نهایت، بازار مشتقات به شرکت کنندگان کمک می کند تا انتظارات مربوط به قیمت دارایی های پایه را به منظور مدیریت ریسک ناشی از تغییرات قیمت شکل دهند و در نتیجه در روند تصمیم گیری های آینده تسهیل ایجاد کنند.

تعدادی از نویسندگان دیگر، علیرغم مزایای بالقوه که ابزارهای مشتقه می توانند به شرکت ها، سرمایه گذاران و کل اقتصاد ارائه دهند، بر روی زیان های مربوط به بازارهای مشتقه تمرکز می کنند. ابزارهای مشتقه، من جمله قراردادهای آپشن، پیمان های آتی، قراردادهای آتی و سوآپ می توانند برای شرکت ها و همچنین سرمایه گذاران دولتی و خصوصی فرصت هایی را فراهم آورند که ممکن است در غیر این صورت در دسترس نباشند. مشتقات به تخصیص ریسک بین سرمایه گذاران و بنگاه ها کمک می کنند و می توانند هزینه های تنوع بخشی به پورتفولیو را کاهش دهند. علاوه بر این، قیمت ابزارهای مشتقه ممکن است اطلاعاتی را برای معامله گران آشکار کند که می تواند به ایجاد بازارهای مالی پایدارتر کمک کند. در نهایت، بلوچ و آریف (2007) رابطه ای را بین بازارهای مشتقه و رشد اقتصادی پیدا کردند که نشان می دهد اگر نقدینگی کافی در بازار نقدی پایه وجود داشته باشد، می توان معامله ابزارهای مشتقه را حفظ کرد و و این ابزارها از طریق انتقال ریسک می توانند نقش مهمی را در رشد اقتصادی ایفا کنند.

سیپکو (2011) ارتباط بین توسعه بازار مشتقات و اقتصاد واقعی را بررسی می کند. او تأکید می کند که حجم معاملات بازار مشتقات در دهه های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته و این افزایش به طور با اهمیتی بازارهای مالی جهانی را تحت تاثیر قرار داده است. نویسنده همچنین رشد کلی تولید ناخالص داخلی اسمی و واقعی را با بازار مشتقات جهانی و به ویژه بازار فرابورسی (OTC) مقایسه می کند.

به طور خلاصه، بازارهای مشتقه در دهه های اخیر به طور چشمگیری رشد کرده اند و به معامله گران کمک کرده اند تا ریسک هایی را علیه رویدادهای غیرمنتظره و توزیع ریسک بین شرکت ها و سرمایه گذاران را پوشش دهند. آنها اطلاعات کامل تری در بازار ارائه می دهند که قدرت تصمیم گیری شرکت ها را افزایش می دهد. تأثیرات منفی کوتاه مدت آنها در مقایسه با تأثیرات مثبتی که در طولانی مدت دارند، قابل قیاس نیست. انتظاراتی که بازارهای مشتقات برآورده می کنند، همراه با مدیریت ریسک مناسب، ممکن است به ثبات در آینده کمک کند تا شرکت ها بتوانند با اقدامات به موقع برای سرمایه گذاری در آینده در تمام بخش ها گسترش یابند و به رشد اقتصادی درازمدت کمک کند.

تجزیه و تحلیل نتایج تجربی

هدف این مطالعه، ایجاد یک مدل داده‌های پانل پویا است که به ما این امکان را می دهد تا رابطه بین بازارهای مشتقه و رشد تولید ناخالص داخلی سرانه را در یک نمونه از 6 اقتصاد عمده جهان بررسی کنیم. در این مطالعه سال های 2014-2002 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است که مجموعا 78 مشاهدات، 6 گروه و 13 سال را ارائه می دهد.

در این مطالعه مدل تفاوت GMM برای توضیح تأثیر بازارهای مشتقه بر رشد اقتصادی انتخاب شده است. برآوردهای این مدل نشان می دهد که بازار مشتقه با تولید ناخالص داخلی رابطه مثبت دارد. برآوردهای GMM نشان می دهد که افزایش 1 درصد از حجم معاملات بازارهای مشتقه، در تولید ناخالص داخلی سرانه در کشورهایی که اهداف این مطالعه در طول سال های 2002 تا 2014 بود، 0.17 درصد تاثیر می گذارد؛ ببراساس این تحقیق تاثیر بازار مشتقه در اقتصاد واقعا مهم است. این امر می تواند به این دلیل باشد که بازارهای مشتقه ممکن است به شکل گیری انتظارات قیمت دارایی ها در آینده کمک کنند. این انتظارات با مدیریت ریسک مناسب می تواند از طریق اقدامات پیش بینی شده برای سرمایه گذاری های آینده به ثبات و گسترش شرکت ها در آینده کمک کند که این خود تاثیر مثبتی بر فعالیت اقتصادی در بلندمدت دارد.

نتیجه گیری

شواهد تجربی ارائه شده در این تحقیق نشان می دهد که بازارهای مشتقه ممکن است تأثیرات عمده ای بر رشد اقتصادی داشته باشند. تلاش های بیشتر برای توسعه بازارهای مشتقه، به تقویت فعالیت اقتصادی کمک می کند و بنابراین رفاه جامعه را بهبود می بخشد.

