صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  احداث بی رویه نانوایی معضل بزرگ نانوایان نورآباد

  اختصاصی/ با تصویب قانون احداث آزادانه نانوایی بدون رعایت حریم و حدود صنفی در کشور از سوی نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت، هیاهویی در صنف نانوایان به پا شد که اوضاع نامناسب صنف را بیش از پیش متشنج کرد.

            

 البته در این بخشنامه اشاره شده بود که صدور مجوز برای احداث یک واحد نانوایی باید صرفا برای شهرک‌های جدیدالتاسیس باشد که متاسفانه این‌گونه اجرایی نشد و ما شاهد احداث واحدهای نانوایی در مناطقی بودیم که نیاز به احداث یک واحد جدید نداشتند.

نعمت‌زاده در روزهای پایانی وزارت خود، این بخشنامه را لغو کرد اما محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت، مجدد این بخشنامه را احیا نمود و در حال حاضر احداث نانوایی در کشور بدون حریم و حدود صنفی آزاد است. پر واضح است که نانوایی یک حرفه تک‌محصولی است و رعایت سقف و فاصله صنفی در این صنف ضرورت دارد. گویا هدف مسئولین از صدور چنین بخشنامه‌ای، ارتقاء کیفیت نان در کشور بوده است؛ مساله‌ای که با اجرای این بخشنامه و اشباع کشور از نانوایی به آن نرسیده‌ایم و کیفیت نان بیش از پیش پایین آمده است. در حال حاضر کشور از نانوایی بسیار اشباع شده اما همچنان مجوز برای احداث واحدهای جدید، آن هم در مناطق کم‌برخوردار و کوچک صادر می‌شود!


رئیس اتحادیه نانوایان شهرستان نورآباد استان لرستان در گفت‌وگو با غلات نیوز با اشاره به وضعیت نامناسب نانوایان این شهرستان به دلیل صدور بی‌رویه مجوزهای نانوایی بیان کرد: تعداد واحدهای نانوایی در نورآباد بسیار زیاد است و نانوایان دیگر مثل سابق فروش ندارند.
در گذشته حداقل 500 متر میان هر واحد نانوایی فاصله بود اما در حال حاضر که فاصله صنفی را برداشته‌اند، در هر محله دیوار به دیوار یک نانوایی، واحدی دیگر احداث شده است. متاسفانه شرایط نانوایان نورآباد به گونه‌ای است که برخی از نانوایانمان حتی روزی دو کیسه هم آرد نمی‌پزند.

وی ادامه داد: متاسفانه شرایط نورآباد اصلا خوب نیست و همه نانوایان تحت فشار هستند و با این وضعیت اگر 100 نفر دیگر هم برای احداث نانوایی درخواست بدهند، ما به ناچار طبق دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت باید مجوز صادر کنیم.
فتح‌اللهی با بیان اینکه آزاد شدن احداث نانوایی بدون حریم و حدود صنفی به ضرر نانوایان تمام شد، ابراز کرد:  درشهرستان نورآباد تعداد 127 واحد نانوایی فعالیت دارند و باید نسبت به جمعیت شهرستان و متناسب با نیاز، یک واحد نانوایی جدید دایر شود در حالی ‌که اکنون 50 درصد از واحدهای موجود مازاد بر نیاز هستند.
متاسفانه با این قانون جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت برای احداث آزادانه نانوایی، در یک واحد اشتغال‌زایی می‌شود اما از سوی دیگر به تعداد بیشتری از نانوایان که در واحدهای دیگر مشغول به فعالیت هستند، ضرر می‌رسانیم.

فلاحی نانوای لواش دولتی‌پز شهرستان نورآباد در گفت‌وگو با خبرنگار ما بیان کرد: تعداد نانوایی‌ها در نورآباد بسیار زیاد است و میزان پختمان نسبت به قبل بسیار کمتر شده است. به خیابانی که نانوایی ما در آن قرار دارد، طی دو سال گذشته تعداد 6 واحد نانوایی اضافه شده و متاسفانه واحدها حتی 50 متر هم از ما فاصله ندارند و تعدادی از آن‌ها هم حتی نان لواش می‌پزند.
وی افزود: متاسفانه ما درحال ورشکستگی هستیم و توان پرداخت هزینه هایمان را نداریم به طوری که گاز نانواییمان را به علت بدهکاری قطع کرده‌اند. درخواست ما از مسئولین این است که در این شرایط به دادمان برسند.
فلاحی گفت: 40 سال است که من نانوا هستم و حالا پس از این همه سال که خاک این حرفه را خورده‌ام، از تامین هزینه‌هایم عاجز شده و بدهکار هستم.

من حتی نامه‌ای به رئیس جمهور و رهبر نوشته و تقاضا کرده‌ام که با این وضعیت که چهارسال است به ما نرخ نداده‌اند و ما تحت فشار هزینه‌های زندگی هستیم، حداقل جلوی احداث نانوایی‌های جدید و مازاد بر نیاز را بگیرند.
متاسفانه هرکس از راه می‌رسد بدون تخصص و بدون قانون حتی در یک زیرپله آن هم به صورت غیر بهداشتی، نانوایی باز می‌کند و تعدادی از آن‌ها هم سفارش شده از سوی مسئولین هستند و بدون اینکه نانوایی را بلد باشند با رابطه‌ها وارد این صنف شده و نان ما را آجر کرده‌اند.

