صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  احداث بی رویه نانوایی معضل بزرگ نانوایان نورآباد

  اختصاصی/ با تصویب قانون احداث آزادانه نانوایی بدون رعایت حریم و حدود صنفی در کشور از سوی نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت، هیاهویی در صنف نانوایان به پا شد که اوضاع نامناسب صنف را بیش از پیش متشنج کرد.

            

 البته در این بخشنامه اشاره شده بود که صدور مجوز برای احداث یک واحد نانوایی باید صرفا برای شهرک‌های جدیدالتاسیس باشد که متاسفانه این‌گونه اجرایی نشد و ما شاهد احداث واحدهای نانوایی در مناطقی بودیم که نیاز به احداث یک واحد جدید نداشتند.

نعمت‌زاده در روزهای پایانی وزارت خود، این بخشنامه را لغو کرد اما محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت، مجدد این بخشنامه را احیا نمود و در حال حاضر احداث نانوایی در کشور بدون حریم و حدود صنفی آزاد است. پر واضح است که نانوایی یک حرفه تک‌محصولی است و رعایت سقف و فاصله صنفی در این صنف ضرورت دارد. گویا هدف مسئولین از صدور چنین بخشنامه‌ای، ارتقاء کیفیت نان در کشور بوده است؛ مساله‌ای که با اجرای این بخشنامه و اشباع کشور از نانوایی به آن نرسیده‌ایم و کیفیت نان بیش از پیش پایین آمده است. در حال حاضر کشور از نانوایی بسیار اشباع شده اما همچنان مجوز برای احداث واحدهای جدید، آن هم در مناطق کم‌برخوردار و کوچک صادر می‌شود!


رئیس اتحادیه نانوایان شهرستان نورآباد استان لرستان در گفت‌وگو با غلات نیوز با اشاره به وضعیت نامناسب نانوایان این شهرستان به دلیل صدور بی‌رویه مجوزهای نانوایی بیان کرد: تعداد واحدهای نانوایی در نورآباد بسیار زیاد است و نانوایان دیگر مثل سابق فروش ندارند.
در گذشته حداقل 500 متر میان هر واحد نانوایی فاصله بود اما در حال حاضر که فاصله صنفی را برداشته‌اند، در هر محله دیوار به دیوار یک نانوایی، واحدی دیگر احداث شده است. متاسفانه شرایط نانوایان نورآباد به گونه‌ای است که برخی از نانوایانمان حتی روزی دو کیسه هم آرد نمی‌پزند.

وی ادامه داد: متاسفانه شرایط نورآباد اصلا خوب نیست و همه نانوایان تحت فشار هستند و با این وضعیت اگر 100 نفر دیگر هم برای احداث نانوایی درخواست بدهند، ما به ناچار طبق دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت باید مجوز صادر کنیم.
فتح‌اللهی با بیان اینکه آزاد شدن احداث نانوایی بدون حریم و حدود صنفی به ضرر نانوایان تمام شد، ابراز کرد:  درشهرستان نورآباد تعداد 127 واحد نانوایی فعالیت دارند و باید نسبت به جمعیت شهرستان و متناسب با نیاز، یک واحد نانوایی جدید دایر شود در حالی ‌که اکنون 50 درصد از واحدهای موجود مازاد بر نیاز هستند.
متاسفانه با این قانون جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت برای احداث آزادانه نانوایی، در یک واحد اشتغال‌زایی می‌شود اما از سوی دیگر به تعداد بیشتری از نانوایان که در واحدهای دیگر مشغول به فعالیت هستند، ضرر می‌رسانیم.

فلاحی نانوای لواش دولتی‌پز شهرستان نورآباد در گفت‌وگو با خبرنگار ما بیان کرد: تعداد نانوایی‌ها در نورآباد بسیار زیاد است و میزان پختمان نسبت به قبل بسیار کمتر شده است. به خیابانی که نانوایی ما در آن قرار دارد، طی دو سال گذشته تعداد 6 واحد نانوایی اضافه شده و متاسفانه واحدها حتی 50 متر هم از ما فاصله ندارند و تعدادی از آن‌ها هم حتی نان لواش می‌پزند.
وی افزود: متاسفانه ما درحال ورشکستگی هستیم و توان پرداخت هزینه هایمان را نداریم به طوری که گاز نانواییمان را به علت بدهکاری قطع کرده‌اند. درخواست ما از مسئولین این است که در این شرایط به دادمان برسند.
فلاحی گفت: 40 سال است که من نانوا هستم و حالا پس از این همه سال که خاک این حرفه را خورده‌ام، از تامین هزینه‌هایم عاجز شده و بدهکار هستم.

