صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست غلات نیوز از وضعیت مراکز تعاون روستایی در کشور گزارش می‌دهد؛

  مسئولین، لطفا سری به مراکز تعاون روستایی بزنید!

  به گزارش غلات نیوز درحال حاضر بخش عمده خرید گندم در کشور توسط مراکز تعاون روستایی صورت می‌گیرد که البته باید گفت برخی از این مراکز زیان‌ده هستند و به دلایلی که در این گزارش آمده حذف آنها از چرخه خرید گندم، نه تنها ضربه‌ای وارد نمی‌کند بلکه بسیار هم ضروری است.

            

سیلوهای استاندارد و مکانیزه بخش خصوصی، مدت‌ها خالی مانده‌اند اما مراکز غیر استاندارد تعاون روستایی حتی تا مدت یک سال هم ذخیره گندم دارند و تخلیه نمی‌شوند و در این مدت بابت نگهداری غیر استاندارد و تخریب گندم، از دولت دستمزد هم می‌گیرند! مسئولین دولتی مدعی هستند که شرکت‌های تعاون روستایی هزینه‌ای بابت نگهداری گندم از آن‌ها دریافت نمی‌کنند درحالی‌که باید گفت این مراکز، هم دستمزد خرید گندم را می‌گیرند و هم دستمزد ذخیره‌سازی را! با این حساب وجود مراکز تعاون روستایی برای دولت نه تنها فایده و سودی ندارد بلکه زیان‌آور هم است. حال سوال این است که چرا دولت هیچ اقدامی برای حذف این مراکز زیان‌ده نمی‌کند؟! با ایجاد سیلوهای بخش خصوصی انتظار می‌رفت که دیگر نیازی به مراکز تعاون روستایی نباشد و قاعدتا این مراکز باید حذف می‌شدند اما این اتفاق نیفتاد.

رضا علیرضایی، رئیس انجمن صنفی کارخانه‌های آرد استان خوزستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: موافق صد درصدی حذف مراکز تعاون روستایی از چرخه خرید گندم هستیم. متأسفانه چون انگشت کشاورز زیر دندان مراکز تعاون روستایی است، این مراکز کشاورزان را وادار می‌کنند تا گندمشان را تحویل آنها دهند. اولین گزینه کشاورز هم برای تحویل گندم، نزدیک‌ترین محل به مزرعه‌اش است و مراکز تعاون روستایی در نزدیک‌ترین محل به مزارع کشاورزی واقع شده‌اند. کشاورز انگیزه‌ای ندارد که مسافتی 20 کیلومتری را طی کند تا گندمش را به مراکز استاندارد تحویل دهد. متأسفانه مراکز تعاون روستایی، هم گندم کیفی کشاورز و هم گندم نامرغوب دلال را تحویل می‌گیرند و با هم اختلاط کرده و تحویل کارخانه‌ها می‌دهند.

دولت به کشاورز کرایه حمل دهد تا ترغیب شود گندمش را به مراکز استاندارد تحویل دهد
علیرضایی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که دولت بابت حمل گندم به کشاورز کرایه حمل دهد تا ترغیب شود گندمش را به مراکز استاندارد تحویل دهد. با اینکه دولت در حال حاضر هزینه بالایی را برای جابه‌جایی گندم از مراکز تعاون روستایی پرداخت می‌کند اما حاضر نیست این هزینه را به عنوان هزینه حمل به کشاورز اختصاص دهد تا پای دلالان و واسطه‌گرانی به نام مراکز تعاون روستایی از چرخه خرید گندم حذف گردد.
اگر این طرح عملیاتی شود، قطعاً شرکت‌های تعاون روستایی، اتوماتیک‌وار از چرخه خرید خارج خواهند شد و در این صورت گندم واقعی تحویل کارخانه‌‌ها داده می‌شود.

رئیس انجمن صنفی کارخانه‌های آردسازی استان خوزستان بیان کرد: ما به همراه ادارات استاندارد و غذا و داروی استان خوزستان، تعداد 66 مرکز تعاون روستایی را بررسی نمودیم که متأسفانه از این تعداد فقط 4 مرکز شرایط استاندارد را دارا بودند. سایر مراکز، مشکلاتی داشتند و با اینکه از سوی بهداشت به آنها ابلاغ شده بود اما همچنان پابرجا بودند. متأسفانه فصل خرید شروع شده و چون از سوی ادارات سیاسی مانند فرمانداری‌ و بخشداری فشار می‌آوردند تا گندم کشاورز روی زمین نماند، باز هم گندم کشاورز روانه مراکز تعاون روستایی خواهد شد.
مراکز تعاون روستایی حتی حاضر نیستند برای بهسازی چادرهایشان هزینه کنند! خوزستان در فصل خرید گندم هرساله با بارندگی مواجه است و با توجه به شرایط نامناسب چادرهای این مراکز، بارندگی‌ها به گندم صدمه می‌زند و دست اندرکاران این مراکز حاضر نیستند حتی یک ریال هم برای بهسازی و نوسازی، هزینه کنند. (اتفاقی که سال گذشته افتاد!)

