صفحه اصلی > اخبار 


نسخه چاپي      ارسال به دوست 

  آیا برای محاسبه افت گندم، الک 2 در 2 باید به الک 2 در 20 تغییر یابد؟

  اختصاصی/ به گزارش غلات نیوز، بارها از سوی مسئولین صنعت آرد به این مساله اشاره شده که سایز الک های آزمایشگاهی تعیین افت گندم از 2 در 2 باید به سایز 2 در 20 تغییر یابد تا افت واقعی گندم هنگام خرید محاسبه شود. در حال حاضر که افت گندم را با الک 2 در 2 محاسبه می کنند گندم با ضایعات بیشتری خریداری می شود و این مساله به ضرر دولت و البته آسیابانان است.

            

در این خصوص به سراغ برخی از مدیران کنترل کیفی شرکت های غله و خدمات بازرگانی کشور رفتیم و به گفت وگو پرداختیم؛ به عقیده برخی از مدیران کنترل کیفیدر حال حاضر مشکل در ساختار و نظام خرید گندم است و اساس سیستم کشاورزی در کشورمان دارای اشکالاتی است که باید اصلاح شود.

وزارت جهاد کشاورزی به عنوان ارگان متولی موظف است به کیفی سازی گندم در کشور بپردازد و شرکت بازرگانی دولتی ایران هم باید ابزارهای مناسب را برای خرید گندم کیفی فراهم نماید. درواقع برای خرید گندم باید فاکتورهای دیگری مانند پروتئین لحاظ گردد. در حال حاضر 50 درصد از کمباین‌های کشاورزی در کشورمان از رده خارج شده و در هیچ کجای دنیا از این تکنولوژی برای برداشت گندم استفاده نمی‌شود. در نتیجه این کمباین شکستگی دانه گندم را در حین برداشت در پی خواهد داشت و قطعا این مساله افت گندم را بالا می‌برد.لذا عده ای از مدیران کنترل کیفی معتقدند که خرید گندم با الک های 2 در 2 به نفع واسطه ها است و برای کارخانجات آردسازی گندم بی کیفیت در پی دارد. 

عده ای از مدیران کنترل کیفی معتقدند که با توجه به مکانیزه نبودن سیستم کشاورزی در کشورمان بهتر است دولت اندازه گیری محاسبه افت را هنگام خرید کنار بگذارد و فاکتورهای جایگزین را درنظر بگیرد. در واقعاگر دولت مستقیما از کشاورز گندم خریداری کند بدین ترتیب گندم کیفی تحویل سیلوها داده می شود و پای واسطه گران از میان برداشته خواهد شد. اگر بخواهیم به همین منوال پیش برویم و سایز الک را برای تعیین افت گندم تغییر دهیم مشکل گندم کشوربه صورت ریشه‌ ای حل نخواهد شد و اگر همطی یک مدت کوتاه اصلاح شود باز چند سال آینده نیاز به تغییر و تعویض دستورالعمل‌ها خواهد بود. در حال حاضر الک 2 در 2 برای تعیین افت گندم توسط مرکز پژوهش های غلات تصویب شده استو ما ملزم به تعیین افت گندم با این سایز الک هستیم.
عده ای دیگر می گویند؛ در حال حاضر اگر چنانچه بخواهیم افت گندم را هنگام خرید با الک 2 در 20 محاسبه کنیم، بیش از 90 درصد گندم کشور مرجوع و قابل خرید نخواهند بود.

به گفته تعدادی از مدیران کنترل کیفی شرکت های غله و خدمات بازرگانی کشور آنچه که برای محاسبه افت گندم در استاندارد تعریف شده الک 2 در 20 است اماالک 2 در 2 برای محاسبه افت هنگام خرید گندم مورد تأیید پژوهشکده غلات است و آنچه که در دستورالعمل خرید کیفی گندم به ما ابلاغ می‌شود همان الک 2 در 2 است که البته این مساله از سوی مرکز پژوهشکده غلات در حال بررسی و تجدیدنظر است. درواقع طبق سیاست های دولت محاسبه افت گندم با الک 2 در 2 به نفع مباشران خرید خواهد بود. این مسأله یکی از ایراداتی است عده کثیری از مدیران کنترل کیفی و مسئولین آزمایشگاه آن را مطرح نموده اند و خواستار تغییراتی در سایز الک محاسبه افت گندم هنگام خرید هستند.

این دسته از مسئولین فنی می گویند؛ ما باید این مسأله را بپذیریم که بخش عمده ای از گندم کشورمان ضعیف، بادزده و چروکیده هستند و اگر بخواهیم افت را هنگام خرید با الک 2 در 20 محاسبه کنیم گندم‌های بادزده و چروکیده هنگام خرید کاملاً  حذف خواهند شد. لذا باید به جای تغییر سایز الک‌ها به فکر اصلاح سیستم کشاورزی مان باشیم. اما در مجموع باید گفت که اگر سایز الک 2 در 2 تغییر یابد به نفع کارخانجات آردسازی است و قدمی برای ارتقاء کیفیت آرد و نان در کشورمان برداشته خواهد شد.در استاندارد 104 گندم با یک میزان افت مشخص، درجه‌بندی شده است طبق این استاندارد، گندم درجه 4 به عنوان گندم دامی تعریف شده است اما عملاً بخش عمده‌ای از گندم هایی که وارد چرخه تولید آرد کارخانجات آردسازی می‌شود جزو گندم‌های دامی است. متاسفانه محاسبه خرید گندم در کشورمان بر اساس استانداردهای کمی و معیاری مانند وزن است در حالیکه خرید گندم باید بر اساس میزان پروتئین دانه گندم محاسبه شود.

