صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  احداث بی رویه نانوایی معضل بزرگ نانوایان نورآباد

  اختصاصی/ با تصویب قانون احداث آزادانه نانوایی بدون رعایت حریم و حدود صنفی در کشور از سوی نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت، هیاهویی در صنف نانوایان به پا شد که اوضاع نامناسب صنف را بیش از پیش متشنج کرد.

            

 البته در این بخشنامه اشاره شده بود که صدور مجوز برای احداث یک واحد نانوایی باید صرفا برای شهرک‌های جدیدالتاسیس باشد که متاسفانه این‌گونه اجرایی نشد و ما شاهد احداث واحدهای نانوایی در مناطقی بودیم که نیاز به احداث یک واحد جدید نداشتند.

نعمت‌زاده در روزهای پایانی وزارت خود، این بخشنامه را لغو کرد اما محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت، مجدد این بخشنامه را احیا نمود و در حال حاضر احداث نانوایی در کشور بدون حریم و حدود صنفی آزاد است. پر واضح است که نانوایی یک حرفه تک‌محصولی است و رعایت سقف و فاصله صنفی در این صنف ضرورت دارد. گویا هدف مسئولین از صدور چنین بخشنامه‌ای، ارتقاء کیفیت نان در کشور بوده است؛ مساله‌ای که با اجرای این بخشنامه و اشباع کشور از نانوایی به آن نرسیده‌ایم و کیفیت نان بیش از پیش پایین آمده است. در حال حاضر کشور از نانوایی بسیار اشباع شده اما همچنان مجوز برای احداث واحدهای جدید، آن هم در مناطق کم‌برخوردار و کوچک صادر می‌شود!


رئیس اتحادیه نانوایان شهرستان نورآباد استان لرستان در گفت‌وگو با غلات نیوز با اشاره به وضعیت نامناسب نانوایان این شهرستان به دلیل صدور بی‌رویه مجوزهای نانوایی بیان کرد: تعداد واحدهای نانوایی در نورآباد بسیار زیاد است و نانوایان دیگر مثل سابق فروش ندارند.
در گذشته حداقل 500 متر میان هر واحد نانوایی فاصله بود اما در حال حاضر که فاصله صنفی را برداشته‌اند، در هر محله دیوار به دیوار یک نانوایی، واحدی دیگر احداث شده است. متاسفانه شرایط نانوایان نورآباد به گونه‌ای است که برخی از نانوایانمان حتی روزی دو کیسه هم آرد نمی‌پزند.

وی ادامه داد: متاسفانه شرایط نورآباد اصلا خوب نیست و همه نانوایان تحت فشار هستند و با این وضعیت اگر 100 نفر دیگر هم برای احداث نانوایی درخواست بدهند، ما به ناچار طبق دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت باید مجوز صادر کنیم.
فتح‌اللهی با بیان اینکه آزاد شدن احداث نانوایی بدون حریم و حدود صنفی به ضرر نانوایان تمام شد، ابراز کرد:  درشهرستان نورآباد تعداد 127 واحد نانوایی فعالیت دارند و باید نسبت به جمعیت شهرستان و متناسب با نیاز، یک واحد نانوایی جدید دایر شود در حالی ‌که اکنون 50 درصد از واحدهای موجود مازاد بر نیاز هستند.
متاسفانه با این قانون جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت برای احداث آزادانه نانوایی، در یک واحد اشتغال‌زایی می‌شود اما از سوی دیگر به تعداد بیشتری از نانوایان که در واحدهای دیگر مشغول به فعالیت هستند، ضرر می‌رسانیم.

فلاحی نانوای لواش دولتی‌پز شهرستان نورآباد در گفت‌وگو با خبرنگار ما بیان کرد: تعداد نانوایی‌ها در نورآباد بسیار زیاد است و میزان پختمان نسبت به قبل بسیار کمتر شده است. به خیابانی که نانوایی ما در آن قرار دارد، طی دو سال گذشته تعداد 6 واحد نانوایی اضافه شده و متاسفانه واحدها حتی 50 متر هم از ما فاصله ندارند و تعدادی از آن‌ها هم حتی نان لواش می‌پزند.
وی افزود: متاسفانه ما درحال ورشکستگی هستیم و توان پرداخت هزینه هایمان را نداریم به طوری که گاز نانواییمان را به علت بدهکاری قطع کرده‌اند. درخواست ما از مسئولین این است که در این شرایط به دادمان برسند.
فلاحی گفت: 40 سال است که من نانوا هستم و حالا پس از این همه سال که خاک این حرفه را خورده‌ام، از تامین هزینه‌هایم عاجز شده و بدهکار هستم.

من حتی نامه‌ای به رئیس جمهور و رهبر نوشته و تقاضا کرده‌ام که با این وضعیت که چهارسال است به ما نرخ نداده‌اند و ما تحت فشار هزینه‌های زندگی هستیم، حداقل جلوی احداث نانوایی‌های جدید و مازاد بر نیاز را بگیرند.
متاسفانه هرکس از راه می‌رسد بدون تخصص و بدون قانون حتی در یک زیرپله آن هم به صورت غیر بهداشتی، نانوایی باز می‌کند و تعدادی از آن‌ها هم سفارش شده از سوی مسئولین هستند و بدون اینکه نانوایی را بلد باشند با رابطه‌ها وارد این صنف شده و نان ما را آجر کرده‌اند.