شرکت‌های تعاون روستایی تعهدی به جدول پاکی گندم ندارند
صاحب‌زمانی، رئیس انجمن صنفی کارخانه‌های آرد استان لرستان هم با بیان اینکه صد درصد موافق حذف شرکت‌های تعاونی روستایی از چرخه خرید گندم است، گفت: شرکت‌های تعاون روستایی از آنجا که تعهدی درباره خرید گندم ندارند، بارها شده گندمی را که ما برگشت زده‌ایم، بدون نمونه‌گیری تحویل گرفته‌اند و بعد هم تحویل کارخانه‌ها داده‌اند. شرکت‌های تعاون روستایی فقط به دنبال دریافت هزینه بابت انبارداری هستند و هیچ مسئولیتی در قبال گندم قبول نمی‌کنند.

صاحب‌زمانی با بیان اینکه در سال‌های گذشته مراکز تعاون روستایی، گندم‌های سن‌زده را با سطح بسیار بالا از کشاورزان تحویل می‌گرفتند، ادامه داد: ما شدیداً مخالف این هستیم که شرکت‌های تعاون روستایی در خرید گندم وارد شوند. متأسفانه هیچ‌گونه نظارتی روی روند خرید مراکز تعاون روستایی نیست. اکثراً در فضای باز یا محوطه‌های آلوده با عبور و مرور حیوانات موذی گندم‌ها را نگهداری می‌کنند.
وی ادامه داد: مراکز تعاون روستایی موظف هستند گندم‌ها را قبل از آغاز فصل بارندگی به سیلوهای استاندارد تحویل دهند اما متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد و گندم در مدت زمانی طولانی حتی یک سال، در آن شرایط نامساعد نگهداری می‌شود.

محمدطاهر صمدیان، عضو هیأت رئیسه انجمن سیلوداران کشور و رئیس انجمن سیلوداران آذربایجان غربی نیز در این خصوص به غلات نیوز گفت: متأسفانه خرید و نحوه نگهداری گندم در مراکز تعاون روستایی استاندارد نیست. در شرایط نگهداری بسیار نامناسب، گندم دچار مشکل می‌شود و در نهایت این گندم را تحویل کارخانه‌ها می‌دهند. از طرف دیگر هم آرد نامرغوب تولید و نان بی‌کیفیت هم روانه سفره‌های مردم می‌شود بدون اینکه مردم بدانند پشت صحنه تولید این نان چگونه می‌گذرد؟
صمدیان گفت: هنگام خرید در سیلوهای استاندارد بخش خصوصی، ما حداقل 7 نفر را به عنوان مأمور جهت نظارت خرید مستقر می‌کنیم اما در مراکز تعاون روستایی فقط یک نگهبان حضور دارد که همه کارها را هم انجام می‌دهد! ما به آقای سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی در جلسه‌ای گفتیم که دلیل ایجاد سیلوهای ذخیره‌سازی در بخش خصوصی چه بوده و ایشان در پاسخ اظهار کردند که شرکت‌های تعاونی پاسخگوی نیاز ما نبودند و به همین خاطر بخش خصوصی احداث شده است. حالا که بخش خصوصی به وجود آمده پس چرا شرکت‌های تعاونی هنوز فعالیت می‌کنند؟! اگر حضور آنها کافی بود چرا بخش خصوصی را  ترغیب به احداث سیلو کردند و حالا که بخش خصوصی ایجاد شده و ما می‌توانیم جوابگو باشیم، دیگر حضور آنها چه لزومی دارد؟!

متأسفانه شرکت‌های تعاون روستایی استان آذربایجان غربی هنوز قادر به تخلیه گندمی که سال گذشته خریداری کرده‌اند، نشده‌اند، گندم‌ها بدون هوادهی در انبارهای غیربهداشتی مانده‌ و حالا دیگر خراب شده‌اند.
صمدیان خاطرنشان کرد: در سایر کشورهای جهان شرکت‌های تعاونی اصلا وجود خارجی ندارد و سیستم خرید گندم در ایران با دنیا کاملاً متفاوت است. در تمام دنیا، دولت‌ها گندم را خریداری و در سیلوهای استاندارد، ذخیره‌سازی کرده سپس تحویل کارخانه‌ها می‌دهند اما متاسفانه در ایران شرکت‌های تعاون روستایی با دستی خالی از هرگونه امکانات، حرف اول را می‌زنند!
پارسال جلسه‌ای با مسئولین استان برگزار کردیم که قرار شد شرکت‌های تعاونی از چرخه خرید گندم حذف شوند، حتی این مصوبه به استان‌ها هم ابلاغ شد و قرار بود در فصل خرید امسال اجرایی شود اما به یک‌باره این تصمیم به‌جا لغو شد و مجدد شرکت‌های تعاون روستایی پابرجا ماندند.

