صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  آیا برای محاسبه افت گندم، الک 2 در 2 باید به الک 2 در 20 تغییر یابد؟

  اختصاصی/ به گزارش غلات نیوز، بارها از سوی مسئولین صنعت آرد به این مساله اشاره شده که سایز الک های آزمایشگاهی تعیین افت گندم از 2 در 2 باید به سایز 2 در 20 تغییر یابد تا افت واقعی گندم هنگام خرید محاسبه شود. در حال حاضر که افت گندم را با الک 2 در 2 محاسبه می کنند گندم با ضایعات بیشتری خریداری می شود و این مساله به ضرر دولت و البته آسیابانان است.

            

در این خصوص به سراغ برخی از مدیران کنترل کیفی شرکت های غله و خدمات بازرگانی کشور رفتیم و به گفت وگو پرداختیم؛ به عقیده برخی از مدیران کنترل کیفیدر حال حاضر مشکل در ساختار و نظام خرید گندم است و اساس سیستم کشاورزی در کشورمان دارای اشکالاتی است که باید اصلاح شود.

وزارت جهاد کشاورزی به عنوان ارگان متولی موظف است به کیفی سازی گندم در کشور بپردازد و شرکت بازرگانی دولتی ایران هم باید ابزارهای مناسب را برای خرید گندم کیفی فراهم نماید. درواقع برای خرید گندم باید فاکتورهای دیگری مانند پروتئین لحاظ گردد. در حال حاضر 50 درصد از کمباین‌های کشاورزی در کشورمان از رده خارج شده و در هیچ کجای دنیا از این تکنولوژی برای برداشت گندم استفاده نمی‌شود. در نتیجه این کمباین شکستگی دانه گندم را در حین برداشت در پی خواهد داشت و قطعا این مساله افت گندم را بالا می‌برد.لذا عده ای از مدیران کنترل کیفی معتقدند که خرید گندم با الک های 2 در 2 به نفع واسطه ها است و برای کارخانجات آردسازی گندم بی کیفیت در پی دارد. 

عده ای از مدیران کنترل کیفی معتقدند که با توجه به مکانیزه نبودن سیستم کشاورزی در کشورمان بهتر است دولت اندازه گیری محاسبه افت را هنگام خرید کنار بگذارد و فاکتورهای جایگزین را درنظر بگیرد. در واقعاگر دولت مستقیما از کشاورز گندم خریداری کند بدین ترتیب گندم کیفی تحویل سیلوها داده می شود و پای واسطه گران از میان برداشته خواهد شد. اگر بخواهیم به همین منوال پیش برویم و سایز الک را برای تعیین افت گندم تغییر دهیم مشکل گندم کشوربه صورت ریشه‌ ای حل نخواهد شد و اگر همطی یک مدت کوتاه اصلاح شود باز چند سال آینده نیاز به تغییر و تعویض دستورالعمل‌ها خواهد بود. در حال حاضر الک 2 در 2 برای تعیین افت گندم توسط مرکز پژوهش های غلات تصویب شده استو ما ملزم به تعیین افت گندم با این سایز الک هستیم.
عده ای دیگر می گویند؛ در حال حاضر اگر چنانچه بخواهیم افت گندم را هنگام خرید با الک 2 در 20 محاسبه کنیم، بیش از 90 درصد گندم کشور مرجوع و قابل خرید نخواهند بود.

به گفته تعدادی از مدیران کنترل کیفی شرکت های غله و خدمات بازرگانی کشور آنچه که برای محاسبه افت گندم در استاندارد تعریف شده الک 2 در 20 است اماالک 2 در 2 برای محاسبه افت هنگام خرید گندم مورد تأیید پژوهشکده غلات است و آنچه که در دستورالعمل خرید کیفی گندم به ما ابلاغ می‌شود همان الک 2 در 2 است که البته این مساله از سوی مرکز پژوهشکده غلات در حال بررسی و تجدیدنظر است. درواقع طبق سیاست های دولت محاسبه افت گندم با الک 2 در 2 به نفع مباشران خرید خواهد بود. این مسأله یکی از ایراداتی است عده کثیری از مدیران کنترل کیفی و مسئولین آزمایشگاه آن را مطرح نموده اند و خواستار تغییراتی در سایز الک محاسبه افت گندم هنگام خرید هستند.

این دسته از مسئولین فنی می گویند؛ ما باید این مسأله را بپذیریم که بخش عمده ای از گندم کشورمان ضعیف، بادزده و چروکیده هستند و اگر بخواهیم افت را هنگام خرید با الک 2 در 20 محاسبه کنیم گندم‌های بادزده و چروکیده هنگام خرید کاملاً  حذف خواهند شد. لذا باید به جای تغییر سایز الک‌ها به فکر اصلاح سیستم کشاورزی مان باشیم. اما در مجموع باید گفت که اگر سایز الک 2 در 2 تغییر یابد به نفع کارخانجات آردسازی است و قدمی برای ارتقاء کیفیت آرد و نان در کشورمان برداشته خواهد شد.در استاندارد 104 گندم با یک میزان افت مشخص، درجه‌بندی شده است طبق این استاندارد، گندم درجه 4 به عنوان گندم دامی تعریف شده است اما عملاً بخش عمده‌ای از گندم هایی که وارد چرخه تولید آرد کارخانجات آردسازی می‌شود جزو گندم‌های دامی است. متاسفانه محاسبه خرید گندم در کشورمان بر اساس استانداردهای کمی و معیاری مانند وزن است در حالیکه خرید گندم باید بر اساس میزان پروتئین دانه گندم محاسبه شود.