رسول حیاتیان نانوای سنگک‌پز شهرستان نورآباد هم در این زمینه به خبرنگار ما گفت: در منطقه‌ای که نانوایی ما قرار دارد، تعداد واحدهای نانوایی بسیار زیاد شده و واقعا جایی برای احداث واحد جدید نیست در غیر این صورت باز هم مجوز صادر می‌کردند! درحال حاضر نانوایی‌ها حتی 50 متر هم با یکدیگر فاصله ندارند و تعداد مشتری‌ها نسبت به قبل خیلی کم شده و میزان فروش ما بسیار افت کرده است.
این نانوای شهرستان نورآباد ادامه داد: از آنجا که با این شرایط درآمدی و زیاد بودن تعداد نانوایی‌های مازاد بر نیاز، توان پرداخت حقوق کارگر را نداریم، تنها یک کارگر را استخدام کرده‌ و برای پرداخت حقوق کم‌تر، به ناچار فردی بدون آگاهی چندان از حرفه نانوایی را بر سر کار آورده‌ایم. ما 20 سال در نانوایی زحمت کشیده‌ایم و اکنون نانوایان تازه‌ وارد و بدون تخصص روی کار آمده و نان ما را آجر کرده‌اند. حداقل این واحدها را جمع‌آوری کنند یا اینکه دیگر مجوز برای احداث نانوایی به کسی ندهند.

 

                                     تاریخ:      دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦        ساعت:     ١١:٠٨

 


خروج
پربازدیدترین

قیمت جو به بالاترین میزان در سه سال اخیر رسید

اختصاصی/ افزایش تقاضای جو از سوی چین و کاهش تولید جهانی این محصول، از جمله عوامل مؤثر بر افزایش قیمت جهانی جو به بالاترین میزان نسبت به سه سال پیش ذکر شده‌اند.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۶/۱۲/۲۹
usd دلار آمريکا ۳۷,۶۹۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۲,۴۹۸ eq
chf فرانک سويس ۳۹,۵۲۷ eq
sek کرون سوئد ۴,۵۹۰ eq
nok کرون نروژ ۴,۸۷۵ eq
dkk کرون دانمارک ۶,۲۰۹ eq
inr روپيه هند ۵۸۰ eq
aed درهم امارات ۱۰,۲۶۳ eq
kwd دينار کويت ۱۲۵,۲۱۸ eq
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۴,۰۶۷ eq
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۵,۶۲۲ eq
hkd دلار هنگ کنگ ۴,۸۰۵ eq
omr ريال عمان ۹۸,۰۲۱ eq
cad دلار کانادا ۲۸,۷۵۶ eq
zar راند ۳,۱۳۹ eq
try لير ترکيه ۹,۶۰۹ eq
rub روبل روسيه ۶۵۷ eq
qar ريال قطر ۱۰,۳۵۵ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۱۸۱ eq
syp لير سوريه ۷۴ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۰۲۳ eq
sar ريال سعودی ۱۰,۰۵۱ eq
bhd دينار بحرين ۱۰۰,۲۳۷ eq
sgd دلار سنگاپور ۲۸,۵۸۹ eq
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۴۱۵ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۶,۰۴۷ eq
amd100 يکصد درام ارمنستان ۷,۸۴۷ eq
lyd دينار ليبی ۲۸,۳۶۴ eq
cny یوان چين ۵,۹۴۳ eq
thb100 يکصد بات تايلند ۱۲۰,۷۲۰ eq
myr رينگيت مالزی ۹,۶۳۰ eq
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۵,۱۸۴ eq
eur یورو ۴۶,۲۴۹ eq
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۷۳۱ eq
afn افغانی افغانستان ۵۴۶ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۹,۲۳۱ eq
azn منات آذربايجان ۲۲,۱۷۱ eq
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۲۷۴ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۳,۷۷۴ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

شیرینی در ایام نوروز گران نمی‌شود رئیس اتحادیه قنادان تهران:
آکادمی ملی نان ایران از لحاظ فرهنگی، روانی و تکنیکی به نانوایان کمک می‌کند رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان:
باید روی کیفیت نان در ایران کار شود مربی آکادمی ملی نان ایران در گفت‌وگو با غلات نیوز:
تولید کیک سبوس‌دار تخمیری به همت مجموعه نان آوران مدیرعامل شرکت نان‌آوران مدیترانه مطرح کرد:
مراکز خرید گندم باید تجهیز شوند مسئول آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد زرین خوشه
کارخانه آرد آذر غله
ماشین سازی مرشد گوهر
گروه صنعتی بهمنی
نان سحر
کارخانه آرد کرج کردان
آرد اتحاد
بهبود دهنده رازی
ارد جوانه شوشتر