این مقاله پژوهشی از تحلیل گرافیکی و آماری برای نشان دادن رابطه مثبت بین افزایش حجم بازار مشتقات و واقعی و تولید ناخالص داخلی سرانه در 6 اقتصادهای بزرگ جهان استفاده می کند. برآوردهای استاتیک و پویا از تجزیه و تحلیل داده های پانل اهمیت تاثیر حجم بازار مشتقات بر روی رشد اقتصادی را نشان می دهد. تاثیر حجم بازارهای مشتقه در رابطه با رشد تولید ناخالص داخلی در برخی از اقتصادهای بزرگ جهان، مورد تحلیل قرار گرفت. شواهد تجربی ارائه شده، فرضیه اصلی را مورد تایید قرار داد به طوری که افزایش حجم بازارهای مشتقه تاثیر مثبتی بر رشد اقتصادی در دوره 2014-2002 داشته است. با توجه به این تحقیق، توصیه می شود که تصمیم گیرندگان سیاست های اقتصادی باید ابزار و انگیزه هایی را برای تشویق بازارهای مشتقه و افزایش رشد اقتصادی ارائه کنند تا به توسعه اقتصادی و بهبود رفاه کمک کنند. توسعه بازارهای مشتقه باید یک هدف کلیدی برای سیاست گذاران و تصمیم گیران برای ترویج رشد اقتصادی و رفاه باشد. بنابراین، اجرای کلیه اقدامات قانونی لازم برای از بین بردن معاملات غیر شفاف با محصولاتی از مشتقات خاص لازم است تا اقتصاد جهانی را به مسیر پایدار رشد اقتصادی قوی و متعادل تبدیل کند.

در نهایت، یک سوال در زمینه مشابه ایجاد می شود؛ آیا بازارهای مشتقه رشد اقتصادی را پیش بینی می کنند؟

 

                                     تاریخ:      چهارشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٧        ساعت:     ١٠:٥٠

 


خروج
پربازدیدترین

۱۳ میلیارد تومان کرایه حمل به گندمکاران کشور پرداخت شد

معاون وزیرجهاد گفت:در خرید تضمینی سال‌جاری از محل صرفه جویی، با پرداخت ۱۳ میلیارد تومان کرایه حمل به اقتصاد گندمکاران کشور کمک کردیم.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۷/۱۰/۲۷
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۴,۰۵۶ up
chf فرانک سويس ۴۲,۳۴۷ down
sek کرون سوئد ۴,۶۶۴ down
nok کرون نروژ ۴,۹۱۱ down
dkk کرون دانمارک ۶,۴۰۶ down
inr روپيه هند ۵۸۹ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۷ down
kwd دينار کويت ۱۳۸,۴۶۶ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۰,۰۷۷ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۵۲۲ down
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۵ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۳۵ down
cad دلار کانادا ۳۱,۶۲۷ down
nzd دلار نيوزيلند ۲۸,۳۴۶ down
zar راند ۳,۰۶۱ up
try لير ترکيه ۷,۸۳۶ up
rub روبل روسيه ۶۳۴ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۹ down
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۵ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۰,۰۵۲ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۱ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۷۰۲ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۹۵۷ down
bdt100 يکصد تاکای بنگلادش ۵۰,۱۰۷ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۰۲ down
mmk کيات ميانمار (برمه) ۲۸ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۶۳۰ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۶۵۱ up
lyd دينار ليبی ۳۰,۴۱۷ up
cny یوان چين ۶,۲۰۷ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۲,۶۰۴ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۲۱۱ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۷,۴۴۲ down
jod دينار اردن ۵۹,۲۳۹ down
eur یورو ۴۷,۸۱۵ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۱۳۵ up
gel لاری گرجستان ۱۵,۷۵۱ down
idr1000 يک هزار روپیه اندونزی ۲,۹۶۲ down
afn افغانی افغانستان ۵۵۹ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۹,۵۱۱ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۳ eq
php100 يکصد پزوی فيليپين ۸۰,۳۴۷ down
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۱ down
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
tmt منات جدید ترکمنستان ۱۲,۰۰۱ down
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

تحولي بزرگ در حوزه گندم ، آرد و نان با ورود دولت الكترونيك رئيس انجمن صنفي كارخانجات آرد استان اصفهان مطرح كرد :
اجرای دقیق برنامه حمل و تخصیص گندم متناسب با میزان مصرف هر استان مدیر آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک کشور تأکید کرد:
گمرک جمهوری اسلامی ایران شرایط واردات گندم عبور موقت را تسهیل بخشد سیف در گفت‌وگوی اختصاصی با غلات نیوز تأکید کرد:
کیفیت پایین گندم‌های دریافتی از سیلوی بخش خصوصی مدیرعامل کارخانه آرد کرج (کردان):
87 درصد از نانوایان حجیم در کشور کارت بهداشت معتبر دارند رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی وزارت بهداشت:
نگاه ما به آکادمی نان ایران، نگاهی ملی است مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد زرین خوشه
آذر غله
گروه صنعتی بهمنی
نان سحر
کارخانه آرد کرج کردان
خبرنگار
بهبود دهنده رازی
ارد جوانه شوشتر
گل آرد زاگرس