عضو هیأت رئیسه انجمن سیلوداران کشور گفت: در حال حاضر از حدود 6 میلیون تن فضای ذخیره‌سازی در سیلوهای بخش خصوصی در کشور برخورداریم که البته این مقدار بدون احتساب فضای ذخیره‌سازی استانداردی است که کارخانه‌ها در اختیار دارند. بنابراین باید شرکت‌های پرضرر تعاون روستایی، حذف و سیلوهای استاندارد بخش خصوصی جایگزین شوند. اما متأسفانه به لطف این شرکت‌های تعاونی، در حال حاضر سیلوهای استاندارد خالی مانده‌اند.

صمدیان گفت: بارها پیش آمده که گندم را تحویل ما داده‌اند اما به لحاظ غیراستاندارد بودن، ما حاضر به تحویل گرفتن آن نشده‌ایم اما شرکت‌های تعاون روستایی همان گندم را دریافت کرده‌اند و اصلاً نظارتی روی آنها نبوده و نیست. گندم‌هایی که ما عودت می‌دهیم، روانه انبارهای تعاون روستایی می‌شود. در حال حاضر در فاصله 2 کیلومتری از سیلوی ما یک انبار تعاون روستایی با قدمت 80 ساله خرید گندم را انجام می‌دهد و اغلب کشاورزان هم به دلیل عدم نظارت‌ بر چرخه خرید در این مراکز، گندمشان را تحویل شرکت‌های تعاون روستایی می‌دهند.
در این گزارش به گوشه‌ای از زیان‌های مراکز تعاون روستایی اشاره شد. شرکت‌های تعاون روستایی هرساله هنگام فصل خرید گندم، سود و منافع بسیار کلانی را به جیب می‌زنند و با این شرایط، حذف آن‌ها از چرخه خرید گندم کار آسانی نیست اما این اقدام بسیار ضروری است و باید هرچه سریع‌تر مسئولین برای حذف این مراکز وارد عمل شوند.

 

                                     تاریخ:      چهارشنبه ٢٩ فروردين ١٣٩٧        ساعت:     ١٢:٥٥

 


خروج
افزایش صادرات گندم آمریکا در نیمه دوم فصل

اختصاصی/ USDA پیش‌بینی کرده است که صادرات گندم ایالات متحده در فصل 2019-2018 افزایش خواهد داشت و به 9/27 میلیون تن خواهد رسید، این در حالی است که انتظار می‌‌رود صادرات گندم روسیه کم شود.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۵,۰۵۳ down
chf فرانک سويس ۴۲,۳۹۹ up
sek کرون سوئد ۴,۶۸۰ down
nok کرون نروژ ۵,۱۳۴ down
dkk کرون دانمارک ۶,۵۰۱ up
inr روپيه هند ۵۶۹ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۶ down
kwd دينار کويت ۱۳۸,۳۵۳ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۲,۰۸۱ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۷,۴۷۸ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۹ down
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۲۹ down
cad دلار کانادا ۳۲,۲۴۳ up
zar راند ۲,۸۹۴ up
try لير ترکيه ۷,۱۳۹ down
rub روبل روسيه ۶۳۶ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۸ down
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۵ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۸۳۷ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۶۹۷ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۴۶۳ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۴۷۱ down
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۳۷۰ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۶۴۸ down
lyd دينار ليبی ۳۰,۴۲۸ up
cny یوان چين ۶,۰۷۱ eq
thb100 يکصد بات تايلند ۱۲۸,۱۸۴ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۱۰۱ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۷,۰۵۰ down
eur یورو ۴۸,۴۹۴ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۳۳۳ down
afn افغانی افغانستان ۵۵۳ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۹,۷۴۵ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۵ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۸ down
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

استان قزوین در راستای کاهش سن‌زدگی گندم جزو استان‌های برتر است معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین:
تأیید سازمان صنعت، معدن و تجارت برای ما تأیید نهایی است مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک:
کارخانه‌های آردسازی استان از پتانسیل بالایی برخوردارند مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قزوین:
صادرات گندم از محل تولید داخل ممنوع است معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی:
همدان و کرمانشاه در دستور کار اتصال به حمل ریلی / افزایش 32 درصدی حمل ریلی گندم در سال جاری مدیرکل دفتر هماهنگی خدمات بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی مطرح کرد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد زرین خوشه
جشنواره عکس خوشه
آذر غله
گروه صنعتی بهمنی
نان سحر
کارخانه آرد کرج کردان
خبرنگار
بهبود دهنده رازی
ارد جوانه شوشتر
گل آرد زاگرس