در حال حاضر کشاورزی در ایران هنوز  با سیستم سنتی خرده مالک اداره می شود در حالیکه اگر کشت گندم به صورت یک‌جا با مدیریت و کارشناسی باشد و مطالعات پیش از آن، انجام شده باشد ما با یک گندم کیفی روبرو خواهیم شد که آن موقع دیگر نیاز به تعیین افت گندم و تغییر سایز الک نخواهد بود. لذا اگر با شرایط فعلی وضعیت گندم در کشورمان برای محاسبه  میزان افت سایز الک را از 2 در 2به2 در 20 تغییر دهیم عملا بخش اعظمی از گندم های کشور مرجوع خواهند کرد و مطمئناً این گندم مرجوع، مجدد به چرخه تولید بازخواهد گشت و دلالانی هستند که از این فرصت سوءاستفاده خواهند کرد.

 

                                     تاریخ:      شنبه ٣٠ دی ١٣٩٦        ساعت:     ٠٩:٥٤

 


خروج
تصمیم‌گیری درباره قیمت نان، بعد از ماه رمضان

باتوجه به اینکه نانوایان نسبت به عدم تغییر قیمت نان طی چهار سال گذشته اعتراض دارند، معاون وزیر کشاورزی از تصمیم‌گیری برای اعمال تغییر در قیمت نان پس از ماه رمضان خبر داد.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
usd دلار آمريکا ۴۲,۰۸۰ up
gbp پوند انگليس ۵۶,۴۲۵ down
chf فرانک سويس ۴۲,۳۸۶ up
sek کرون سوئد ۴,۸۳۴ down
nok کرون نروژ ۵,۲۰۸ down
dkk کرون دانمارک ۶,۶۴۱ down
inr روپيه هند ۶۱۷ down
aed درهم امارات ۱۱,۴۵۸ up
kwd دينار کويت ۱۳۹,۰۰۹ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۶,۴۰۱ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۸,۰۹۷ up
hkd دلار هنگ کنگ ۵,۳۶۱ up
omr ريال عمان ۱۰۹,۴۳۶ up
cad دلار کانادا ۳۲,۷۳۴ down
zar راند ۳,۳۳۴ up
try لير ترکيه ۸,۸۳۵ down
rub روبل روسيه ۶۸۶ up
qar ريال قطر ۱۱,۵۶۰ up
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۵۵۱ up
syp لير سوريه ۸۲ eq
aud دلار استراليا ۳۱,۷۳۵ down
sar ريال سعودی ۱۱,۲۲۱ up
bhd دينار بحرين ۱۱۱,۹۱۲ up
sgd دلار سنگاپور ۳۱,۳۷۴ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۶۶۵ up
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۸,۳۳۶ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۸,۷۱۸ up
lyd دينار ليبی ۳۰,۸۸۴ down
cny یوان چين ۶,۶۰۲ up
thb100 يکصد بات تايلند ۱۳۱,۲۳۷ up
myr رينگيت مالزی ۱۰,۵۸۵ up
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۸,۹۹۱ down
eur یورو ۴۹,۴۶۶ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۲,۸۷۱ up
afn افغانی افغانستان ۵۸۹ eq
byn روبل جديد بلاروس ۲۱,۱۹۹ up
azn منات آذربايجان ۲۴,۷۵۲ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۶۸۵ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۴,۲۱۴ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

شرکت بازرگانی دولتی گندم اختلاط شده را در بورس ارائه دهد دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های آرد استان خراسان رضوی:
نان امروز شعار است اما دغدغه مسئولین نیست نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی:
مصرف بسیار کم‌رنگ خمیرمایه در واحدهای نان سنتی دبیر سندیکای تولیدکنندگان خمیرمایه ایران مطرح کرد:
ما نیاز به گندم کیفی برای تولید آرد خبازی داریم مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان یزد:
موانع و چالش‌هایی پیش روی کارخانه پویا وجود دارد مدیرعامل شرکت تولیدی بازرگانی آرد پویا:
کیفیت گندمهای تحویلی شرکت غله بسیار مطلوب است رئیس هیأت مدیره کارخانه آرد قم:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد زرین خوشه
کارخانه آرد آذر غله
ماشین سازی مرشد گوهر
گروه صنعتی بهمنی
نان سحر
کارخانه آرد کرج کردان
خبرنگار
بهبود دهنده رازی
ارد جوانه شوشتر