در حال حاضر کشاورزی در ایران هنوز  با سیستم سنتی خرده مالک اداره می شود در حالیکه اگر کشت گندم به صورت یک‌جا با مدیریت و کارشناسی باشد و مطالعات پیش از آن، انجام شده باشد ما با یک گندم کیفی روبرو خواهیم شد که آن موقع دیگر نیاز به تعیین افت گندم و تغییر سایز الک نخواهد بود. لذا اگر با شرایط فعلی وضعیت گندم در کشورمان برای محاسبه  میزان افت سایز الک را از 2 در 2به2 در 20 تغییر دهیم عملا بخش اعظمی از گندم های کشور مرجوع خواهند کرد و مطمئناً این گندم مرجوع، مجدد به چرخه تولید بازخواهد گشت و دلالانی هستند که از این فرصت سوءاستفاده خواهند کرد.

 

                                     تاریخ:      شنبه ٣٠ دی ١٣٩٦        ساعت:     ٠٩:٥٤

 


خروج
ایران بازار آرد عراق را تسخیر می کند

در پی توافق گندمی که میان ایران و روسیه به امضا رسیده است به نظر می رسد تهران دورنمای حضور در بازار آرد عراق را برای خود بسیار روشن می بیند.

نرخ ارز

نرخ ارز    ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
usd دلار آمريکا ۳۷,۲۱۰ up
gbp پوند انگليس ۵۱,۷۶۴ down
chf فرانک سويس ۳۹,۶۲۵ down
sek کرون سوئد ۴,۵۷۷ down
nok کرون نروژ ۴,۷۲۳ down
dkk کرون دانمارک ۶,۱۳۵ down
inr روپيه هند ۵۷۲ down
aed درهم امارات ۱۰,۱۳۲ up
kwd دينار کويت ۱۲۳,۹۰۷ up
pkr100 يکصد روپيه پاکستان ۳۳,۵۹۶ up
jpy100 یکصد ين ژاپن ۳۴,۶۶۲ up
hkd دلار هنگ کنگ ۴,۷۵۵ up
omr ريال عمان ۹۶,۷۷۴ up
cad دلار کانادا ۲۹,۳۱۷ down
zar راند ۳,۱۸۴ up
try لير ترکيه ۹,۷۹۲ up
rub روبل روسيه ۶۵۶ down
qar ريال قطر ۱۰,۲۲۳ up
iqd100 يکصد دينار عراق ۳,۱۴۱ up
syp لير سوريه ۷۳ eq
aud دلار استراليا ۲۹,۰۳۷ down
sar ريال سعودی ۹,۹۲۳ up
bhd دينار بحرين ۹۸,۹۶۱ up
sgd دلار سنگاپور ۲۸,۰۷۸ down
lkr10 ده روپيه سريلانکا ۲,۳۹۹ up
npr100 يکصد روپيه نپال ۳۵,۵۸۰ down
amd100 يکصد درام ارمنستان ۷,۷۴۵ up
lyd دينار ليبی ۲۷,۹۲۶ down
cny یوان چين ۵,۸۶۱ down
thb100 يکصد بات تايلند ۱۱۷,۶۱۹ down
myr رينگيت مالزی ۹,۴۹۵ down
krw1000 يک هزار وون کره جنوبی ۳۴,۳۰۹ down
eur یورو ۴۵,۶۸۲ down
kzt100 يکصد تنگه قزاقستان ۱۱,۶۵۱ up
afn افغانی افغانستان ۵۳۹ eq
byn روبل جديد بلاروس ۱۸,۹۸۷ down
azn منات آذربايجان ۲۱,۸۸۷ up
tjs سومونی تاجيکستان ۴,۲۱۸ up
vef بوليوار جديد ونزوئلا ۳,۷۲۶ up
منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

گفتگو

شیرینی در ایام نوروز گران نمی‌شود رئیس اتحادیه قنادان تهران:
آکادمی ملی نان ایران از لحاظ فرهنگی، روانی و تکنیکی به نانوایان کمک می‌کند رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار زنجیره گندم، آرد و نان:
باید روی کیفیت نان در ایران کار شود مربی آکادمی ملی نان ایران در گفت‌وگو با غلات نیوز:
تولید کیک سبوس‌دار تخمیری به همت مجموعه نان آوران مدیرعامل شرکت نان‌آوران مدیترانه مطرح کرد:
مراکز خرید گندم باید تجهیز شوند مسئول آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی استان اردبیل:

نظرسنجی

دلیل استقبال مردم از نان سفید چیست؟

عدم آگاهی مردم
عدم تمایل نانوا به استفاده ار آرد تیره
صرفا زیبا بودن نان

 

صوتی

آرد زرین خوشه
کارخانه آرد آذر غله
ماشین سازی مرشد گوهر
گروه صنعتی بهمنی
نان سحر
کارخانه آرد کرج کردان
آرد اتحاد
بهبود دهنده رازی
ارد جوانه شوشتر