رسول حیاتیان نانوای سنگک‌پز شهرستان نورآباد هم در این زمینه به خبرنگار ما گفت: در منطقه‌ای که نانوایی ما قرار دارد، تعداد واحدهای نانوایی بسیار زیاد شده و واقعا جایی برای احداث واحد جدید نیست در غیر این صورت باز هم مجوز صادر می‌کردند! درحال حاضر نانوایی‌ها حتی 50 متر هم با یکدیگر فاصله ندارند و تعداد مشتری‌ها نسبت به قبل خیلی کم شده و میزان فروش ما بسیار افت کرده است.
این نانوای شهرستان نورآباد ادامه داد: از آنجا که با این شرایط درآمدی و زیاد بودن تعداد نانوایی‌های مازاد بر نیاز، توان پرداخت حقوق کارگر را نداریم، تنها یک کارگر را استخدام کرده‌ و برای پرداخت حقوق کم‌تر، به ناچار فردی بدون آگاهی چندان از حرفه نانوایی را بر سر کار آورده‌ایم. ما 20 سال در نانوایی زحمت کشیده‌ایم و اکنون نانوایان تازه‌ وارد و بدون تخصص روی کار آمده و نان ما را آجر کرده‌اند. حداقل این واحدها را جمع‌آوری کنند یا اینکه دیگر مجوز برای احداث نانوایی به کسی ندهند.

 

                                     تاریخ:      دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦        ساعت:     ١١:٠٨

 


خروج
گندم 902 تومانی در بورس عرضه می‌شود/مازاد عرضه داریم و بهانه‌ای برای افزایش قیمت نیست

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این‌که هدف دولت واگذاری تصدی‌گری‌ها در حوزه‌ی گندم، آرد و نان است، گفت: در بورس کالای ایران 3500 تن گندم عرضه و تنها 1500 تن آن خریداری شده است که نشان می‌دهد مازاد عرضه داشته‌ایم و عدم عرضه‌ی گندم نمی‌تواند بهانه‌ای برای افزایش قیمت آرد و نان باشد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
usd دلار آمريکا ۴۲,۱۱۰ eq
gbp پوند انگليس ۵۶,۰۳۳ eq
chf فرانک سويس ۴۲,۵۵۳ eq
sek کرون سوئد ۴,۸۰۵ eq
nok کرون نروژ ۵,۱۵۴ eq
dkk کرون دانمارک ۶,۵۸۶ eq
inr روپيه هند ۶۲۲ eq
aed درهم امارات ۱۱,۴۶۶ eq
kwd دينار کويت ۱۳۹,۲۲۶ eq
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۶,۴۳۴ eq
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۴۷۳ eq
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۶۷ eq
omr ريال عمان ۱۰۹,۵۱۴ eq
cad دلار کانادا ۳۲,۴۸۲ eq
zar راند ۳,۳۸۱ eq
try لير ترکيه ۸,۹۴۴ eq
rub روبل روسيه ۶۸۰ eq
qar ريال قطر ۱۱,۵۶۸ eq
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۵۴ eq
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۱,۸۰۳ eq
sar ريال سعودی ۱۱,۲۲۹ eq
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۹۸۹ eq
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۳۷۰ eq
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۶۶۵ eq
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۸,۶۷۳ eq
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۲۳ eq
lyd دينار ليبی ۳۰,۹۵۲ eq
cny یوان چين ۶,۵۸۸ eq
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۱,۹۸۸ eq
myr رينگيت مالزی ۱۰,۵۷۷ eq
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۹,۰۷۶ eq
eur یورو ۴۹,۱۰۹ eq
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۲,۸۰۹ eq
afn افغانی افغانستان ۵۸۷ eq
byn روبل جديد بلاروس ۲۱,۰۵۴ eq
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۷۰ eq
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۶۸۸ eq
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۱۷ eq
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

پایلوت طرح غنی‌سازی آرد با ویتامین D به زودی در کشور انجام خواهد شد رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور:
شرکت بازرگانی دولتی گندم اختلاط شده را در بورس ارائه دهد دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های آرد استان خراسان رضوی:
نان گران می‌شود رئیس اتحادیه نانوایان حجیم و نیمه‌حجیم:
نان امروز شعار است اما دغدغه مسئولین نیست نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی:
مصرف بسیار کم‌رنگ خمیرمایه در واحدهای نان سنتی دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه ایران مطرح کرد:
ما نیاز به گندم کیفی برای تولید آرد خبازی داریم مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان یزد:
موانع و چالش‌هایی پیش روی کارخانه پویا وجود دارد مدیرعامل شرکت تولیدی بازرگانی آرد پویا:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد زرین خوشه
کارخانه آرد آذر غله
ماشین سازی مرشد گوهر
گروه صنعتی بهمنی
نان سحر
کارخانه آرد کرج کردان
خبرنگار
بهبود دهنده رازی
ارد جوانه شوشتر