صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  اتحادیه‌های صنفی در برگزاری دوره‌های آموزشی نانوایان چه نقشی دارند؟!

  اختصاصی/ در کنار وظایف و اختیاراتی که در قانون نظام صنفی برای اتحادیه‌های صنفی لحاظ شده، ایجاد تسهیلات لازم به صورت مستقل یا با کمک سازمان‌های دولتی یا خصوصی به منظور آموزش افراد صنفی، از وظایفی است که اتحادیه‌های سراسر کشور ملزم به انجام آن هستند اما برخی از آن رد شده‌اند و برخی از اتحادیه‌های کشور در صنف نانوایان به این وظیفه‌شان عمل کرده‌اند.

            

منابع درآمدی اتحادیه‌های صنفی از حق عضویت افراد شاغل در صنف، دریافت حق خدمات از سوی اعضای صنف، کمک‌هایی از سوی اتاق اصناف با تصویب کمسیون نظارت و اهدای هدایا و اعانات تامین می‌شود و با این حساب، اتحادیه‌ها نمی‌توانند آن‌طور که خودشان می‌گویند، از ارائه تسهیلات به نانوایان، عاجز باشند.
به گفته اکثریت نانوایان هم اتحادیه‌ها در قبال دریافت حق عضویت، خدماتی به آ‌ن‌ها ارائه نمی‌دهند. اگر این‌چنین است پس وجود اتحادیه‌های صنفی چه ضرورتی دارد؟

سالانه علاوه بر نمایشگاه ایبکس در ایران، نمایشگاه‌های متعددی درخصوص صنعت نان در سایر کشورهای جهان برگزار می‌شود اما متاسفانه نانوایان از حضور در این نمایشگاه‌ها بی‌نصیب می‌مانند و اتحادیه‌ها که وظیفه ساماندهی این امر و مهیا نمودن شرایط را برای حضور نانوایان در این نمایشگاه‌ها دارند، هیچ اقدامی نمی‌کنند.

آموزش که یکی از الزامات صنف نانوایی است، چند سالی است در کشور نادیده گرفته شده و ورود افراد غیرفنی به حرفه مهم خبازی، از دلایل افت کیفیت نان در سطح کشور به شمار می‌آید. همان‌طور که ذکر شد، برگزاری دوره‌های آموزشی نانوایان، در قانون نظام صنفی به عنوان یکی از وظایف اتحادیه‌ها ذکر شده اما با اینکه اتحادیه‌ها برای ارائه خدمات آموزشی به اعضای صنف، حق عضویت دریافت می‌کنند، متاسفانه خدماتی بابت این امر مهم به نانوایان ارائه نمی‌شود و در اغلب استان‌ها از برگزاری آخرین دوره آموزشی برای نانوایان چند سالی می‌گذرد...

رئیس یکی از اتحادیه‌های خبازان کشور در خصوص عدم برگزاری دوره‌های آموزشی نانوایان در آن استان بیان کرد: منبع درآمد اتحادیه از طریق دریافت حق عضویت از اعضای اتحادیه تامین می‌شود و حق عضویت سالانه افراد طبق محاسبه، 400 هزار تومان می‌شود اما پرداخت چنین مبلغی از توان نانوا خارج است و حتی کمتر از نصف این هزینه را پرداخت می‌کند. متاسفانه حتی بودجه‌ای تامین نمی‌شود که بتوانیم حقوق اعضای هیات مدیره را پرداخت کنیم چه برسد به اینکه بودجه‌ای برای آموزش نانوایان اختصاص دهیم.
وی ادامه داد: با توجه به سطح درآمد اتحادیه در طول یک سال، ما فقط می‌توانیم مبلغ یک میلیون تومان را برای آموزش نانوایان در مدت یک سال اختصاص دهیم که قطعا این هزینه پاسخگو نیست و برای برگزاری هر دوره حداقل 2 الی 3 میلیون تومان بودجه لازم است. متاسفانه اعضای اتحادیه هم حق عضویتشان را به سختی پرداخت می‌کنند و اعضای صنف هنوز در پرداخت حق عضویت خود در سال 95، به اتحادیه بدهکار هستند.

مصیب بهرامی، رئیس اتحادیه نانوایان استان قزوین با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی به طور مستمر در استان قزوین خاطرنشان کرد: آموزش نانوایان به طور مرتب در قزوین برگزار می‌شود. این مسأله در قانون نظام صنفی آمده و ما هم مجبور به اجرای آن هستیم. در واقع 15درصد از درآمد ماهیانه اتحادیه، به آموزش نانوایان اختصاص داده شده است.
بهرامی ادامه داد: از مربیان بهداشت و سازمان فنی و حرفه‌ای برای آموزش نانوایان استان دعوت می‌شود سپس نانوایان در اتاق اصناف آزمون نهایی خواهند داد که البته این آموزش مختص نانوایان تازه وارد خواهد بود ضمن اینکه نانوایان قدیمی هم هر 5 سال یک بار به منظور تمدید پروانه کسب نانواییشان باید آموزش‌های لازم را ببینند. در مجموع، برگزاری دوره‌های آموزشی نانوایان در استان به صورت گروهی و ماهیانه به اجرا در می‌آید.