من حتی نامه‌ای به رئیس جمهور و رهبر نوشته و تقاضا کرده‌ام که با این وضعیت که چهارسال است به ما نرخ نداده‌اند و ما تحت فشار هزینه‌های زندگی هستیم، حداقل جلوی احداث نانوایی‌های جدید و مازاد بر نیاز را بگیرند.
متاسفانه هرکس از راه می‌رسد بدون تخصص و بدون قانون حتی در یک زیرپله آن هم به صورت غیر بهداشتی، نانوایی باز می‌کند و تعدادی از آن‌ها هم سفارش شده از سوی مسئولین هستند و بدون اینکه نانوایی را بلد باشند با رابطه‌ها وارد این صنف شده و نان ما را آجر کرده‌اند.

رسول حیاتیان نانوای سنگک‌پز شهرستان نورآباد هم در این زمینه به خبرنگار ما گفت: در منطقه‌ای که نانوایی ما قرار دارد، تعداد واحدهای نانوایی بسیار زیاد شده و واقعا جایی برای احداث واحد جدید نیست در غیر این صورت باز هم مجوز صادر می‌کردند! درحال حاضر نانوایی‌ها حتی 50 متر هم با یکدیگر فاصله ندارند و تعداد مشتری‌ها نسبت به قبل خیلی کم شده و میزان فروش ما بسیار افت کرده است.
این نانوای شهرستان نورآباد ادامه داد: از آنجا که با این شرایط درآمدی و زیاد بودن تعداد نانوایی‌های مازاد بر نیاز، توان پرداخت حقوق کارگر را نداریم، تنها یک کارگر را استخدام کرده‌ و برای پرداخت حقوق کم‌تر، به ناچار فردی بدون آگاهی چندان از حرفه نانوایی را بر سر کار آورده‌ایم. ما 20 سال در نانوایی زحمت کشیده‌ایم و اکنون نانوایان تازه‌ وارد و بدون تخصص روی کار آمده و نان ما را آجر کرده‌اند. حداقل این واحدها را جمع‌آوری کنند یا اینکه دیگر مجوز برای احداث نانوایی به کسی ندهند.

 

                                     تاریخ:      دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦        ساعت:     ١١:٠٨

 


خروج
افزایش صادرات گندم آمریکا در نیمه دوم فصل

اختصاصی/ USDA پیش‌بینی کرده است که صادرات گندم ایالات متحده در فصل 2019-2018 افزایش خواهد داشت و به 9/27 میلیون تن خواهد رسید، این در حالی است که انتظار می‌‌رود صادرات گندم روسیه کم شود.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۷/۰۷/۲۳
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۰۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۵,۰۵۳ down
chf فرانک سويس ۴۲,۳۹۹ up
sek کرون سوئد ۴,۶۸۰ down
nok کرون نروژ ۵,۱۳۴ down
dkk کرون دانمارک ۶,۵۰۱ up
inr روپيه هند ۵۶۹ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۳۶ down
kwd دينار کويت ۱۳۸,۳۵۳ down
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۲,۰۸۱ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۷,۴۷۸ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۵۹ down
omr ريال عمان ۱۰۹,۲۲۹ down
cad دلار کانادا ۳۲,۲۴۳ up
zar راند ۲,۸۹۴ up
try لير ترکيه ۷,۱۳۹ down
rub روبل روسيه ۶۳۶ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۳۸ down
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۲۵ down
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۸۳۷ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۰۰ down
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۶۹۷ down
sgd دلار سنگاپور ۳۰,۴۶۳ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۴۷۱ down
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۳۷۰ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۶۴۸ down
lyd دينار ليبی ۳۰,۴۲۸ up
cny یوان چين ۶,۰۷۱ eq
thb100 يکصد بات تايلند ۱۲۸,۱۸۴ down
myr رينگيت مالزی ۱۰,۱۰۱ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۷,۰۵۰ down
eur یورو ۴۸,۴۹۴ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۳۳۳ down
afn افغانی افغانستان ۵۵۳ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۹,۷۴۵ down
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۵ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۴۵۸ down
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۰۶ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

استان قزوین در راستای کاهش سن‌زدگی گندم جزو استان‌های برتر است معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین:
تأیید سازمان صنعت، معدن و تجارت برای ما تأیید نهایی است مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه یک:
کارخانه‌های آردسازی استان از پتانسیل بالایی برخوردارند مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان قزوین:
صادرات گندم از محل تولید داخل ممنوع است معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی:
همدان و کرمانشاه در دستور کار اتصال به حمل ریلی / افزایش 32 درصدی حمل ریلی گندم در سال جاری مدیرکل دفتر هماهنگی خدمات بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی مطرح کرد:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد زرین خوشه
جشنواره عکس خوشه
آذر غله
گروه صنعتی بهمنی
نان سحر
کارخانه آرد کرج کردان
خبرنگار
بهبود دهنده رازی
ارد جوانه شوشتر
گل آرد زاگرس