رئیس اتحادیه نانوایان استان قزوین گفت: منبع درآمد اتحادیه در استان قزوین از محل صدور پروانه کسب نانوایی و دریافت حق عضویت سالانه از اعضای صنف تامین می‌شود اگرچه اعضا با اخطار و تاخیر این هزینه را پرداخت می‌کنند. در برخی استان‌های کشور که اتحادیه، درآمد چندانی ندارد و ارائه خدمات از جمله برگزاری دوره‌های آموزشی از توانش خارج است، اتحادیه‌ها باید با یکدیگر ادغام شوند.
جعفریان، رئیس اتحادیه نانوایان سمنان درباره وضعیت آموزش نانوایان این استان بیان کرد: اتحادیه هرسال بودجه‌ای را به منظور آموزش نانوایان تدوین می‌کند و آموزش‌ها در استان سمنان به صورت حضوری و مداوم در محل نانوایی‌ها انجام می‌شود که در واقع آموزش ضمن کار، موثرترین نوع آموزش است.

اگرچه درآمد اتحادیه ناچیز است اما تلاش می‌کنیم بودجه‌ای به منظور استمرار آموزش نانوایان تامین کنیم. ضمن اینکه در کنار آموزش‌های ضمن کار، هر دو ماه یا یک ماه یک بار، یک جلسه آموزشی هم برای اعضای صنف برگزار و موارد آموزشی در این جلسه عنوان خواهد شد.
جعفریان افزود: در کنار اتحادیه خبازان استان که خدماتی را بابت آموزش نانوایان ارائه می‌دهد، سازمان فنی و حرفه‌ای استان سمنان نیز در این زمینه فعال است و بدین منظور یک نانوایی با تجهیزات و امکانات کامل در این سازمان تاسیس گردیده و نانوایان را آموزش می‌دهد.

 

 

                                     تاریخ:      سه شنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٧        ساعت:     ١٠:٠٦

 


خروج
ژاپن فروش گندم کانادایی را تعلیق نمود

اختصاصی/ وزیر کشاورزی ژاپن اذعان نموده است که این کشور پس از مشاهده نمونه‌های دستکاری ‌شده ژنتیکی در غلات کانادا، مناقصه و فروش گندم این کشور را تعلیق نموده است.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
usd دلار آمريکا ۴۲,۴۴۰ up
gbp پوند انگليس ۵۶,۳۲۲ up
chf فرانک سويس ۴۲,۷۸۰ up
sek کرون سوئد ۴,۸۱۷ down
nok کرون نروژ ۵,۲۲۸ up
dkk کرون دانمارک ۶,۶۳۱ up
inr روپيه هند ۶۲۴ up
aed درهم امارات ۱۱,۵۵۷ up
kwd دينار کويت ۱۴۰,۲۰۹ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۵,۲۳۵ down
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۶۳۷ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۴۰۷ up
omr ريال عمان ۱۱۰,۳۷۷ up
cad دلار کانادا ۳۲,۱۲۵ down
zar راند ۳,۰۹۴ down
try لير ترکيه ۹,۰۱۱ up
rub روبل روسيه ۶۷۰ down
qar ريال قطر ۱۱,۶۶۰ up
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۶۸ down
syp لير سوريه ۸۳ eq
aud دلار استراليا ۳۱,۴۵۳ down
sar ريال سعودی ۱۱,۳۱۸ up
bhd دينار بحرين ۱۱۲,۸۷۴ up
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۴۱۵ up
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۶۵۹ up
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۸,۸۱۸ up
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۹۵ up
lyd دينار ليبی ۳۱,۲۶۵ up
cny یوان چين ۶,۵۸۴ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۲۹,۹۴۵ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۶۱۸ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۸,۴۶۷ up
eur یورو ۴۹,۴۰۸ up
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۲,۵۱۱ down
afn افغانی افغانستان ۵۹۴ eq
byn روبل جديد بلاروس ۲۱,۱۴۵ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۹۴۵ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۶۶۹ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۵۰ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

پایلوت طرح غنی‌سازی آرد با ویتامین D به زودی در کشور انجام خواهد شد رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور:
شرکت بازرگانی دولتی گندم اختلاط شده را در بورس ارائه دهد دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های آرد استان خراسان رضوی:
نان گران می‌شود رئیس اتحادیه نانوایان حجیم و نیمه‌حجیم:
نان امروز شعار است اما دغدغه مسئولین نیست نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی:
مصرف بسیار کم‌رنگ خمیرمایه در واحدهای نان سنتی دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه ایران مطرح کرد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد زرین خوشه
کارخانه آرد آذر غله
ماشین سازی مرشد گوهر
گروه صنعتی بهمنی
نان سحر
کارخانه آرد کرج کردان
خبرنگار
بهبود دهنده رازی
ارد جوانه شوشتر